Naprawa spłuczki podtynkowej

naprawa spłuczki

 

Spłuczka podtynkowa WC to niezbędne urządzenie, które ma zastosowanie w każdym mieszkaniu, w każdym domu. Ze spłuczki tej korzysta się przynajmniej kilka razy dziennie, czasami, w przypadku choroby, nawet i kilkanaście razy na dzień. Tak częsta eksploatacja tego urządzenia powoduje, że jest ono narażone na częste usterki. Dlatego też nie dziwi fakt, że w sieci Internet coraz to pojawiają się pytania o to, jak wygląda na przykład naprawa spłuczki Geberit albo o to, jak przebiega naprawa spłuczki podtynkowej Valsir. Często więc padają odpowiedzi tego typu, że aby sprawdzić jak jest przeprowadzana naprawa spłuczki podtynkowej Cersanit, YouTube podpowie szybko i obrazowo. Oczywiście można to sprawdzić, otwierając stronę tego popularnego serwisu, ale można też zasięgnąć rady u fachowców, którzy na co dzień dokonują naprawy spłuczek. Mogą oni podpowiedzieć, jak wygląda wymiana zaworu spustowego w spłuczce podtynkowej, jak odkamienić spłuczkę podtynkową, mogą słownie opisać, jak jest przeprowadzana naprawa zaworu spustowego spłuczki. Choć reperowanie tego urządzenia nie jest mocno skomplikowanym zabiegiem, trzeba wiedzieć, do czego zabrać się na początku, a do czego na końcu. Oczywiście zanim odbędzie się naprawa spłuczki podtynkowej Grohe czy spłuczki innej marki, trzeba dowiedzieć się, jak jest przyczyna usterki. Żeby na tę przyczynę wpaść, na pewno trzeba znać budowę urządzenia. Jeśli więc pojawi się w czyimś domu cieknąca spłuczka podtynkowa Koło, jeśli ktoś dostrzeże, że leci woda ze spłuczki podtynkowej, powinien od razu zastanowić się nad tym, jaki elementem konstrukcyjny mógł się zepsuć. Kiedy już będzie wiadomo, co się zepsuło i gdzie, wtedy też będzie możliwa szybka naprawa spłuczki podtynkowej Koło czy Sanit, czy Geberit itp.

 

Budowa i naprawa zaworu spustowego spłuczki

Spłuczkę najczęściej kupuje się razem z miską ustępową, a jej budowa jest nieskomplikowana. Otóż urządzenie posiada dwa zawory, z których to jeden służy do doprowadzanie wody do spłuczki, a drugi jest przeznaczony do spłukiwania muszli, oczyszczania jej z pomocą wody z wszelkich nieczystości. Zawór doprowadzający wodę do spłuczki  połączony jest charakterystycznym ramieniem z pływakiem. Żeby odbyła się na przykład poprawna naprawa spłuczki podtynkowej Sanit potrzebna jest wiedza o zasadzie działania tego elementu. Otóż gdy zbiornik napełnia się wodą, część o nazwie pływak po prostu unosi się. Kiedy zaś jest już uniesiona, następuje zamknięcie zaworu oraz dopływu wody. Jeżeli więc naprawa cieknącej spłuczki podtynkowej ma dotyczyć tego elementu, warto wiedzieć, gdzie on się znajduje i za co odpowiada. A jak działa zawór spłukujący? Otóż jeżeli leci woda ze spłuczki podtynkowej, można podejrzewać, iż zawór ten jest zepsuty. Działa on, zawór spłukujący, wtedy, kiedy jest wciśnięty przycisk spłuczki. Wciśnięcie przycisku spłuczki powoduje, że zawór podnosi się i wylewana jest zawartość zbiornika. Jeszcze jednej element spłuczki, jakim jest tak zwany dzwon, chroni przed zalaniem sedesu wodą, ponieważ zamyka on zawór spłukujący. Warto wiedzieć, że przyczyną usterek, oprócz oczywiście niesprawnie działających zaworów, może być odkładający się kamień. Zawsze wtedy warto wiedzieć, jak odkamienić spłuczkę podtynkową. Taka wiedza może w szybki sposób pomóc w usunięciu awarii.

 

Naprawa spłuczki podtynkowej Geberit 

To czy będzie wykonywana naprawa spłuczki podtynkowej Geberit, czy naprawa spłuczki podtynkowej Valsir nie czyni dużej różnicy. Wszystkie spłuczki zbudowane są podobnie. Jak więc przebiega wymiana zaworu spustowego w spłuczce podtynkowej, gdy przeprowadzana jest naprawa spłuczki podtynkowej Koło czy innej firmy, powiemy już za chwilę. Teraz ostrzeżemy tylko wszystkich majsterkowiczów, że jeśli naprawa cieknącej spłuczki podtynkowej ma się zakończyć sukcesem, musi być przeprowadzona zgodnie z instrukcjami dołączonymi do elementów. Jeśli więc celem jest naprawa zaworu spustowego spłuczki, powinna być dokonana zgodnie z zaleceniami instrukcji. Na początku trzeba więc przede wszystkim zadbać o to, by zawór dopływu wody został zakręcony. Jeżeli już zostało to wykonane, należy spuścić wodę i odkręcić nakrętkę węża dopływu. Czy to będzie cieknąca spłuczka podtynkowa Koło, czy też Valsir, wężyki dopływu będą umieszczone tak samo. W dalszej kolejności trzeba zdemontować zbiornik i muszlę z pomocą nakrętek usytuowanych z tyłu spłuczki. Jeżeli odbywa się naprawa spłuczki podtynkowej Cersanit, YouTube często pokazuje, że po tych czynnościach powinno przejść się od razu do wyjmowania starego mechanizmu. Dokonuje się tego poprzez odkręcenie plastikowej nakrętki znajdującej się u podstawy. Odblokowuje się ją z pomocą obcęg lub innego tego typu narzędzia. Kolejny etap pracy, gdy dokonywana jest naprawa spłuczki Geberit na przykład, to zamontowanie nowego mechanizmu spustowego. Kiedy już zostanie on zamontowany, należy ustawić elementy ruchome w odpowiednim kierunku. Po tym wszystkim trzeba u podłoża mechanizmu umocować uszczelkę wykonaną z gumy. Klucz, który powinien być w zestawie, służy do tego, by dokręcić śrubę mocującą, przy tym także ścisnąć uszczelkę. Uszczelka zapewnia wodoszczelność, jej dociśnięcie jest więc bardzo ważne. Końcowa część, czy to będzie naprawa spłuczki podtynkowej Grohe, czy naprawa spłuczki podtynkowej Sanit, polega na umieszczeniu nowych śrub skręcających muszlę ze zbiornikiem w odpowiednich otworach, zamocowaniu nowej wodoodpornej uszczelki tam, gdzie muszla łączy się ze zbiornikiem. Tak oto naprawa cieknącej spłuczki podtynkowej dobiega końca. Naprawa spłuczki podtynkowej cersanit na youtube nie zawsze pokaże Ci, jak krok po kroku to zrobić. Jeśli macie jakieś pomysły i ułatwienia w naprawie spłuczek takich producentów jak Koło, Geberit, Grohe, Sanit czy Valsir to dajcie znać o tym w komentarzu.