Naświetlone oczy, czyli dlaczego przyłbica to must-have

 

Wzrok uchodzi za najważniejszy zmysł każdego człowieka. Ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wyraźnego widzenia, dlatego dbanie o oczy powinno należeć do codziennej profilaktyki. Jest ona szczególnie ważna w zawodach, w których wady wzroku są objęte ryzykiem zawodowym, czyli np. spawaczy. Pracownikom zagrażają urazy chemiczne, mechaniczne, termiczne i fotochemiczne. Często cierpią oni na naświetlone oczy, które mogą stanowić poważny problem w pracy i życiu prywatnym. Poznaj sposób na naświetlone oczy i dowiedz się, co robić, aby uniknąć problemów zdrowotnych.

 

Naświetlone oczy - pierwsza pomoc

Naświetlone oczy przy spawaniu są zagrożeniem dla wzroku. Oczywiście należy zapobiegać tego typu sytuacjom, ale co, jeśli na środki prewencyjne jest już za późno? Na szczęście objawy są krótkotrwałe i da się je załagodzić. Dolegliwości najczęściej pojawiają się w drugi dzień po spawaniu i trwają około doby. Naświetlone oczy należy zakropić łagodzącymi kroplami do oczu. Można je dostać w każdej aptece. Oprócz tego, na uraz zaleca się stosowanie zimnych okładów na powieki, ale również na kark i głowę. Sprawdzonym sposobem jest wykonanie okładów z torebki czarnej herbaty, którą znajdziemy w każdej kuchni. Równie często na bolące oczy kładzie się plaster ziemniaka. Do tego warto dodać tabletki przeciwbólowe i unikanie ostrego światła. Polecamy jednak udać się do apteki, aby za sprawą preparatów ból oczu po spawaniu stał się mniej uciążliwy. Z całą pewnością nie należy wpadać w panikę, ponieważ każda wymieniona metoda to sprawdzony sposób na naświetlone oczy, a podrażnienie z czasem ustępuje. Pamiętajmy, że naświetlone oczy to uraz alarmujący, że jeśli w przyszłości nawyki się nie zmienią, można nawet stracić wzrok.

 

Naświetlone oczy przy spawaniu - jak temu zapobiec? 

Tylko osoby blisko związane ze spawaczami znają problem podrażnienia oczu. Sam proces spawania wiąże się z niebezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym, podczerwonym oraz intensywnym światłem widzialnym. Tutaj najważniejszy jest rozsądek, bo same okulary ochronne nie wystarczą. Aby uniknąć problemu naświetlonych oczu, należy odpowiednio dobrać przyłbicę. Zalecamy zrezygnować z pasywnych filtrów i postawić na samościemniające filtry spawalnicze. Długotrwałe narażenie wzroku na kontakt z łukiem może poparzyć siatkówkę, spowodować zaćmę lub raka skóry. Z tego względu odpowiednia maska ochronna to podstawa. Samościemniające filtry pozwalają także na pracę w niewielkich przestrzeniach i wykonanie spawów lepszej jakości, co przekłada się na mniejszą liczbę poprawek w kolejnych etapach pracy. Właśnie dlatego zalecamy poświęcić czas na dobór odpowiedniej ochrony dla swojego ciała.

 

Jak wybrać odpowiednią przyłbicę spawalniczą?

Odpowiednia ochrona to najlepszy sposób na naświetlone oczy. Okazuje się, że wybór odpowiedniej przyłbicy wcale nie jest taki prosty i jednoznaczny. Poza filtrem spawalniczym, w wyborze maski należy się kierować wygodą, funkcjonalnością i możliwością połączenia przyłbicy z innymi elementami Twojego ubioru. Tutaj wybór musi zapaść indywidualnie, ponieważ dobór przyłbicy spawalniczej jest uwarunkowany ilością czasu spędzanego w pracy, potrzebne środki ochrony osobistej, ilość dymu spawalniczego, która powstaje przy spawaniu, obszar widzenia, czy pracownik wykonuje spawanie sekwencyjne, ergonomia użytkowania. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw w wyborze konkretnej maski ochronnej, ponieważ jest to sprzęt używany przez spawaczy każdego dnia. Dobór odpowiedniej przyłbicy sprawi, że ból oczu po spawaniu stanie się historią.

 

Naświetlone oczy - podsumowanie

Reasumując, naświetlone oczy to częsta dolegliwość spawaczy, którzy są narażeni na promieniowanie ultrafioletowe, podczerwone oraz intensywne światło widzialne. Sposób na naświetlone oczy to stosowanie preparatów medycznych, do których należą krople do oczu, maści itp. Warto stosować także domowe sposoby, do których należy kuracja okładami z zaparzonej herbaty i ziemniaków. Ból oczu przy spawaniu stanowi jednak sygnał to przedsięwzięcia bardziej zaawansowanych środków ochrony narządu wzroku. Warto kupić przyłbicę ochronną najwyższej jakości, która jest zaopatrzona w filtr samościemniający. Ważne, aby zażegnać naświetlanie oczu przy spawaniu, a sama praca była komfortowa. Z tego względu przyłbica musi spełniać standardy oraz być dopasowana do konkretnego typu spawania i potrzeb pracownika.