Ocieplanie poddasza - cena, opinie, kiedy ocieplać?


 

Dach to przestrzeń, która generuje największe straty ciepła. To właśnie przez połać może uciekać niemal połowa ciepłego powietrza, jakie traci obiekt. Warto więc zadbać o możliwie najlepsze ocieplanie poddaszy używając do tego wysokiej jakości materiałów izolacyjnych. Ocieplanie poddasza możesz zlecić podwykonawcy lub podjąć się tego samodzielnie. W poniższym tekście podpowiemy, kiedy ocieplać poddasze i jak to zrobić.

 

Jaki materiał izolacyjny wybrać? Wady i zalety.

Zanim podejmiesz decyzję o ocieplaniu poddasza użytkowego lub nieużytkowego, będziesz musiał wybrać odpowiedni materiał. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ocieplenie poddasza wełną. Cena za m2 tego materiału jest najniższa, dlatego to rozwiązanie wybierane jest głównie z uwagi na ekonomię. Ponadto ocieplenie poddasza wełną sprawdza się szczególnie przy połaciach o nieregularnych kształtach. Wełna doskonale wpasuje się pomiędzy krokwie i belki, dlatego nie będą powstawały mostki termiczne. Ocieplanie poddasza wełną wiąże się niestety ze sporym zapyleniem, dlatego nie można zapomnieć o odpowiednich środkach ochrony osobistej. Zapylenia całkowicie unikniesz, jeśli zdecydujesz się na ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego styropianem. Ten materiał również doskonale nadaje się do wykonywania izolacji termicznej. Ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego styropianem przebiega stosunkowo szybko. Wiąże się z podobnymi kosztami, co ocieplenie poddasza wełną. Największą wadą tego sposobu jest sztywność materiału. Nawet dokładnie docięty może nie przylegać dokładnie do konstrukcji, co powoduje powstawanie mostków termicznych. W związku z tą cechą ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego styropianem powinno się wykonywać na płaskiej konstrukcji. 

 

Ocieplenie poddasza pianką opinie

Alternatywą dla wcześniej wymienionych sposobów będzie ocieplenie poddasza pianką. Opinie na temat poliuretanowej pianki wśród budowlańców są bardzo dobre. Ten sposób budowy izolacji ceniony jest za szybkość przeprowadzania prac i dokładność. Jeśli wybierasz ocieplenie poddasza pianką poliuretanową, wady dostrzeżesz po stronie kosztów. To najdroższe z wymienionych rozwiązań, które wykonują tylko specjalistyczne firmy. Jeśli zastanawiasz się nad ociepleniem poddasza pianką, opinie fachowców podpowiedzą, że najbardziej opłacalne będzie izolowanie obiektów o sporych powierzchniach. 

 

Ocieplanie poddasza krok po kroku

Zanim rozpoczniesz ocieplanie poddasza wełną lub innym materiałem izolacyjnym, przekonaj się o jego stanie technicznym. W nowych budynkach o świeżej konstrukcji nie musisz tego robić i możesz od razu przystąpić do ocieplanie poddasza. W starszych obiektach oceń najpierw, czy poddasze nadaje się do tego. Może się okazać, że konstrukcja więźby lub stropu jest mocno zniszczona i dodatkowa konstrukcja może za bardzo je obciążyć. Wówczas ocieplenie poddasza użytkowego będziesz musiał poprzedzić remontem.

 

Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne ocieplanie poddasza i z konstrukcją wszystko jest w porządku, możesz rozpocząć realizację zadania. Jak ocieplić poddasze użytkowe? Zacznij od prac na połaci dachowej. W pierwszej kolejności musisz nałożyć folię paroprzepuszczalną, która zapobiega utrzymywaniu się wilgoci wewnątrz izolacji. Kolejny krok to już wełna lub płyty styropianowe. Pamiętaj, że materiał należy układać w dwóch warstwach niezależnie od grubości izolacji. Nie zapomnij też o konieczności mijania się łączeń poszczególnych płyt. Kolejna warstwa podczas ocieplania poddasza to folia paroizolacyjna, a następnie stelaż do płyt gipsowo-kartonowych. To one będą stanowiły ostatni element izolacji. Jeśli wiesz już, jak ocieplić poddasze użytkowe poznaj też sposób na ocieplenie nieużytkowej przestrzeni. Najczęściej takie poddasza są zbyt niskie, żeby zaaranżować je na pokój. Wówczas ocieplanie poddaszy wykonuje się na stropie. Warstwy układane są w podobny sposób, a zamknięciem izolacji z góry będą płyty OSB lub gipsowo-kartonowe o wysokim poziomie odporności na wilgoć.

 

Kiedy ocieplać poddasze? Każda pora roku jest dobra na te czynności. Warto jednak wcześniej wyposażyć się we wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. Sporo problemu może stwarzać przycinanie materiałów izolacyjnych szczególnie jeśli dysponujesz przestrzenią o nieregularnych kształtach. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie akumulatorowa pilarka do materiałów izolacyjnych do Festool. Ten producent słynie z innowacyjnych rozwiązań także w dziedzinie elektronarzędzi akumulatorowych. Funkcjonalny sprzęt ułatwi Ci pracę, a dzięki zakupom w sklepie Industria24 możesz liczyć również na jego przystępną cenę.