Odkurzacz do kominka - ranking. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

odkurzacz do popiołu

 

Żaden proces spalania paliw stałych w kominkach nie pozostaje bez odpadów. Popiół i niedopalone części paliwa są stosunkowo trudnym do usunięcia zanieczyszczeniem, a mogą też stanowić utrudnienie dla prawidłowego funkcjonowania kominka. Dlatego warto umieścić w pobliżu paleniska specjalistyczny odkurzacz do popiołu. Ranking urządzeń tego typu i prezentację najważniejszych cech, znajdziesz w naszym poradniku. 

 

Odkurzacz do pieca na ekogroszek i do kominka - co to jest? 

Na wielu stronach internetowych i portalach aukcyjnych można znaleźć rankingi odkurzaczy kominkowych. Prezentowane tam produkty często zaskakują estetyką i ceną, podczas gdy nie każdy dokładnie wie, do czego takie urządzenie ma służyć. Przybliżymy zatem sposób działania i najważniejsze cechy takich odkurzaczy, co będzie przydatne przy wyborze konkretnego modelu. 

 

Odkurzacz do domowego kominka, a także odkurzacz do pieca na ekogroszek, to urządzenia przeznaczone do usuwania popiołu z paleniska. Ich konstrukcja zaprojektowana i wykonana została w taki sposób, aby maszyna łatwo i skutecznie pochłaniała niedopalone części węgla, drewna, brykietu i innych paliw stałych. Dzięki temu palenisko pozostanie czyste, popiół nie będzie wydostawał się przez komin i drzwiczki, a sprawność kominka będzie utrzymana na najwyższym poziomie przez cały czas pracy. 

 

Jaki odkurzacz do kominka wybrać - najważniejsze cechy 

W związku z charakterem pracy tego urządzenia sporo problemu może sprawić dobór odpowiedniej maszyny. Jaki odkurzacz do kominka kupić, żeby skutecznie usuwał popiół z paleniska i na długo pozostał sprawny? Przy wyborze zwróć uwagę na kilka parametrów. 

 

Pierwszym z nich jest odpowiedni dobór filtrów i konstrukcja, która może pracować z odpadami tego typu. W zależności od rodzaju paliwa odkurzacz będzie musiał pochłaniać elementy o różnych rozmiarach. W najlepszym wypadku będzie to popiół, który dla standardowych domowych odkurzaczy okazuje się odpadem zbyt trudnym. Zatem odkurzacze wyposażone przynajmniej w filtry L można zastosować jako odkurzacz do kominka. Ranking takich urządzeń zawiera też maszyny wyposażone w kilka filtrów, zapewniających skuteczne zabezpieczanie popiołu.

 

W przypadku odkurzacza do pieca na ekogroszek i do kominków pojemność zbiornika na odpady nie ma tak dużego znaczenia. Prace i tak przeprowadza się najczęściej raz na tydzień, dlatego po każdym czyszczeniu trzeba będzie opróżnić zbiornik. Ważniejsze jest to, żeby urządzenie było kompaktowe, a jego przechowywanie nie okaże się dużym problemem. Możesz wybrać mniejszy zbiornik i niewielką konstrukcję całego odkurzacza do popiołu. Ranking tego typu maszyn najczęściej obejmuje odkurzacze o zbiornikach maksymalnie szesnastolitrowych. Warto wybrać urządzenia ze stalowym zbiornikiem wykonanym z grubej blachy nierdzewnej, gdzie będziesz mógł zebrać też letni popiół. 

 

Produkty z rankingu odkurzaczy do kominka czy urządzenie uniwersalne - co wybrać? 

Przed zakupem odpowiedniego urządzenia zastanów się jeszcze raz nad decyzją. Tym razem zadaj sobie pytanie nie o to, jaki odkurzacz do kominka wybrać, ale czy tak specjalistyczne urządzenie będzie Ci potrzebne. Musisz przygotować przynajmniej kilkaset złotych na najprostszy odkurzacz kominkowy. Rankingi na specjalistycznych stronach wskazują na produkty jeszcze droższe, których ceny dochodzą nawet do tysiąca złotych. Czy stać Cię na tak nieuniwersalne urządzenie? 

 

Co może stanowić alternatywę dla urządzeń znajdujących się w rankingach odkurzaczy do popiołu? Dobrym rozwiązaniem będzie zakup solidnego odkurzacza przemysłowego. Taki produkt będzie w stanie nie tylko zająć się odpadami powstałymi w procesie spalania, ale także innymi zabrudzeniami. Znajdzie zastosowanie przy remontach, pracach warsztatowych i czyszczeniu paleniska. Jeśli szukasz solidnych odkurzaczy przemysłowych w dobrej cenie, znajdziesz takie w ofercie sklepu Industria24.