Ogrzewanie podłogowe - opinie, czy warto

ogrzewanie podłogowe

 

Wraz z rozwojem techniki budowlanej i instalacyjnej rośnie popularność ogrzewania podłogowego. Opinie użytkowników zgodnie potwierdzają niższe koszty ogrzewania i większy komfort termiczny płynący z takiego rozwiązania. Niezależnie od tego, czy chcesz zamontować ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu, czy domu jednorodzinnym, musisz liczyć się z większymi kosztami, niż standardowe systemy. Z poniższego tekstu dowiesz się, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe, czy warto budować je samodzielnie i co lepiej nadaje się na ogrzewanie podłogowe - panele czy płytki?

 

Ogrzewanie podłogowe - opinie użytkowników i projektantów

Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym stosowane jest przede wszystkim w kuchni i łazience. To w tych pomieszczeniach zazwyczaj stosuje się płytki ceramiczne, które najlepiej przenoszą temperaturę z systemu ogrzewania podłogowego. Opinie o tym sposobie ogrzewania, które pochodzą od użytkowników, podkreślają niskie koszty ogrzewania obiektu. W tym systemie wykorzystywane są naturalne zjawiska, polegające na unoszeniu się ciepłego powietrza w górę. 

 

Ogrzewanie podłogowe wykonywane jest na stropie lub fundamencie, a następnie pokrywane wylewką. Często stosuje się też gotowe panele podłogowe pod ogrzewanie podłogowe, które mają wydrążone rowki do umieszczania przewodów z wodą. Pod panele w ogrzewaniu podłogowym umieszczana jest folia izolacyjna chroniąca przed wilgocią. Standardem jest zasilanie systemu wodą ogrzewaną elektrycznie lub z kotłowni, jednak spotyka się także ogrzewanie podłogowe gazowe. Opinie o wszystkich sposobach są podobne i nie wskazują na większe różnice. 

 

Ogrzewanie podłogowe - panele czy płytki    

Jeśli planujesz ogrzewanie podłogowe, a opinie innych użytkowników już znasz, pora na wybór elementu wykończeniowego. Przyjęło się, że ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu czy w domu wykańcza się za pomocą płytek ceramicznych. Pomimo swoich właściwości, jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne. Możesz zadawać sobie pytanie podczas budowy ogrzewania podłogowego, czy warto narażać się na tak duże koszty, skoro taniej można nabyć panele podłogowe? Do ogrzewania podłogowego wielu producentów nie zaleca tworzywa sztucznego, wskazując właśnie na ceramikę.

 

Czy można stosować panele podłogowe do ogrzewania podłogowego? Część specjalistów twierdzi, że temperatura zniszczy nakładane panele na ogrzewanie podłogowe. Opinie projektantów nie są już jednak tak bardzo pesymistyczne. Przede wszystkim proponują oni drewniane panele na ogrzewanie podłogowe. Odpowiednio zabezpieczone drewno nie zniszczy się pod wpływem temperatury i nie straci swoich właściwości przy ogrzewaniu podłogowym. Panele czy płytki - taka decyzja musi jednak zapaść jeszcze w fazie projektowania. Wówczas planuje się nieco inny rozstaw rurek w instalacji przewidującej drewniane panele podłogowe pod ogrzewanie podłogowe. Ma to na celu równomierne rozkładanie się temperatury na powierzchni paneli na ogrzewaniu podłogowym. Przy dobrym rozplanowaniu instalacji niepotrzebne są specjalistyczne panele podłogowe do ogrzewania podłogowego o wyższych parametrach odporności termicznej.

 

Ogrzewanie podłogowe - czy warto wykonać je samodzielnie?

Niezależnie od tego, jaki materiał zwieńczy Twoje ogrzewanie podłogowe: panele czy płytki, koszt samej instalacji jest dosyć wysoki. Konstrukcja ogrzewania podłogowego w mieszkaniu to koszt przynajmniej na poziomie 20 - 30 złotych za metr kwadratowy. Podobną sumę trzeba zapłacić za zamontowanie ogrzewania podłogowego. Opinie inwestorów wskazują jednak, że niższy koszt oznacza gorszych specjalistów i nie wlicza wykonania wylewki.

 

Jeśli chcesz ograniczyć o połowę koszty, samodzielnie zamontuj ogrzewanie podłogowe. Czy warto się tym zajmować? Wielu producentów oferuje gotowe systemy na wodne lub gazowe ogrzewanie podłogowe. Opinie specjalistów określają takie systemy nawet jako weekendowe ogrzewanie podłogowe. Pod panele czy płytki często nie trzeba wykonywać wylewki, którą zastępuje sucha zabudowa. Jeśli masz odrobinę doświadczenia, możesz w krótkim czasie samodzielnie ułożyć ogrzewanie podłogowe, a panele czy płytki ceramiczne zamontujesz natychmiast, bez potrzeby wiązania wylewki.


Ogrzewanie podłogowe pod panele czy płytki ceramiczne z suchej zabudowy nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi. Możesz jedynie potrzebować kilku kluczy płaskich i nastawnych przy montażu szafki rozdzielaczowej. Warto polecić wysokiej jakości produkty Proxxon, które dostępne są w zestawach. W sklepie Industria24 zajdziesz też wszystkie inne narzędzia budowlane, które mogą Ci się przydać przy wykonywaniu ogrzewania podłogowego. Czy warto sięgać po tak dobry sprzęt do prostego montażu? Jeśli lubisz majsterkowanie i prace budowalne produkty Proxxon zostaną w Twojej skrzynce narzędziowej na wiele lat.