Ostrzenie piły ręcznej

ostrzenie piły

 

Mimo rozwoju elektronarzędzi do cięcia i obróbki drewna, w wielu sytuacjach piły ręczne nadal są niezastąpione. Te narzędzia sprawdzają się w przy pracach warsztatowych i ogrodniczych. Piły ręczne tępią się, dlatego często nie ma innego wyjścia, jak naostrzyć piłę ręczną. Tylko odpowiednio gładkie i ułożone ząbki będą w stanie skutecznie prowadzić cięcie. Z poniższego tekstu dowiesz się jak naostrzyć piłę ręczną do drewna i co zrobić, kiedy ostrzenie piły ręcznej nie przynosi już rezultatu. 

 

Pilnik do ostrzenia piły ręcznej - kiedy będzie potrzebny?

W przypadku ostrzenia łańcuchów czy tarcz do pił i pilarek najważniejszym elementem są pilniki. Jeśli nie masz pojęcia jak naostrzyć piłę ręczną do drewna pewnie pomyślisz, że tu także czeka Cię szlifowanie każdego ząbka oddzielnie. Nie musisz się obawiać tak uciążliwej i czasochłonnej pracy. Pilnik do ostrzenia piły ręcznej również jest przydatny, jednak spełnia on nieco inne zadania. 

 

Przede wszystkim żaden poradnik pod tytułem: jak naostrzyć piłę ręczną nie będzie wymagał od Ciebie piłowania każdego ząbka oddzielnie. Ręcznie nie masz szans powielić idealnej płaszczyzny skośnej na każdym elemencie, dlatego unika się tego. Ostrzenie piły ręcznej zacznij od umieszczeniem jej pomiędzy dwoma deskami w taki sposób, żeby ostrze wydostawało się poza ich obręb. Jeśli będziesz miał dostęp do niego z obu stron, przyda Ci się pilnik do ostrzenia piły ręcznej. To nim wyszlifujesz zęby z obu stron, tym samym usuwając zadziory, nierówności i inne ślady uszkodzenia. Ponadto na tym etapie ostrzenia piły ręcznej zagniesz wszystkie zęby do środka. Ma to kluczowe znaczenie dla kolejnego etapu. 

 

Jak naostrzyć piłę ręczną do drewna?

Pewnie zastanawiasz się jak naostrzyć piłę ręczną do drewna bez pilnika i szlifowania zębów? Pilnik do ostrzenia piły ręcznej na tym etapie prac nie będzie Ci już potrzebny. Teraz bardziej przyda się śrubokręt o płaskiej końcówce. Każda piła ręczna ma dwa szeregi zębów, między które musisz wsuwać śrubokręt i odginać je na zewnątrz. Ostrzenie piły ręcznej możesz uznać za zakończone, jeśli powierzchnia cięcia będzie połowę szersza, niż szerokość piły. Nie ma łatwiejszego sposobu, jak naostrzyć piłę ręczną z zewnątrz i rozsunąć jej zęby.

 

Ostrzenie piły ręcznej - czy to się jeszcze opłaca? 

Piłujesz pilnikiem, wyginasz zęby, a po kilku cięciach Twoja piła nadal sprawia problemy podczas cięcia? Co zrobić, jeśli ostrzenie piły ręcznej nie przynosi efektów? Wymienić pilnik do ostrzenia piły ręcznej czy znaleźć inny sposób na to, jak naostrzyć piłę ręczną do drewna? Zdarza się, że na nasze narzędzie także przychodzi kres i dalsze ostrzenie piły ręcznej nie będzie przynosiło skutków. Zęby zrobią się miękkie i po kilku ruchach w twardym materiale ponownie wrócą do swojego układu. Przyczyną mogą być także spore nierówności w powierzchni zębów lub ubytki w strukturze tnącej. Wówczas żaden pilnik do ostrzenia piły ręcznej czy śrubokręt nie przyniosą rezultatu.

 

W takiej sytuacji musisz zastanowić się nad modernizacją swojego warsztatu. Może lepszym rozwiązaniem, niż denerwowanie się i wpisywanie w wyszukiwarkę frazy “jak naostrzyć piłę ręczną” będzie sięgnięcie po nowe narzędzia. Piła 3 w 1 Stanley ze składaną rękojeścią to ciekawa alternatywa dla klasycznych płatnic i pił ogrodniczych. Trzy ostrza do wyboru pozwolą Ci dokładnie dopasować urządzenie do charakteru prowadzonych prac. Ostrzenie piły ręcznej skonstruowanej w taki sposób jest jeszcze łatwiejsze, ponieważ nie ogranicza w żaden sposób możliwości dalszego prowadzenia prac. Nie musisz też upierać się przy narzędziach ręcznych. W wielu miejscach pomocne będą akumulatorowe elektronarzędzia. Ich niewielka waga i mobilność będą pomocne w czasie prac warsztatowych, ogrodniczych i wielu innych. Przykładem takiego sprzętu będzie akumulatorowa piła szablasta GSA 1300 PCE BOSCH o niewielkich rozmiarach i sporej mocy. W tym wypadku zdobyta wiedza w dziedzinie jak naostrzyć piłę ręczną do drewna okazuje się zbędna. Wystarczy bowiem wymienić brzeszczot, którego koszt jest niewielki i prace znów będą przebiegały komfortowo.