Panele laminowane - opinie, cena, czy warto?

laminat

 

Rynek budowlany oferuje dzisiejszym klientom ogromny wybór towarów, potrzebnych do tego, by powstał piękny, estetyczny i funkcjonalny dom, taki, jakiego dokładnie życzy sobie inwestor. Jednymi z najbardziej chodliwych towarów są wszystkie elementy, z których tworzy się, buduje podłogi. Drewno i glazura ciągle jest w cenie, a popularnym wciąż materiałem do wykańczania podłogi jest także panel. Oprócz paneli drewnianych albo drewnopodobnych istnieją jeszcze korkowe, winylowe i laminowane. Czy to będą więc panele laminowane w jodełkę czy w inny wzór, wybierane są z uwagi na ich funkcjonalność i łatwość układania. Postaramy się tutaj odpowiedzieć na następujące pytania: jakie panele laminowane opinie otrzymują, panele winylowe czy laminowane są lepszym wyborem, jaki podkład pod panele laminowane dobrze wybrać i jaka za panele laminowane cena obowiązuje. 

 

Panele laminowane – najważniejsze informacje

Panel podłogowy laminowany jest bardzo często wybierany przez użytkowników na wykończenie podłogi z uwagi na cechy, które dają mu przewagę nad innymi materiałami. Kupujący decydują się na panele laminowane, bo wiedzą, że za panele laminowane cena nie będzie bardzo wysoka. To nie parkiet ani drewno. A chociaż cena nie jest często duża, panele laminowane opinie zbierają bardzo dobre za wytrzymałość i odporność na warunki panujące w mieszkaniu czy w domu. Oprócz tego panele laminowane charakteryzują się różnorodnością wyglądu. Układane panele laminowane w jodełkę to chyba najbardziej podstawowy ich wygląd. A ma on także oddać fakturę oraz rysunek słojów, dlatego też panel podłogowy laminowany jest tłoczony. Ściślej – powierzchnia, czyli specjalny laminowany papier, jest tłoczona. Często kupujący zastanawiają się, co wybrać, panele laminowane czy winylowe będą lepsze? Zaraz o tym powiemy, przyglądając się tym drugim. Na razie warto zaznaczyć, że panele laminowane są pokryte specjalnymi żywicznymi substancjami po to, by warstwa wierzchnia była chroniona. Substancje te nadają panelom także kolor oraz połysk, chroniąc ich tym samym przed rozwojem mikroorganizmów. Spód paneli jest wykończony melaminą, w związku z tym wilgoć jest mu nie groźna, rdzeń zaś zrobiony jest z płyty wiórowej MDH albo też HDF. Często użytkownicy pytają o to, jaki podkład pod panele laminowane położyć. Najczęściej używa się tutaj podkładu, który jest wykonany z pianki polietylenowej. Jest on najtańszy, dlatego też często kupowany. Należy jednak wiedzieć, że z czasem ulega on spłaszczeniu. Nie jest ważna także grubość, jaką się wybierze. Podkład tak czy siak ulegnie spłaszczeniu. Nie zapewni on także dobrej izolacji cieplnej, nie wygłuszy też znacząco paneli. To jest także w ogóle wada paneli laminowanych, że słabo wygłuszają dźwięki ludzkich kroków i czynności, jakie dokonują się na powierzchni paneli. Pomijając jednak tę wadę, do której z resztą można się przyzwyczaić, panele laminowane opinie zyskują dobre. Powodem tego jest na pewno oferowana za panele laminowane cena, ale także ich wytrzymałość i różnorodność wyglądu. Przy układaniu paneli laminowanych należy korzystać z dobrych narzędzi, na przykład tych marki Festool, ponieważ wpływa to na szybkość i staranność pracy.

 

Panele laminowane czy winylowe?

Jak już wspominaliśmy, wielu kupujących zastanawia się, czy wybrać panele laminowane, czy winylowe. O laminowanych trochę już wiemy. Przypatrzmy się teraz winylowym. Otóż są one stosowane we wnętrzach od dość niedawna, ale ich popularność jest coraz większa, ponieważ oferują największą różnorodność wzorów z wszystkich dostępnych paneli. Jeżeli więc zachodzi dylemat, które wybrać – panele winylowe czy laminowane, wszyscy ci, którzy chcą mieć jak najszerszy wybór wzorów, mogą się oczywiście zdecydować na panele winylowe. Panele te mogą imitować drewno, co czynią bardzo wiernie, jak i kamień, glazurę, beton oraz łupek i metal, a także marmur. Mogą być tutaj również zastosowane tzw. wzory dekoracyjne 3D. Panele winylowe mogą być stosowane w kuchni oraz w łazience, ponieważ ich struktura jest odporna na wilgoć. Co ciekawe, nawet w pomieszczeniach stale zawilgoconych, na przykład w saunie, może być położony panel winylowy. Jest on całkowicie niewrażliwy na wilgoć. Porównując panele laminowane z winylowymi, dość ciężko jest ustalić, które są lepsze. W jednym pomieszczeniu lepiej sprawdzi się panel winylowy, w innym zaś laminowany. Wszystko zależy od potrzeb klienta i jego oczekiwań.