Pas nadrynnowy

Pas nadrynnowy

 

Nieodłącznym elementem budowy dachu są obróbki blacharskie. To dzięki nim pokrycie jest w pełni wodoodporne i szczelne. Ich wygląd i rozmiar dopasowuje się do kształtu dachu. Zwykle dobiera się kolorystykę zgodną z pokryciem, dzięki czemu całość wygląda spójnie i estetycznie. Jednym z głównych typów obróbki blacharskiej jest pas nadrynnowy. To niezbędna część dachu, do której spływa ściekająca po połaci woda. Pas osłania okap i rynnę przed uszkodzenie, a jego uzupełnieniem jest pas podrynnowy. Jak wykonać obydwa elementy?

 

Pas nadrynnowy – czy potrzebny?

Okap to dolna krawędź połaci dachowej. Do jej obróbki potrzebny jest pas podrynnowy i pas nadrynnowy. Wymiary obydwu zależą od pokrycia dachowego. Głównym celem pasa nadrynnowego jest poprawne odprowadzanie wody do rynien, co zapobiega podpływaniu wody pod okap, a tym samym minimalizuje ryzyko uszkodzeń i korozji. Ponadto zabezpiecza on rynnę przed śniegiem zsuwającym się z połaci dachu. Pas podrynnowy natomiast zabezpiecza deskę czołową i pozostałą część okapu. Odpowiadając na pytanie: pas nadrynnowy czy potrzebny? Odpowiedź nasuwa się sama: jest niezbędny do prawidłowego wykończenia dachu i zabezpieczenia konstrukcji budynku.

 

Gdzie montuje się pas nadrynnowy i podrynnowy?

Pas nadrynnowy stosuje się bez względu na to, czy mamy dach pokryty blachodachówką, dachówką, blachą trapezową, papą, gontem bitumicznym czy jednym z naturalnych tworzyw. Jego zadaniem jest ochrona rynny i dachu przed dostanie się pod nie wód opadowych, która jest niebezpieczna dla każdego rodzaju materiału pokryciowego. Pas nadrynnowy można także zastosować jako opierzenie tarasu lub balkonu. Wtedy stanowi jednocześnie rynnę i pokrycie dachowe.

 

Pas nadrynnowy – wymiary

To, jak ma dokładnie wyglądać pas nadrynnowy, określa materiał pokrycia dachowego. Jeśli wykonane jest ono z dachówki, blachodachówki lub blachy trapezowej to można zastosować ten sam pas. W przypadku gontów bitumicznych należy zmodyfikować wersję pasa, ponieważ powinien on nieznacznie nachodzić na połać dachową. Jak długi powinien być pas nadrynnowy? Wymiary, jakie się przyjmuje to minimum 11 cm. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe przymocowanie gontu do np. opierzenia. Gdy pas nadrynnowy w tym przypadku jednocześnie stanowi funkcje opierzenia to należy odseparować klej i zaprawę od obróbki. Jeśli tego nie zrobimy, dojdzie do reakcji chemicznych, które zaszkodzą całej konstrukcji. Można temu zapobiec, używając izolacji z PCV lub papy.

 

Jak zamontować pas nadrynnowy?

Pas nadrynnowy to nieodłączny element konstrukcji dachowej. Chroni on wszystkie elementy budynku, które znajdują się pod nim i zapobiega wilgoci dostać się pod pokrycie. Nadal możemy spotkać dachy bez pasa nadrynnowego, ale głównie są to stare budynki, bo aktualnie większość dekarzy traktuje je jako obowiązek. Jak powinien wyglądać montaż pasa nadrynnowego? Zawsze należy wsuwać go pod pokrycie dachowe. Umieszczamy pas odpowiednio głęboko, aby krople wody wpadały bezpośrednio do rynny. Montuje się go za pomocą wkrętów samonawiercających albo gwoździ dekarskich w odległości około 15 cm. Jeśli mamy wątpliwości co to tego, jak powinien wyglądać prawidłowy montaż pasa nadrynnowego, film powinien je rozwiać. W internecie znajdziemy wiele instruktażowych video.

 

Pas podrynnowy jak wykonać?

Uzupełnieniem obróbki blacharskiej jest pas podrynnowy. Jak wykonać jego montaż? Należy nałożyć go na deskę czołową, ponieważ jego rolą jest przede wszystkim ochrona. Dzięki blaszanemu obiciu jest w stanie zabezpieczyć ją przed przemoczeniem od strony zewnętrznej. Jest najczęściej montowany wkrętami farmerskimi z uszczelkami. Pas podrynnowy oprócz tego, że chroni deskę czołową przed zawiewanym deszczem pełni także ważną rolę ozdoby. Ponieważ jest bardziej widoczny. powinien być wykonany estetycznie. Warto mieć na uwadze, że w przypadku okapu z membraną jego montaż jest niepotrzebny. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup pasa podrynnowego mając membranę warto na krokwiach wykonać dodatkową obróbkę. Ewentualnie można ją zamontować na deskach. Bez względu wybór istotne jest, aby pod krawędzią deski czołowej zostawić szczelinę do wsunięcia podbitek.