Podlewanie kropelkowe - jak zrobić?

podlewanie kropelkowe

 

Piękny, zadbany ogród to ten, w którym bujnie rosną rośliny, owoce i warzywa oraz kwiaty. Jednak coraz dłuższe okresy suszy i wysokie opłaty za wodę sprawiają, że prawidłowa pielęgnacja terenów zielonych wokół domu staje się coraz trudniejsza. Rozwiązaniem system nawadniania kropelkowego, które pozwala na optymalne nawilżenie gleby. Jak działa i w jaki sposób zamontować podlewanie kropelkowe pomidorów, rabatek czy trawnika?

 

Podlewanie kropelkowe – na czym polega?

Nawadnianie kropelkowe to system podlewania ogrodu lub poszczególnych roślin poprzez automatycznemu dozowaniu wody w formie kropel. Pozwala to na optymalne nawodnienie gleby bez względu na miejsce uprawy czy pory roku. Cały system składa się z rury zasilającej, która zakończona jest ujściem wody – kroplownikiem lub zraszaczem. Dzięki równomiernie rozprowadzonej przez węże nawilżające wodzie cały ogród jest prawidłowo nawilżony. Krople wody precyzyjnie opadają na glebę, bez konieczności dodatkowego podlewania czy kontrolowania tego procesu. Sekretem popularności i bardzo skutecznego działania, jakim jest podlewanie kropelkowe, jest to, że nawilżanie odbywa się w sposób powolny i równomierny. Główne rodzaje nawodnień to:

  • taśma kroplująca,
  • linia kroplująca,
  • wąż do nawilżania kropelkowego.

 

Nawadnianie kropelkowe – jak zrobić?

Podlewanie kropelkowe to system przewodów, taśm i węży, które mają doprowadzić wodę do konkretnych roślin. Aby całość działała automatycznie, musimy rozprowadzić rury zasilające na terenie całego lub odpowiedniej części ogrodu i połączyć je ze studnią, lub wodociągiem. Woda będzie pobierana automatycznie ze źródła za pomocą specjalnej pompy, która zasila podlewanie kropelkowe. Jak długo podlewać? Gleba sama zdecyduje, kiedy będzie odpowiednio nawilżona. Wtedy system przestanie dostarczać wodę, aż do ponownego zapotrzebowania. Mam nadzieje, że teraz wiesz jak zrobić nawadnianie kropelkowe na własną rękę!

 

Budowa linii kroplującej – projekt systemu

Zanim rozpoczniemy prace montażowe, musimy wykonać dokładne pomiary działki i sprawdzić rzeźbę terenu. Informacja o powierzchni do podlania jest niezbędna w celu wyliczenia parametrów systemu nawilżającego – odpowiedniej długości, mocy i doborze rodzajów. Istotne też są gatunki roślin, które chcemy podlewać. Możemy skonsultować się w sprawie montażu z fachowcami, którzy zakładają systemy w ogrodach. Nie tylko zajmą się rozprowadzeniem instalacji, ale także przygotują projekt dopasowany do indywidualnych potrzeb konkretnego terenu zielonego i podpowiedzą, jakie produkty sprawdzą się najlepiej.

 

Instrukcja montażu linii kroplującej

W zależności od wyboru system można rozprowadzić na powierzchni ziemi lub w gruncie. Linie kroplujące należy rozłożyć tam, gdzie mają one podlewać i ustabilizować je specjalnymi szpilkami, które rozstawia się co ok. 0,5 metra. Układając taśmy, trzeba pamiętać, aby otwory znajdowały się z boku i nie zapchały się ziemią. Do systemu nawadniania montuje się sterownik z transformatorem, zwory elektromagnetyczne i wyłącznik nawadniania. Konieczne są także filtry i przewód nawadniający. Instrukcja montażu linii kroplującej dostępna jest zarówno na opakowaniach produktów, jak i w sklepie ogrodniczym.

 

Jak zrobić podlewanie kropelkowe z beczki?

System podlewania kropelkowego nie musi być podłączony do wodociągu. Możemy wykorzystać również deszczówkę, co będzie nie tylko rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, ale i ekologicznym. Nawadnianie kropelkowe z beczki działa tak samo, jak system skomunikowany ze studnią czy wodociągiem. W tym przypadku mamy jednak podlewanie kropelkowe grawitacyjne, dlatego beczka musi mieć określoną pojemność (najczęściej ok. 200 l) i znajdować się ok. 1 metr powyżej poziomu gruntu. Do pojemnika podłączamy linie kroplujące, przez które pod wpływem grawitacji spływa woda, nawilżając poszczególne rośliny i trawnik.

 

Podlewanie kropelkowe z butelki – co to za rozwiązanie?

Ciekawym rozwiązaniem, które możemy zainstalować samodzielnie, jest podlewanie kropelkowe z butelki. W tym celu konieczne będzie umieszczenie butelki wlotem do gleby (ustnik powinien być zakryty), odcięcie dna butelki i napełnienie jej wodą. Gleba pobierze tyle wody, ile w danym momencie będzie potrzebować. To dobra opcja, kiedy np. wyjeżdżamy na dłużej lub jako alternatywa dla systemu automatycznego w miejscu, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do wodociągu, np. na działce rekreacyjnej.