Podłoga na legarach

podloga

 

Podłoga na legarach cieszy się dużą popularnością. Przede wszystkim jest łatwa do ułożenia i stanowi doskonałą podstawę pod posadzkę. Co więcej, jej ułożenie nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Podłoga na legarach jest idealnie równa, dzięki czemu możesz użyć później dowolnego materiału do ułożenia posadzki. Warto jednak pamiętać, aby nakładać ją po zakończeniu wszystkich prac mokrych. Inaczej drewno może ulec uszkodzeniu. Chcesz wiedzieć więcej na temat podłogi na legarach? A może zastanawiasz się, czy można układać ją bezpośrednio na gruncie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu. Zapraszamy do lektury.

 

Podłoga na legarach bezpośrednio na gruncie

Podłoga na legarach bezpośrednio na gruncie wykonywana jest w przypadku budynku niepodpiwniczonych. Nie zmienia to jednak faktu, że podłoga na legarach na gruncie budzi wiele wątpliwości. Przede wszystkim należy zastanowić się nad odpowiednią izolacją. Podłoga na gruncie na legarach nie powinna być wypełniona piaskiem ani żużlem. Wynika to głównie z faktu, że mają one słabą izolację termiczną. Podłoga na legarach bezpośrednio na gruncie powinna być wypełniana specjalistycznym kruszywem. Dzięki temu chronimy drewno przed podciąganiem wody oraz sprawiamy, że podłoga na gruncie na legarach ma zapewniona odpowiednią izolację termiczną. Dodatkowo podłoga na legarach na gruncie narażona jest na ataki szkodników. Impregnowane kruszywo bardzo często uzupełnione jest o odstraszacz szkodników.

 

Podłoga na gruncie na legarach powinna być odpowiednio zaimpregnowana. Specjalistyczne preparaty ochronne zabezpieczają przed powstawaniem pleśni i grzybów, co sprawia, że podłoga na legarach na gruncie ma zdecydowanie wyższą żywotność. Podłoga drewniana na legarach cieszy się dużą popularnością. Może być wykonywana na konstrukcji drewnianej lub szkieletowej. Ile kosztuje podłoga drewniana na legarach? Cena uzależniona jest od rodzaju konstrukcji oraz jakości użytych materiałów. Podłoga drewniana na legarach może być także układane na stropach żelbetowych. W tym wypadku ważny jest podkład poziomujący, aby prawidłowo była ułożona podłoga drewniana na legarach. Cena montażu wzrośnie, jeżeli szczeliny wypełnimy pianką montażową, lecz zwiększa ona sztywność konstrukcji.

 

Podłoga na legarach z płyt osb

Podłoga na legarach z płyt osb cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy oszczędzić. Co więcej, podłoga z płyt osb na legarach układana jest szybko, więc oszczędzamy mnóstwo czasu. Ile kosztuje podłoga z płyt osb na legarach? Cennik uzyska się od wykonawców. Jeżeli chcesz, aby podłoga na legarach z płyt osb była trwała, zadbaj o odpowiednie materiału. Jakość idzie za ceną, ale sprawia również, że podłoga z płyt osb na legarach jest trwalsza. Jakie parametry powinniśmy wziąć pod uwagę, jeżeli interesuje nas podłoga z płyt osb na legarach? Cennik zawierający przede wszystkim koszty materiałów. Podłoga z płyt osb na legarach najczęściej wykonywana jest z płyt o grubości 22 mm, jednak niektórzy stosują nawet 25 mm. Grubość płyty ma wpływ na rozstaw legarów, co z kolei przekłada się na koszty.

 

Rozstaw legarów pod podłogę

Rozstaw legarów pod podłogę uzależniony jest od wielu czynników. W przypadku podłogi z płyt osb decyduje o tym grubość płyty. Zaleca się, aby belki miały przekrój przynajmniej 50 mm. Zazwyczaj rozstaw legarów pod podłogę wynosi nie więcej niż 60 cm.

 

Podłoga na legarach czy wylewka

Jeżeli zadajesz sobie pytanie podłoga na legarach czy wylewka, weź pod uwagę koszty. Podłoga na legarach zazwyczaj wychodzi drożej. Zastanawiając się podłoga na legarach czy wylewka dobrze jest wziąć pod uwagę także akustykę. Decydując się na deski na legarach na poddaszu lub piętrze, może się bowiem zdarzyć, że podłoga będzie skrzypieć.