Pompa próżniowa - jak zrobić?

pompa próżniowa

 

Pojęcie próżni powszechnie kojarzy się z przestrzenią kosmiczną. Tymczasem we współczesnym przemyśle próżnia jest tworzona na potrzeby wielu procesów produkcyjnych. W warunkach domowych gotowe produkty może zastąpić pompa próżniowa własnej roboty. Przy odpowiednim poziomie umiejętności technicznych da się wykonać nawet pompę próżniową z lodówki. W tekście podpowiadamy jak zrobić pompę próżniową domowymi sposobami, do czego przyda się pompka próżniowa i jak zrobić ją z ogólnie dostępnych materiałów.

 

Pompa próżniowa własnej roboty - do czego się przyda? 

Próżnia powszechnie wykorzystywana jest podczas badań laboratoryjnych. Pompa próżniowa pozwala na stworzenie unikalnych warunków i dokonanie pomiarów. Jednak do badań laboratoryjnych nie nadaje się pompa próżniowa własnej roboty. Specjalistyczne urządzenia muszą spełniać najwyższe standardy, a pompa próżniowa z lodówki będzie zaburzała pomiary i badania. W przemyśle do transportowania czy przenoszenia ciężaru przydaje się pompa próżniowa. Jak zrobić poduszkę podnoszącą i opuszczającą ciężkie elementy? Właśnie poprzez manipulowaniem ciśnieniem z pomocą tego urządzenia. Pompa próżniowa często wykorzystywana jest także do formowania tworzyw sztucznych. Sprawdza się przy pracach z wszelkiego rodzaju żywicami polimerowymi. Pytanie, jak zrobić pompkę próżniową może pojawić się także w procesie stabilizowania drewna. Wówczas, przy produkcji mniejszych elementów znajduje zastosowanie właśnie pompa próżniowa własnej roboty.

 

Spore zastosowanie także w stolarstwie ma pompa próżniowa. Pomaga w przypadku oklejania elementów drewnopodobnych fornirem lub innymi materiałami dekoracyjnymi. Pompa próżniowa własnej roboty może być wykorzystywana właśnie do tego typu zadań. Jeśli nie wiesz jak zrobić pompę próżniową, nie musisz kupować nowego urządzenia. Poniżej podpowiadamy jak zrobić pompkę próżniową z ogólnie dostępnych elementów, żeby sprawdziła się w warsztatowych warunkach.

 

Pompa próżniowa z lodówki - czy to możliwe?

W sieci, na różnych forach tematycznych często pojawia się zagadnienie dotyczące produkcji pompy próżniowej z lodówki. Choć wiele osób podaje to w wątpliwość, w lodówce taki system sprawdza się. Jak zrobić pompkę próżniową mając do dyspozycji starą lodówkę? Przede wszystkim musisz wymontować z niej agregat, który będzie sercem Twojej pompy próżniowej własnej roboty.

 

Do prawidłowego działania pompa próżniowa z lodówki potrzebuje jeszcze miernika ciśnienia, przekaźnika, a także elektrozaworu, który zapobiegnie spadkowi ciśnienia, kiedy agregat przestanie działać. Każda pompa próżniowa własnej roboty musi być wyposażona także w filtr powietrza zasysanego i pojemnik wyrównawczy. Dodatkowo potrzebne będą rurki do odprowadzania powietrza, a także pojemnik próżniowy podłączany do pompy próżniowej. Jak zrobić taki zbiornik? Często w przypadku pompy próżniowej własnej roboty do prac stolarskich wystarczy szczelny i gruby worek foliowy. 

 

Pompa próżniowa własnej roboty - czy to się opłaca?

Skoro wiesz już, do czego będzie potrzebna pompka próżniowa i jak zrobić takie urządzenie, pora przystąpić do pracy. Pojawia się jednak pytanie, czy opłaca się pompa próżniowa własnej roboty? Może nie dysponujesz takimi umiejętnościami technicznymi albo nie masz dostępu do akcesoriów potrzebnych do wykonania pompki próżniowej? Jak zrobić taki produkt i jeszcze zapewnić sobie bezpieczną pracę? 


Zamiast zastanawiać się jak zrobić pompę próżniową, warto sięgnąć po gotowy system z wieloletnią gwarancją producenta. Sprawdzi się to szczególnie w sytuacji, kiedy pompa próżniowa własnej roboty ma służyć do prac profesjonalnych lub zamierzasz wykorzystać ją do rozwijania swojego biznesu. Ciekawa pompa próżniowa od znanej firmy Festool znajduje się w asortymencie sklepu Industria24. VAC SYS SE 2 Festool pozwala na pracę z elementami o wadze do 30 kilogramów. Można nimi dowolnie obracać w różnych osiach. Urządzenie sprawdzi się również przy wszelkiego rodzaju pracach warsztatowych związanych ze szlifowaniem lub frezowaniem materiałów specjalnych. Z pewnością sprawdzi się lepiej niż każda pompa próżniowa własnej roboty.