Żywica epoksydowa - cena, zastosowanie, właściwości

żywica epoksydowa

 

rozwiązania w dziedzinie chemii budowlanej pozwalają tworzyć materiały o wyjątkowych właściwościach. Jednym z nich jest żywica epoksydowa w formie dwu lub jednoskładnikowej. Właściwości żywicy epoksydowej to przede wszystkim łatwa aplikacja i znakomite parametry wytrzymałościowe związanej warstwy. Często żywica epoksydowa zastosowanie znajduje także w specjalistycznych konstrukcjach inżynierskich. W poniższym tekście podpowiadamy: gdzie sprawdza się żywica epoksydowa, właściwości tego materiału i ile kosztuje posadzka epoksydowa?

 

Żywica epoksydowa - właściwości  

Pewnie słyszałeś, że stosowana jest żywica epoksydowa do ścian lub wykańczania podłóg? Zastanawiasz się, czym charakteryzuje się wykończenie podłogi żywicą epoksydową? Wysoka trwałość i gładka powierzchnia to najważniejsze cechy gotowej warstwy z żywicy epoksydowej. Właściwości tego produktu wykorzystywane są szczególnie w miejscach, gdzie wymagany jest dokładny poziom i gładka powierzchnia. Niezależnie od tego, czy stosowana jest żywica do wyrobu jasnych lakierów, czy żywica na podłogę jej właściwości są podobne. 

 

Już podczas aplikacji przekonasz się o wyjątkowych właściwościach, jakie ma żywica epoksydowa do betonu. Produkt dostępny jest w formie płynnej w postaci jednego lub dwóch składników. Żywica epoksydowa nie wymaga żadnych rozpuszczalników, łatwo się rozprowadza i ma właściwości samopoziomujące. Dzięki temu, już po kilkudziesięciu minutach od nałożenia żywicy epoksydowej, podłoga robi się gładka. 

 

Epoksydowa żywica na ścianę czy do podłóg charakteryzuje się także znakomitymi parametrami wytrzymałościowymi. W zależności od charakteru mieszanki żywicy epoksydowej właściwości mogą być osiągane po różnym czasie. Niezależnie od tego już po dobie możliwa jest eksploatacja powierzchni pokrytej żywicą epoksydową. Cena żywicy może nie jest niska, jednak krótki czas realizacji prac może obniżyć koszty całej inwestycji. Warto podkreślić także odporność na środki chemiczne i detergenty, jaką wykazuje się żywica na podłogę. Pozwala to na bezpieczne i skuteczne utrzymanie powierzchni z żywicy epoksydowej w czystości.

 

Żywica epoksydowa - zastosowanie

Uniwersalne właściwości sprawiają, że można znaleźć wiele obszarów zastosowania żywicy epoksydowej. Do betonu używa się preparatów samopoziomujących lub tworzących gładkie powierzchnie. Te same produkty mogą być wykorzystywane jako  żywica epoksydowa do ścian. Stosowana jest nie tylko żywica epoksydowa do betonu, ale także do łączenia elementów drewnianych, z tworzyw sztucznych, czy wykonywania odlewów. Z uwagi na właściwości żywicy epoksydowej często jest ona składnikiem łączników chemicznych czy wypełniaczy w urządzeniach elektronicznych.

 

Żywica epoksydowa do betonu, z którego wykonywana jest wylewka, musi być położona na gładkiej i zwięzłej powierzchni. Jeśli stosowana będzie żywica na podłogę warto wcześniej zeszlifować wylewkę lub stary beton. Najlepiej sprawdzi się do tego specjalistyczna szlifierka do betonu Clipper. Takie urządzenie pozwala na zdjęcie górnej nieregularnej warstwy i nałożenie żywicy epoksydowej. Cena tej maszyny może być niższa, jeśli wybierzesz ją z asortymentu sklepu Industria24. Możesz w nim liczyć także na szybką dostawę i wiele innych akcesoriów do prac budowlanych.  

 

Ile kosztuje posadzka epoksydowa?

Jeśli interesuje Cię żywica epoksydowa, cena tego produktu będzie dla Ciebie istotna. Tymczasem trudno jednoznacznie określić koszt powierzchni z żywicy epoksydowej. Zastosowanie w konkretnej przestrzeni i grubość podłoża sprawiają, że w każdym miejscu można zużyć inną ilość. Jeśli przyjąć średnią wartość cena żywicy epoksydowej mieści się w widełkach między 50, a 100 złotych za metr kwadratowy. Nieco droższa może być żywica do wyrobu jasnych lakierów.

 

Zastanawiasz się, ile kosztuje posadzka epoksydowa? Po zakupie samych materiałów, jakie stanowi właśnie żywica epoksydowa, cena musi wzrosnąć jeszcze o koszt aplikacji. Z uwagi na charakter żywicy epoksydowej i właściwości, koszt robocizny mieści się w granicach od 100 do 150 złotych za metr kwadratowy. Z uwagi na trudność aplikacji wyższy koszt będzie miało nakładanie żywicy na ścianę. Z kolei żywica epoksydowa na podłodze może mieścić się w dolnej granicy wspomnianych widełek.