Przekładnia hydrostatyczna

skrzynia hydrostatyczna nie jedzie

 

Traktorki do koszenia trawników to urządzenia bardzo funkcjonalne. Dzięki nim można szybko i bez kłopotów wykosić nawet bardzo duży trawniki. Za komfort pracy takiego urządzenia odpowiada skrzynia hydrostatyczna. Brak mocy maszyny i słabsze osiągi mogą oznaczać problemy z tym systemem napędowym. Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego skrzynia biegów hydrostatyczna przestaje działać i jak można usunąć te przyczyny.

 

Hydrostatyczna skrzynia biegów - działanie

Skrzynia hydrostatyczna to konstrukcja, która funkcjonuje w motoryzacji już ponad pół wieku, opinie w Internecie ma dość dobre. Została wymyślona w latach 60 ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych przez inżynierów firmy Caterpillar. Początkowo ceniona była za prostotę i niezawodność, jednak do powszechnego użytku trafiła dopiero dwie dekady później. Przekładnia hydrostatyczna najczęściej wykorzystywana była w maszynach rolniczych i traktorach.

 

Obecnie w taki napęd wyposażone są głównie maszyny transportu bliskiego jak wózki widłowe, czy traktorek kosiarka. Skrzynia hydrostatyczna, w odróżnieniu od klasycznej, nie zawiera żadnych ruchomych elementów, które zmieniają przełożenie i prędkość poruszania maszyny. To przepływający olej hydrauliczny, którego ruch wymusza pompa, jest medium przenoszącym energię. Dzięki takiej konstrukcji skrzynia biegów hydrostatyczna charakteryzuje się niskim zużyciem i długą żywotnością. Dodatkowo nie wymaga od operatora zmiany biegów. Zwiększenie mocy silnika odbywa się tylko przez mocniejsze dociśnięcie pedału gazu. Niestety w odróżnieniu od przekładni manualnych, układ hydrostatyczny działa w nieco mniejszym zakresie. Nie jest w stanie rozwinąć tak dużej mocy, jak manualnej przekładnie. Tylko czy traktorek kosiarka ze skrzynią hydrostatyczną potrzebuje dużej mocy?

 

Skrzynia hydrostatyczna nie jedzie - najczęstsze problemy

Jak każdy mechanizm i silnik, przekładnia hydrostatyczna również ma swoje słabsze strony. Jednak większość z nich wynika ze zużycia lub nieprawidłowej eksploatacji. Często pojazd podczas pracy zaczyna zwalniać. Szczególnie odczuwalne spadki mocy pojawiają się przy podjazdach na wzniesienia. Zastanawiasz się, dlaczego całej mocy silnika na koła nie przenosi skrzynia hydrostatyczna? Brak mocy to jedna z najczęstszych awarii tego typu napędu. Powodem może być brak odpowiedniego ciśnienia oleju w skrzyni biegów hydrostatycznej. Najczęściej prowadzi do niego nieszczelność układu lub zużyte uszczelniacze. W tym wypadku potrzebny będzie demontaż całej skrzyni i wymiana nieszczelnych elementów. Przy okazji możesz przeczyścić lub wymienić filtr oleju i dokonać przeglądu pozostałych podzespołów. Wymiana i uzupełnienie oleju powinny załatwić sprawę braku mocy.

 

Inny powód dotyczy niewiedzy i błędu ludzkiego. Część osób nie zdaje sobie sprawy, że do silnika i skrzyni hydrostatycznej należy wlewać inny olej. Silnikowy jest bardziej gęsty i lepki od tego, który ma przenosić napęd. W związku z tym niektóre elementy ruchome w skrzyni lepią się i działają wyraźnie gorzej. Jeśli przydarzyła Ci się taka sytuacja, również czeka Cię wyjęcie skrzyni i dokładne wypłukanie jej. Następnie należy ją uzupełnić właściwym olejem, który pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie napędu. Pojawia się zatem pytanie: skrzynia hydrostatyczna - jaki olej? Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości olejów, znajdziesz je w sklepie Industria24. Poza olejami do smarowania urządzeń ogrodniczych znajdziesz także preparaty do traktorków wyposażonych w skrzynię hydrostatyczną. Wysokiej jakości chemię otrzymasz w przystępnych cenach, dlatego samodzielna wymiana oleju nie będzie bardzo kosztowna.

 

Jaka skrzynia lepsza manualna czy hydrostatyczna?

Skrzynia hydrostatyczna nie jest rozwiązaniem popularnym poza maszynami rolniczymi i przemysłowymi. Jeśli jesteś na etapie zakupu takiego urządzenia, pewnie zadajesz sobie pytanie: jaka skrzynia lepsza manualna czy hydrostatyczna? Wiele osób wybiera rozwiązanie znane z samochodów, które jednak w warunkach terenowych nie musi sprawdzać się równie dobrze. 

 

Co przemawia za skrzynią hydrostatyczną? Opinie użytkowników wskazują na komfort prowadzenia takiego pojazdu. Traktorek koszący nie sprawia problemów w czasie sterowania. Nie zawiera przekładni zmiany biegów, a jedynie dźwignię lub pedały do nadawania pędu. To sprawia, że pojazdy ze skrzynią hydrostatyczną mogą obsługiwać nawet osoby bez doświadczenia w prowadzeniu innych maszyn. Takie rozwiązanie daje też sporo przyjemności i relaks w czasie koszenia. A jakie są wasze opinie na temat tych skrzyń?