Pufa z opony - jak zrobić fotel z opony?

opona obszyta

 

Prawdziwy majsterkowicz to ktoś, kto potrafi zrobić dobrą rzecz z materiałów, które mogłyby być wyrzucone na śmieci i zutylizowane. Często zdarza się, że pozbawieni wyobraźni ludzie wyrzucają ze swoich garaży, strychów, piwnic rzeczy, które ktoś inny z chęcią przygarnąłby do siebie, by uczynić z nich jakiś poręczny przyrząd. Niektórzy więc ze starych mebli robią zupełnie nowe meble, inni ze starych skrzynek na jabłka potrafią stworzyć półki na książki itp. Podobnie rzecz się ma ze starymi oponami. Większość ludzi je wyrzuca, oddaje do utylizacji, ale inni robią z nich na przykład huśtawki, czasem kwietniki, czasami formują je w określone kształty, by przypominały np. łabędzia. Taki łabędź z opony jest potem ozdobą ogródka działkowego. Pufa z opony należy do takiego właśnie tworu, który powstał z rzeczy wydawałoby się bezużytecznej. Mamy na myśli oczywiście zużytą oponę. Pufa z opony może być więc praktyczną i estetyczną rzeczą, znajdującą swoje miejsce w czyimś domu. Takie siedzisko z opony nie dość, że niewiele kosztuje, to jeszcze spełnia swoją funkcję bardzo często lepiej niż pufa zrobiona w fabryce. Dlaczego? Dlatego, że wykonujący siedzisko z opony ma realny wpływ na jego kształt i właściwości. Na forach internetowych wiele osób pyta o to, jak zrobić pufę z opony, czego użyć do jej wykonania. Wielu odpowiada, że składa się pufa z opony i sznurka, odpowiednio wyciętej płyty pilśniowej i jakiegoś materiału. Pufa z opony i sznurka? Tak, to możliwe. Zanim powiemy jednak, jak zrobić pufę z opony, wskażmy dokładnie, co będzie potrzebne do uzyskania siedzenia z opon.

 

Siedzisko z opony i sznurka – z czego je wykonać?

Żeby dokładnie wskazać, jak zrobić fotel z opony, należy wpierw podpowiedzieć, w co się zaopatrzyć, by siedzisko z opony i sznurka w ogóle powstało. Co jest więc potrzebne? Oczywiście sama opona, przecież nazwa siedziska – „pufa z opony” mówi sama za siebie. Żeby siedzisko z opony i sznurka miało rację bytu, opona powinna mieć przynajmniej te 10 cm szerokości. Kolejna rzecz to jutowy sznurek, który powinien być szeroki i mocny, aby siedzisko z opony było trwałe. Następnym elementem, który będzie użyty przy konstruowaniu siedzenia z opon, jest mocny klej, może być to klej na ciepło, nakładany pistoletem. Pytający, jak zrobić fotel z opony, powinni także wiedzieć, że elementem stanowiącym trzon konstrukcji, jaką jest pufa z opony i sznurka, jest płyta pilśniowa, z której powstaje siedzisko, z opony i sznurka jedynie nie powstałoby nic konstruktywnego. Do wycięcia z płyty odpowiedniego koła, najlepiej o wymiarach 50 na 50 cm, ale mogą być inne wymiary, i grubości do 10 mm, można użyć jakiejś dobrej wyrzynarki, na przykład marki Festool. Do materiału tworzącego siedzisko z opony i sznurka należy także zaliczyć gąbkę, tkaninę o wybranym wzorze, wkręty uniwersalne oraz zszywki. 

 

Szybka instrukcja tego, jak zrobić fotel z opony

Na początku, zanim pufa z opony i sznurka powstanie, oponę należy dokładnie umyć i osuszyć. Kiedy jest już gotowa, czysta i sucha, trzeba przykleić do niej gruby sznur, do czego potrzebny będzie oczywiście wspomniany już odpowiedni klej. To, w jaki sposób ów sznur będzie przyklejany nie ma większego znaczenia, ważne by trzymał się pewnie i mocno. Klej musi być także pozostawiony do całkowitego wyschnięcia. Pytający o to, jak zrobić pufę z opony, jak zrobić fotel z opony zainteresowani są często długością schnięcia. Cóż, wszystko zależy od kleju i jego właściwości. Następnym etapem jest wycięcie siedziska pufy, podstawy. Warto pamiętać, że okrąg płyty musi być większy niż średnica środka opony. Okrąg należy też odrysować na gąbce, co będzie przydatne w dalszej części pracy. Takie to siedzisko ( z opony nie może ono wystawać) należy przytwierdzić do opony wkrętami. Kolejne prace potrzebne do tego, by pufa z opony i sznurka mogła powstać, to wykonanie miękkiej części siedziska. Z gąbki trzeba wyciąć okrąg o takiej samej średnicy jak podstawa siedziska, gąbkę zaś pokryć materiałem, tkaniną. Tak oto pufa jest gotowa. Takie siedzenia z opon są bardzo wygodne i ładne, sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie brak miejsca na duże fotele czy krzesła.