Ranking pilarek stołowychJednym z najważniejszych i podstawowych narzędzi znajdujących się na wyposażeniu każdego warsztatu domowego i na każdej budowie jest pilarka stołowa. Rynek elektrourządzeń jest zalewany nowymi produktami, które dysponują różnymi parametrami, są inaczej wyceniane i oferują różne możliwości. Wybór urządzenia, które spełni wszystkie wymagania klienta, jest więc bardzo trudny.


Dobra i tania. Czy to możliwe?


Jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi kierują się kupujący, jest cena urządzenia. Większość klientów na zadane pytanie: jaka powinna być pilarka, odpowiada krótko: dobra i tania. Czy jednak jest możliwe połączenie tych dwóch cech? Czy tania pilarka może być dobra, lub na odwrót: czy dobra pilarka może być tania? Wydaje się, że to możliwe.

W naszym rankingu przyjęliśmy, że wyraz „tania” oznacza pilarkę kosztującą ponad tysiąc złotych. Taka cena oferowana za urządzenie daje poczucie komfortu, sugeruje, że elementy użyte przy produkcji pilarki są wytrzymałe, a samo urządzenie zostało wykonane dokładnie i pod ścisłą kontrolą. Pilarka taka jest więc tania i dobra. Im wyższa cena, tym urządzenie powinno być jeszcze lepsze, wytrzymalsze i dające większy komfort pracy. Ranking zaczynamy od urządzenia taniego i dobrego, a kończymy na świetnym i drogim.


Pilarki stołowe. Ranking - Top 3


Makita MLT100
Elektronarzędzie firmy Makita przeznaczone jest do prac budowlanych i pozwala na wydajną pracę w praktycznie każdych warunkach. Bardzo dobra moc znamionowa 1500W powoduje, że ta stosunkowo tania pilarka poradzi sobie z każdym materiałem. Piła jest wyposażona w tarczę tnącą o średnicy 260mm. Urządzenie tnie bardzo precyzyjnie, do czego przyczynia się stabilna aluminiowa podstawa i rozkładany stół, a także zastosowanie dużej prędkości obrotowej 4300 obrotów na minutę. Możliwe są cięcia przy 45º i 90º. W naszym rankingu tanich i dobrych pilarek Makita MLT100 znajduje się na samym szczycie.


Makita 2704N
Model 2704N nadaje się do prac budowlanych, a także wykończeniowych, które wymagają dużej precyzji. Precyzji cięcia pomaga na pewno stół wykonany ze stabilnego, odlewanego pod ciśnieniem aluminium oraz to, że powierzchnia stołu jest obrabiana maszynowo. Pilarka wyposażona jest w łatwy w obsłudze wyłącznik, mający funkcję „anti-restart”. W pilarce rowki prowadzące prowadnicy kątowej są w kształcie litery "T". Inne ważne elementy: tylne przedłużenie stołu, osłona bezpieczeństwa, która może być zdejmowana, instalowana bez użycia narzędzia, adapter węża 45 mm, liniał o dużej dokładności, skala z dużą podziałką i soczewką powiększającą. Pilarka nie jest już tak tania, jak model MLT 100, ale jej cena jest adekwatna do możliwości i jakości.


Festool CS 50 EBG PRECISIO
Najdroższa w tym zestawieniu pilarka używana jest do pracy przy zabudowie wnętrz, przy produkcji mebli oraz budowie obiektów targowych. Nadaje się na duże budowy, gdzie sprawdza się znakomicie. Swoja wartość udowadnia przy wszelkiego rodzaju montażach, jest bowiem lekka i wyposażona w szereg przydatnych funkcji. Swoje mocne strony pokazuje przede wszystkim przy często zmieniających się zastosowaniach, np. montażach, dzięki niewielkiemu ciężarowi i wielu innym pożytecznym funkcjom.
Pilarka oferuje: system FastFix, czyli beznarzędziową wymianę tarcz pilarskich, wielofunkcyjny uchwyt do przesuwania, szybkie przestawianie z cięcia wzdłużnego na cięcie poprzeczne za pomocą przykładnicy kątowej, przekroje wolne od wyrw po obu stronach, wpust V wokół całego stołu dla zamocowania przykładnicy kątowej, możliwość rozszerzenia do postaci stacjonarnej wraz z wyposażeniem. Pilarka firmy Festool nie jest tania i dobra, ale bardzo dobra i droga. Oferuje jednak to, co najlepsze: komfort użytkowania, „długowieczność” i wysoką precyzję cięcia. W naszym rankingu pilarek stołowych zajmuje miejsce uprzywilejowane.