Regeneracja baterii Makita - czy warto?

bateria Makita

 

 

Firma Makita cieszy się na polskim rynku zasłużoną renomą, jej elektronarzędzia są wybierane zarówno przez amatorów, jak i przez profesjonalistów. Częste korzystanie z urządzeń tej japońskiej firmy, powoduje oczywiście zużywanie się ich akumulatorów, co pociąga za sobą potrzebę wymiany na nowe. Oczywiście jest jeszcze inne wyjście, możliwa jest bowiem regeneracja baterii Makita. Odnowione, zregenerowane akumulatory powinny działać tak, jak te nowe, dostarczać prądu, energii do urządzenie z taką samą mocą. Jeżeli więc przestaje działać akumulator Makita, regeneracja może być dokonana w serwisie firmowym lub jakimkolwiek innym, który zajmuje się naprawą baterii do elektronarzędzi. Jednakże często pojawiają się pytania takie jak: czy opłacalna jest regeneracja baterii do wkrętarki Makita, czy warto naprawiać akumulator Makita, regeneracja jest sensowna czy nie? Może lepiej kupić nową baterię? Zanim odpowiemy na te pytania, wyjaśnijmy najpierw na czym polega regeneracja baterii Makita, czy też jakiejkolwiek innej, przeznaczonej do stosowania w elektronarzędziach.

 

Akumulator Makita regeneracja - na czym to polega?

Pracownicy budowlani, amatorzy majsterkowicze często ciekawi są tego, jak przykładowo przebiega regeneracja baterii Makita 18V. Oczywiście w każdym przypadku proces jest podobny. Czy to będzie regeneracja baterii Makita 14 4 V, czy regeneracja baterii Makita 18 V, czynności jakie są podejmowane w celu regeneracji akumulatorów, są wręcz takie same.  Dla przykładu – regeneracja baterii do wkrętarki Makita wygląda następująco: rozbiera się obudowę, odpina układ balansujący baterię. Kolejna czynność polega na wyjęciu zużytych ogniw i połączeniu ogniw do regeneracji baterii. Używa się do tego urządzenia do zgrzewania baterii. Ogniwa łączy się w jeden akumulator na przykład połączeniem szeregowym. W wielu przypadkach można do regeneracji wykorzystać starą płytkę sterującą, ale w nowszych bateriach konieczna jest wymiana elektroniki na nową. Regeneracja baterii Makita 14 4 V wymaga na przykład programowania lub kalibracji. To ważna sprawa, bo płyta sterująca potrzebna jest do ochrony urządzenia przed przeciążeniem, zbyt dużym naładowaniem lub rozładowaniem do zera. Dzięki niej możliwe jest też utrzymywanie wszystkich ogniw w tym samym napięciu.

 

Regeneracja baterii Makita a koszty

Naprawa baterii to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy posiadają całkowicie sprawne elektronarzędzie, a jedynym elementem, który nie działa, jest właśnie akumulator. Bardzo często sprzęt kupiony jest drogi, a co za tym idzie, również i bateria do niego kosztuje bardzo dużo. Powstaje więc dylemat, co jest lepsze: regeneracja baterii do wkrętarki Makita czy kupno nowego akumulatora.  Trzeba pamiętać o tym, że nowe zasilania będzie zawsze droższe, zwłaszcza w przypadku firm renomowanych i popularnych, a do takich na pewno należy Makita. Regeneracja baterii Makita to usługa, która powinna kosztować około 50 % wartości nowej, dostępnej w sklepie czy u dystrybutora. Należy tutaj jeszcze dodać, że nie wszystkie baterie można zastąpić nowymi. W elektronarzędziach starszych, które nie są obecne na rynku, czasem nie można oryginalnej baterii zastąpić nową, wtedy właśnie regeneracja baterii Makita czy też akumulatora innej firmy jest jedynym wyjściem. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze, które musiałyby zostać wydane na zakupnowej wiertarki, wiertarko-wkrętarki, młotowiertarki itd. Koszt regeneracji uzależniony jest od takiego czynnika, jakim jest pojemność baterii. Jeżeli bateria ma dużą pojemność, koszt naprawy będzie dużo większy niż w przypadku akumulatora o małej pojemności. Ceny więc mogą się wahać od 90, 100 do 150 złotych. Warto jednak podkreślić jeszcze raz, że regeneracja baterii Makita będzie zawsze kosztowała mniej niż nowa bateria.