Renowacja drzwi - ile to kosztuje?

drzwi

 

Zmiana aranżacji wewnątrz mieszkania wymaga często wymiany drzwi i futryn. W przypadku solidnych skrzydeł z drewna lepszym rozwiązaniem będzie odnawianie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Pozwoli to uniknąć kosztów związanych z zakupem nowych skrzydeł. Renowacja drzwi to także sposób na odnowienie zaniedbanych konstrukcji. W tekście znajdziesz informację, ile kosztuje renowacja drzwi i futryn, jak odnowić stare futryny drewniane i czy możliwa jest renowacja drzwi z płyty pilśniowej.

 

Renowacja drzwi drewnianych 

Drzwi drewniane znajdują się głównie w starych kamienicach. Często mają dekoracyjny charakter, co sprawia, że szkoda ich wymieniać na nowe. Dobrą decyzją wydaje się renowacja drzwi drewnianych. Cena takiego przedsięwzięcia zależna jest od wielkości i kształtu drzwi. Jednak odnowa drzwi pozwoli ograniczyć koszty zakupu nowych i utrzymać unikalny charakter wnętrza starych obiektów. Renowacja drzwi drewnianych musi rozpocząć się od zdjęcia starej warstwy lakieru. Farba zbierana jest za pomocą szlifierki lub opalarki, która podgrzewa lakier do wysokiej temperatury. Renowacja drzwi wiąże się z potrzebą idealnego wygładzenia wyszlifowanej powierzchni, zebrania wszystkich pyłków i luźnych elementów, a następnie pomalowanie całości. Dalsza odnowa drzwi wymaga zastosowania wysokiej jakości lakierów do drewna, które nakładane będą dwukrotnie. 

 

Renowacja drzwi z płyty pilśniowej

Dotychczas wspomniana była tylko renowacja drzwi drewnianych. Tymczasem we współczesnym budownictwie skrzydła drzwiowe wykonywane są także z innych materiałów. Pojawia się zatem pytanie, czy możliwa jest renowacja drzwi z płyty pilśniowej? Stosowane jest malowanie skrzydła z płyty meblowej, jednak wymaga to większego nakładu pracy. Powierzchnia powinna być tylko zmatowiona, co najlepiej przeprowadzić ręcznie. Renowacja drzwi z płyty pilśniowej może polegać też na nałożeniu okleiny. Wówczas wymagana jest całkowicie gładka struktura skrzydła drzwiowego. 

 

Jak odnowić stare futryny drewniane?

Sama renowacja drzwi to dopiero jedna część prac remontowych. Żeby całe pomieszczenie dobrze się prezentowało, potrzebna będzie także renowacja futryn. Szczególnie drewniane futryny w starym budownictwie warte są przeprowadzenia takich prac. Jak odnowić stare futryny drewniane? W ich przypadku prace polerskie mogą być trudniejsze, ponieważ futryny często zawierają dodatkowe zdobienia. Żeby ich nie uszkodzić, trzeba ręcznie odnowić stare futryny drewniane lub użyć do tego miękkich gąbek polerskich. 

 

Ile kosztuje renowacja drzwi i futryn?

Jak zauważyłeś, renowacja drzwi i futryn wymaga nieco wiedzy, trochę wolnego miejsca oraz Twój czas. Zastanawiasz się, ile kosztuje renowacja drzwi i futryn? Chcesz zlecić specjalistom renowację drzwi drewnianych. Cena najczęściej podawana jest za każdy metr kwadratowy skrzydła. Jeśli interesuje Cię tylko renowacja drzwi, cennik rozpoczyna się od 200 złotych za skrzydło. Do tego dochodzi jeszcze renowacja futryn, na którą musisz policzyć połowę tej kwoty. Skoro wiesz już, ile kosztuje renowacja drzwi i futryn i wydaje Ci się to ceną zbyt wysoką, spróbuj podjąć się tego zadania samodzielnie. Zlecenie odnawiania drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych to koszt kompletu akcesoriów do samodzielnego wykonania tych prac. W związku z tym ponosisz koszty tylko przy pierwszej renowacji drzwi drewnianych. Kolejne skrzydła wykonasz inwestując jedynie w farbę. Możesz sięgnąć po osłonę z odsysaniem do szlifowania na szlifierkę kątową od firmy Makita. Minimalizuje ona poziom zakurzenia mieszkania podczas odnowy drzwi. Dodatkowo przydadzą Ci się gąbki polerskie czy odpowiednie materiały ścierne do renowacji futryn i drzwi. Wszystkie wymienione akcesoria znajdziesz w asortymencie sklepu Industria24.