Jak odnowić krzesło?

renowacja krzesła

 

Ruch zero waste (zero śmieci) obecnie jest jednym z najmodniejszych ruchów ekologicznych. Nic więc dziwnego, że stale staramy się jak najmniej wyrzucać, by jak najwięcej zachowywać. To, że zostaliśmy wychowani w dobie konsumpcjonizmu, nie ułatwia nam sprawy i powoduje, że stale chcemy czegoś nowego, innego. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by mieć nowe bez wyrzucania i kupowania. Tym rozwiązaniem jest renowacja, na przykład mebli. Możemy dzięki niej dać nowe życie naszemu stolikowi, komodzie, która już wyniszczała i się znudziła, fotelom z poprzedniej epoki, ale również krzesłom. Jak tego dokonać? Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika na temat renowacja starych krzeseł. 

 

Renowacja krzesła drewnianego krok po kroku 

Renowacja krzesła drewnianego jest zależna od stopnia jego zniszczenia, jednak nigdy nie jest to skomplikowana procedura wymagająca specjalnych narzędzi. Oczywiście podstawą będzie papier ścierny lub pilnik, jednak nie potrzebujemy tutaj drogich elektronarzędzi. W pierwszej kolejności musimy się zastanowić, jak odnowić stare krzesło, żeby nadal miało ono swojego ducha i zachowało unikalność. W tym celu należy wyłącznie zetrzeć stary lakier i pomalować go na nowy zachowując naturalny, drewniany kolor. 

Często jednak odnawianie krzeseł drewnianych polega również na ich pomalowaniu na inny, bardziej pasujący do wystroju kolor. Obecnie stylami panującymi we wnętrzach są nowoczesne lub tradycyjne, gdzie dominują białe lub szare barwy. Jest to wskazówka jak odnowić stare krzesła, by jak najbardziej wpisały się w klimat panujący w naszym pomieszczeniu. 

Renowacja starych krzeseł to również wymiana siedziska, jeśli jest ono tapicerowane. Bardzo często stare krzesła posiadają obicia, które z czasem ulegają pęknięciom i popruciu. Warto na pchlim targu poszukać nowego siedziska lub poprosić o poradę, lub usługę kuśnierza (w przypadku skórzanego obicia), krawcową lub innego specjalistę, który wie dokładnie jak przymocować je do renomowanego krzesła. Możemy tego dokonać także samodzielnie – wyszukując w Internecie tutoriali pasujących do rodzaju naszego krzesła. Myśląc o meblu w starym stylu, mocowanie może być na tak zwane szpilki – można je delikatnie usunąć, a następnie wpiąć wykorzystując nowy materiał. Same szpilki też warto odświeżyć, ponieważ mogą być one zaśniedziałe.  

 

Krzesła PRL po renowacji – jak tego dokonać?

Innym rodzajem prac są krzesła prl po renowacji. Krzesła te, nazywane inaczej krzesłami z minionej epoki, najczęściej były materiałowe, w pełni tapicerowane. Obecnie są jednymi z najbardziej modnych we wnętrzach dodatków. Nadają przestrzeni vintagowego charakteru i są niezwykle stylowe. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak odnowić krzesła, by nie straciły one na swojej wyjątkowości. Otóż przede wszystkim musimy przyjrzeć się drewnianym nóżkom – czy są stabilne i ładnie się błyszczą. Następnie bardzo ważny jest materiał – najczęściej będzie on poprzecierany i popękany. Niestety, w tym przypadku, by renowacja krzesła się udała, musimy obić je na nowo. Plusem całej pracy jest to, że możemy do tego celu wybrać dowolny, jednak trwały materiał, pozostawiając nadal unikalny, stylowy kształt. Pod warunkiem oczywiście, że stelaż krzesła nadal będzie stabilny, a podczas siadania nie będziemy stale narzekać na skrzypienie. 

 

Jakie produkty będą do tego niezbędne?

Renowacja krzeseł nie może się odbyć bez następujących produktów. W swoim warsztacie, jak już wcześniej wspominaliśmy, podstawą są pilniki, papiery ścierne, by pozbyć się wierzchniej warstwy starego lakieru. By położyć nowy, musimy zaopatrzyć się w podkład pod lakier, rozpuszczalnik do wosków, bejcę w wybranym kolorze, pędzel do bejcy, wosk barwiący do konserwacji mebli, wata stalową, bawełnę do renowacji mebli (jeśli krzesło jest obite). Dzięki nim krzesła po renowacji będą wyglądały jak nowe, a nam dużo przyjemniej przebiegnie cały proces. Renowacja nie tylko krzeseł, ale również innych mebli może stanowić dla nas ciekawe hobby i sposób na relaks. 

 

Podsumowując, to jak odnowić krzesło nie jest największym problemem. Przed tego typu pracą powinniśmy się jednak zastanowić, jak ma wyglądać nasz mebel po renowacji, by doskonale wkomponował się w nasze wnętrze.