Rodzaje pilników - jakie są?

 

Obróbka metali to jedno z zadań, które realizowane są w wielu warsztatach produkcyjnych i rzemieślniczych. Pilniki do metalu to narzędzia przeznaczone do prac ręcznych. Pozwalają na precyzyjne obrabianie powierzchni, a także pracę w trudnodostępnych miejscach bez używania narzędzi elektrycznych. Z poniższego tekstu dowiesz się między innymi, jakie są rodzaje pilników do metalu i w jaki sposób określana jest gradacja pilników. 

 

Rodzaje pilników do metalu - kształt

Zanim przystąpisz do obróbki metalowych elementów, musisz określić rodzaj pilnika, który najlepiej sprawdzi się przy danym zadaniu. W sklepach metalowych i narzędziowych asortyment stanowią różne rodzaje pilników. Obróbka ręczna często wymaga zastosowania kilku z nich. W zależności od kształtu tych narzędzi można wymienić między innymi:

  • pilniki płaskie - stosowane do podstawowych prac szlifierskich, takich jak polerowanie powierzchni czy kątów. Te rodzaje pilników do metalu mogą mieć zakończenia równoległe lub zbieżne,
  • pilniki okrągłe - stosuje się je głównie do wklęsłych i wypukłych powierzchni o okrągłym kształcie. Powszechnie spotykane są także specjalne rodzaje pilników półokrągłych o bardziej uniwersalnym zastosowaniu,
  • pilniki kwadratowe - mają przekrój w kształcie kwadratu, co pozwala na obróbkę otworów kwadratowych, a także kątów skierowanych do wewnątrz,
  • pilniki trójkątne - trzy płaszczyzny pozwalają na polerowanie rowków, nacięć i obróbki ostrych kątów. Często każda ze ścian narzędzia ma powierzchnię o innej gradacji. 

 

Powyżej wymieniono tylko niektóre rodzaje pilników do metalu, które należą do najbardziej popularnych. W specjalistycznych zakładach stosowane są pilniki o nietypowych kształtach czy formach. Można trafić także na specjalne rodzaje pilników pokrytych kruszywem diamentowym, które sprawdzają się przy najtwardszych materiałach.

 

Gradacja pilników do metalu

W przypadku wszystkich narzędzi ściernych ich możliwości i wydajność określa gradacja. W papierach ściernych jest to suma kruszyw o określonej wielkości, które znajdują się na centymetrze kwadratowym. Gradacja pilników z uwagi na ich odrębną konstrukcję określana jest w nieco inny sposób. Tu liczone są nacięcia na centymetr bieżący narzędzia i w ten sposób określane zostają rodzaje pilników. 

 

Zasada określenia mocy ścierania jest podobna jak w przypadku papierów ściernych. Niższa gradacja pilników oznacza sprzęt o większej mocy ścierania. Najmniejsze gradacje z reguły rozpoczynają się od pięciu nacięć na centymetr, co oznacza rodzaj pilnika przeznaczonego do obróbki wstępnej. Z kolei najbardziej delikatne pilniki mają ponad 60 nacięć na centymetr produktu. Pozwala to na bardzo dokładne polerowanie produktów wymagających sporej precyzji. Według norm rodzaje pilników do metalu określane są w następujący sposób:

  • zgrubne
  • półgładziki
  • gładziki
  • wykańczające
  • do obróbki precyzyjnej

 

Jeśli potrzebujesz uniwersalnych narzędzi do warsztatu, możesz sięgnąć po gotowe zestawy. Różne rodzaje pilników do metalu igiełkowych w kilku kształtach i o różnych gradacjach znajdziesz w zestawach SENATOR. Pozwoli Ci to dobrze wyposażyć niewielki zakład rzemieślniczy lub warsztat majsterkowicza. Taki zestaw pilników dostępny jest w sklepie Industria24. Jeśli potrzebujesz pilników do bardziej wymagających i profesjonalnych prac szlifierskich, także znajdziesz je w asortymencie sklepu.