Rodzaje i oznaczenia śrub

rodzaje śrub

 

Gdyby zapytać kogokolwiek, czym jest śruba, każdy z pewnością wiedziałby i potrafiłby powiedzieć, że śruba to nic innego jak specyficzne złącze, element łączący dwie powierzchnie za pomocą gwintu. Wszystkie śruby, rodzaje którym podlegają, można określić z uwagi na sposób połączenia, jaki oferują. Na przykład istnieje tzw. połączenie zwykłą śrubą. W jego przypadku nakrętka i łeb działają w sposób ściskający na powierzchnie łączone. Inny rodzaj połączenia, tzw. połączenie pasowane, przeznaczone jest dla poprzecznych sił, gdzie nakrętka jest elementem zabezpieczającym śrubę przed wysunięciem się. Jeszcze inne połączenie nazywa się dociskowym. Tutaj jako nakrętka występuje nacięty .Śruby mają zastosowanie praktycznie wszędzie, w mechanice, budownictwie, elektronice itd. To, jaka jest specyfika łączenia śruby, jej przeznaczenie, warunkuje także to, jakie są rodzaje śrub. Każdy kto miał jakiekolwiek doświadczenie w pracy ze śrubami, wie, że rodzaje śrub i nakrętek różnią się od siebie rozmiarem oraz kształtem. Zastosowanie śrub jest tak ogromne, że występuje ich niezliczona ilość, różniąca się długością oraz średnicą, rodzajem łbów śrub, trzpienia, a także zakończenia. Rodzaje śrub podlegają klasyfikacji, która prezentuje różne typy przeznaczone do określonych elementów. Śruby można podzielić, biorąc pod uwagę ich budowę, a wtedy to rozpatruje się rodzaje łbów śrub, kształt trzpienie oraz zakończenia. Wiadome jest to, że jeśli śruby mają funkcjonować prawidłowo i spełniać swoje zadania, powinny być odpowiednio dobierane, stosownie do celów, jakie są zakładane. Wtedy to właśnie, przy zakupie określonej śruby, rodzaje podpowiadają, jaką śrubę trzeba wybrać do określonej pracy. 

 

Rodzaje łbów śrub

Popularny podział ze względu na rodzaje łbów śrub zawiera w sobie śruby z łbem: walcowym, trójkątnym, czworokątnym, grzybkowym, oczkowym, stożkowym, skrzydełkowym, kulistym, sześciokątnym, walcowym soczewkowym, stożkowym, walcowym radełkowanym, stożkowym soczewkowym, z uchem oraz bez łba. Z tych wszystkich wskazanych tutaj rodzajów śrub ze względu na kształt łbów najbardziej popularną jest śruba z łbem sześciokątnym. Dlaczego tak jest? Dlatego, że śruba taka jest bardzo wytrzymała. Stosuje się ją wobec tego przy wszelkiego rodzaju łączeniach narożach na przykład, przy takich połączeniach, które charakteryzuje duże obciążenie. W meblarstwie najczęstsze zastosowanie ma zaś śruba z łbem stożkowym. Używa się jej przy zbijaniu desek, mocowaniu zawiasów itp. Motylkowe śruby stosuje się w przypadku elementów wymagających regulacji, a śruby z oczkiem są pomocne w trakcie czynności holowania albo przenoszenia jakichś elementów. Oprócz wiedzy na temat tego, jakie są rodzaje śrub i nakrętek, trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, jakie są oznaczenia śrub.

 

Oznaczenia śrub

Po to, by możliwe było wybranie właściwej śruby, potrzebnej do określonej pracy, stosuje się oznaczenia śrub. Oznaczenie pozwala określić formę, wielkość, rodzaj gwintu, powłokę, a także klasę wytrzymałości. Mamy więc do czynienia tutaj z zapisem DIN, który określa proporcję budowy śruby z łbem. Zapis DIN może być zastąpiony inną normą, a mianowicie normą ISO. DINy mają więc swoje odpowiedniki w ISO, ale także w PN. Taka zasada działa także w drugą stronę. Warto zaznaczyć, że dla oznaczenia śrub symbol M wskazuje na rodzaj gwintu, na przykład może wskazywać gwint metryczny, czyli ten z zarysem 60 stopni. Stosowany także przy oznaczeniu śrub symbol MF oznacza z kolei gwint metryczny drobnozwojowy. Spotka się także oznaczenie UNC, które to wskazuje na amerykańskie gwinty calowe.