Schody wspornikowe, półkowe - cena, konstrukcja, stelaż, montaż

schody wspornikowe

 

Coraz częściej jesteśmy informowani o nowościach, jakie pojawiają się we wnętrzach. Są to rozwiązania, które nie tylko są niezwykle funkcjonalne, ale i bardzo estetyczne. Tak jest w przypadku schodów wspornikowych, które pojawiają się teraz w większości polskich domów. Jak wygląda ich konstrukcja? Czy są bezpieczne? W jakiego typu wnętrzach będą się doskonale komponowały? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury naszego poradnika na ich temat. 

 

Obrabianie drewna wymaga fachowego sprzętu. Ręczna pilarka tarczowe ułatwi Twoje działania.

 

Schody półkowe - zrób to z narzędziami Festool

Cena stelażu schodów półkowych jest znacznie niższa w odróżnieniu od schodów wspornikowych. Stopnie wyrastają ze ściany, nie mają konstrukcji, która zajmowałaby miejsce, ponieważ są mocowane do ściany nośnej. Montaż schodów półkowych jest możliwy do wykonania na ścianie nośnej. Belki zazwyczaj wykonuje się z żelbetu lub stali, dzięki czemu konstrukcja jest stabilniejsza. Dużym atutem jest rezygnacja z dodatkowych elementów konstrukcyjnych, takich jak metalowe wsporniki. Możemy znacznie ograniczyć ilość materiałów potrzebnych do ich wykonania, a co za tym idzie - cena stelażu schodów półkowych maleje. Schody wykonywane na indywidualne zamówienie wymagają wiele wysiłku w wykonanie szablonu do frezowania policzków schodów. Frezarka górnowrzecionowa OF 2200 od Festool znacznie ułatwi i przyspieszy proces frezowania. Wówczas frezowanie jest równomierne i można wykonywać policzki schodów w zależności od potrzeb. Wybierze mądrze, wybierz narzędzia Festool, które pozwolą Ci na zrealizowanie swojego projektu! 

 

Schody wspornikowe a ich charakterystyka

Schody wspornikowe, czyli inaczej zwane schody półkowe, wyglądają dosłownie jak wystające ze ściany półki, po których się stąpa. Dają niesamowity, wręcz niespotykany efekt lekkości i trójwymiarowości. Tak naprawdę są niezwykle uniwersalne, a podczas ich montażu wykorzystuje się dużo mniej materiałów niż podczas konstruowania tradycyjnych schodów. Zajmują one również dużo mniej miejsca i wbrew pozorom są bardzo bezpieczne. Jako dodatkowe zabezpieczenie można przy nich zainstalować poręcz, a żeby wyglądały one jeszcze bardziej nowocześnie i estetycznie, zazwyczaj tuż przy nich stawia się szklaną, przezroczystą ścianę, która może sięgać do poręczy lub do samego sufitu, jeśli zrezygnujemy z barierki wspierającej wchodzenie po schodach. Warto wiedzieć także, że schody wspornikowe, których cena, mimo ich nowoczesnego wyglądu i innowacyjnego montażu nie musi być wcale wyższa od tej w schodach tradycyjnych. 

Niestety jest jeden minus schodów półkowych – nie można pod nimi zrobić składziku lub szafy, która nie prześwitywałyby pomiędzy stopniami. Jest to jednak wada łatwa do wyeliminowania, ponieważ zazwyczaj tego typu schody wybierane są w przestrzennych, dużych domach, gdzie miejsca do przechowywania jest pod dostatkiem.

 

Precyzja wykonania to klucz do sukcesu! Tylko marki takie jak Festool mogą zapewnić Ci największą dokładność.

 

 Do jakich wnętrz pasują schody wspornikowe?

Schody wspornikowe są wykorzystywane głównie w nowoczesnych wnętrzach, gdzie panuje monochromatyczny klimat. Poprzez swoją współczesną aranżację, w połączeniu ze szkłem, wyglądają one niezwykle majestatycznie, nowocześnie, ale zarazem lekko. Schody wspornikowe, półkowe, szczególnie jeśli są drewniane, doskonale pasują również do tradycyjnych, eklektycznych, a nawet angielskich stylów wnętrzarskich. Jeśli będą one posiadały jakiekolwiek żłobienia i zaokrąglenia idealnie wpiszą się w prowansalski klimat. Najlepiej jednak komponują się one w stylu skandynawskim. Wybierając schody półkowe stelaż lekki, a stopnie w jasnym, drewnianym kolorze, będą stanowić one punkt centralny w skandynawskim, ciepłym, przytulnym pomieszczeniu.  

Dzięki temu, że schody półkowe i sama konstrukcja jest bardzo stabilna, jest ona montowana również w domach, gdzie są dzieci. Aby jak najbardziej zwiększyć ich bezpieczeństwo, w pierwszych latach życia należy zainstalować bramki przy schodach, co robi się również w przypadku tradycyjnych stopni.