Ściana szczelinowa – co to?

ściana szczelinowa co to jest

 

Tak zwany system ścian szczelinowych to system konstrukcyjny wykorzystywany w budownictwie od kilkudziesięciu lat. Jaką rolę w konstrukcjach budowlanych pełnią ściany szczelinowe? Z czego konkretnie wykorzystany jest ten element architektoniczny? Jeżeli szukasz informacji na temat ścian szczelinowych, to doskonale trafiłeś – w niniejszym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat ścian szczelinowych. Zapraszamy do lektury!

 

Czym jest ściana szczelinowa?

Ściana szczelinowa jest elementem konstrukcyjnym pełniącym rolę ściany oporowej w głębokich wykopach lub fundamentu głębokiego. Jest to element konstrukcyjny wykonany z żelbetu. Żelbet to z kolei kompozyt strukturalny złożony z betonu oraz prętów stalowych – tak zwanych prętów zbrojeniowych. Pręty zalewane są betonem, który zastyga w nadanej formie i po jego wyschnięciu wzmacniają całą konstrukcję. Jak powstaje ściana szczelinowa? Wykonanie w jej wypadku jest bardzo zbliżone do opisanego powyżej procesu. Ściany te powstają w tak zwanych szczelinach – czyli głębokich rowach w ziemi. W rowach tych umieszczane są zbrojeniowe elementy metalowe, które w dalszej kolejności zalane zostają betonem.

 

Zobacz: Połączenie rurt dymowej z kominem

 

Ściany szczelinowe – kiedy się je stosuje

Ściany szczelinowe wykorzystuje się przede wszystkim do budowy głębokich fundamentów – stanowią stabilną podstawę pod dalszą budowę obiektu budowlanego. Tego typu ściany stosuje się także przy konstrukcji podziemnych obiektów użytkowych takich jak bunkry, podziemne kondygnacje budynków czy parkingi podziemne. Innym zastosowaniem ścian szczelinowych jest wykorzystywanie ich przy budowie obiektów przemysłowych – podziemnych zbiorników na gaz czy solankę. Gdzie jeszcze możemy znaleźć ściany szczelinowe? Czasami, je żeli zachodzi konieczność znacznego przekształcenia gruntu, to wcześniej wyrabia się szczelinę, w której tworzy się wspomnianą ścianę szczelinową. Zastosowanie tego rozwiązania z ogranicza osuwanie się gruntu z jednej strony, natomiast umożliwia przeprowadzenie głębokich prac modyfikujących jego rzeźbę z drugiej strony ściany.

 

Ściana szczelinowa jako bariera wodna w zaporach

Ściany szczelinowe wykorzystuje się również w celu wzmocnienia tam nasypowych. Jeżeli istnieje podejrzenie, że zapora tamy nasypowej może zacząć się osuwać, to jednym z możliwych działań naprawczych jest wykonanie wspomnianej ściany szczelinowej. Obliczenia konstruktora są tutaj kluczowym czynnikiem. Woda w tamie musi być odpowiednio odgrodzona od dopływu wód gruntowych, aby możliwe było utrzymanie odpowiedniego poziomu w zbiorniku wodnym, który regulowany jest przez tamę.

Jeżeli ściany szczelinowe będą zbyt krótkie bądź też umieszczone na nieodpowiedniej głębokości, to istnieje ryzyko, że podziemne cieki wodne znajdą ujście w danym zbiorniku. Tamy lokalizuje się przy ujściach rzek i w pobliżu zbiorników wodnych, jest to więc często teren podmokły. Do utrzymania odpowiedniego poziomu tamy potrzebne są więc solidne elementy konstrukcyjne nieprzepuszczające wody ani nie ulegające korozji. I właśnie takim elementem jest ściana szczelinowa. Przekrój takiej ściany jest taki sam jak w wypadku ścian szczelinowych konstruowanych przy innych konstrukcjach.

 

Przeczytaj również: Jak zamonotwać parapet wewnętrzny?

 

Ścianka szczelna a ściana szczelinowa

Ze względu na zbliżone nazewnictwo, ścianka szczelna jest często mylona ze ścianą szczelinową. Oba te elementy konstrukcyjne różnią się jednak znacząco. Przede wszystkim ścianka szczelna jest wykonana z metalu, a nie z żelbetu. Ścianki szczelne są najczęściej (i w przeciwieństwie do ścian szczelinowych) tymczasowym rozwiązaniem – wbija się je w grunt, aby ograniczyć jego osuwanie w miejscu przeprowadzanych prac budowlanych. Często zdarza się, że ścianki szczelne montuje się na placu budowy jeszcze zanim zbudowane zostaną ściany szczelinowe pełniące rolę fundamentu budowanego obiektu budowlanego. Do czego jeszcze służą ścianki szczelne? Do ograniczenia dopływu wód gruntowych na teren placu budowy. W takiej sytuacji wbija się je wokół miejsca budowy na poziomie wód gruntowych.