Sinizna drewna - usuwanie, zdrowie, pleśń?

Drewno

 

Drewno jest pięknym i wartościowym materiałem, pod warunkiem, że jest zdrowe i zachowuje swój naturalny kolor. Niestety jak każdy materiał ma swoich wrogów. Najczęściej wiosną pojawiają się zielonkawe, niebieskie, a nawet czarne plamy na drewnie. Może to być objawem sinizny drewna, czyli popularnej choroby grzybowej drzew obumierających i tarcicy. Skąd bierze się sinizna drewna, jak zapobiegać i usuwać pojawiającą się pleśń na drewnie oraz jaki jest wpływ sinizny drewna na zdrowie? Wszystkie informacje znajdziesz w poniższym tekście. 

 

Czym jest sinizna drewna?

Określenie sinizna drewna albo sinica drewna stosowane jest w odniesieniu do plam o kolorze sinym, zielonym i niebieskim, które pojawiają się najczęściej na drewnie iglastym. Przyczyną powstawania sinizny drewna są grzyby, które wnikają w strukturę drewna. Nie powodują one obniżenia właściwości mechanicznych, ponieważ jedynie w niewielkim stopniu wpływają na zmniejszenie zwięzłości struktury drewna. Sine i czarne plamy na drewnie są jednak bardzo nieestetyczne, co powoduje problemy ze sprzedażą tarcicy. 

 

Sinizna drewna, a zdrowie 

Sporo publikacji opisuje zależność: sinizna drewna a zdrowie. Podobnie do innych grzybów, także sinizna drewna nie jest sprzyjająca dla zdrowia człowieka. Jednak nie zarejestrowano przypadków, kiedy sam grzyb na drewnie spowodowałby jakieś zagrożenie dla ludzi. Nawet praca przy usuwaniu sinizny drewna nie powoduje problemów ze zdrowiem, ponieważ grzyb nie żeruje na tak skonstruowanych organizmach. W związku z tym można określić, że zależność sinizna drewna, a zdrowie człowieka jest neutralna. 

 

Sinizna drewna - jak jej zapobiegać?

Każdy grzyb na drewnie pojawia się w jego strukturze w wyniku sprzyjających warunków. Grzyby powodujące siniznę drewna lubią wilgotność pomiędzy 30 - 80% oraz temperaturę w okolicach 20 - 25 stopni. Żeby zapobiegać powstawaniu pleśń na drewnie, należy stworzyć warunki niekorzystne dla rozwoju sinicy drewna. Można to osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wysuszenie drewna i utrzymanie go w wilgotności poniżej 20%. Drugim sposobem na grzyby powodujące siniznę drewna jest podniesienie wilgotności powyżej 80%. Możesz to osiągnąć poprzez stałe spryskiwanie lub moczenie drewna. Jeśli mimo wszystko na elementach drewnianych pojawi się sinizna drewna, usuwanie zakarzonych części będzie jedynym sposobem na walkę z nią.

 

Sinizna drewna - usuwanie

Choć powiedzieliśmy wcześniej, że sinica drewna nie zmniejsza właściwości tego materiału, wpływa niekorzystnie na jego wygląd. Co za tym idzie, sine i czarne plamy na drewnie obniżają wartość materiału, a także ograniczają możliwości jego zastosowania. Co zrobić, jeśli przygotowane elementy zaatakowała sinizna drewna. Usuwanie nieestetycznego nalotu można przeprowadzić na kilka sposobów w zależności od rodzaju sinicy drewna i wielkości zaatakowanego obszaru. Jeśli grzyb na drewnie pojawił się niedawno, z pewnością nie zdążył jeszcze wniknąć w głąb materiału. Wówczas możesz spróbować mechanicznego usuwania sinizny drewna. Wystarczy, że za pomocą wyrzynarki odetniesz fragment, na którym znajdują się zielonkawe i czarne plamy na drewnie. Jeśli pod spodem odkryjesz zdrowe drewno, możesz liczyć na sukces w walce z sinizną drewna.

 

Często sinica drewna pokrywa sporą powierzchnię lub ma kilka ognisk. Wówczas możesz użyć do usuwania mechanicznych szlifierek oscylacyjnych czy mimośrodowych. W ten sposób nie zniszczysz powierzchni materiału, a jedynie usuniesz widoczne ślady pleśni na drewnie. Niezależnie od tego, jaki sposób na walkę z grzybem na drewnie wybierzesz, zadbaj o dobre elektronarzędzia. Możesz sięgnąć po szlifierki i wyrzynarki firmy Festool, która dostarcza specjalistyczny sprzęt do branży stolarskiej i ciesielskiej. Przyda Ci się nie tylko w walce z sinizną drewna, ale także innymi pracami z tym materiałem.


Jeśli grzyb na drewnie sięga głęboko, szlifowanie może nie wystarczyć. Nie pozostaje Ci zatem nic innego, jak usunięcie go środkami chemicznymi. Najczęściej do walki z sinizną drewna używa się środków, które zabielają materiał. Dzięki temu niepokojący efekt nie jest widoczny. Pleśń na drewnie powoduje jednak dodatkowe koszty i czas, który będziesz musiał poświęcić na usuwanie mikroorganizmów.