Smarowanie nożyc do żywopłotu – czym smarować?

nożyce do żywopłotu

 

Piękny i zadbany żywopłot wymaga regularnego strzyżenia. Można to robić za pomocą specjalnych narzędzi, przeznaczonych do podcinania lub podkoszenia krzewów. Do wyboru mamy nożyce ręczne oraz mechaniczne: spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Bez względu na to, który sprzęt wybierzemy, musimy wiedzieć, jak powinna przebiegać prawidłowa konserwacja nożyc do żywopłotu. Dzięki temu zachowają one swoje właściwości przez długie lata. Jak dbać i czym  smarować nożyce do żywopłotu?

 

Konserwacja nożyc do żywopłotu

Żywopłot w ogrodzie pełni funkcję ozdobną, ale także zwiększa prywatność domowników, tłumi hałas z ulicy i z sąsiednich działek, pomaga wydzielić strefy oraz zabezpiecza posesję przed wiatrem i zanieczyszczeniami. Jednak o jego efektowny wygląd należy regularnie dbać, podobnie jak o nożyce, które służą do jego przycinania. Jak powinna wyglądać konserwacja nożyc do żywopłotu? Bez względu na to, jaki rodzaj sprzętu używamy, warto kierować się kilkoma uniwersalnymi wskazówkami:

  • Po każdym zakończeniu prac nożyce czyścimy, usuwamy resztki liści z elementów tnących i przecieramy je ściereczką lub delikatną szczoteczką. Przed czyszczeniem sprzętu elektrycznego pamiętajmy o odłączeniu najpierw zasilania,
  • Nie myjemy ostrzy wodą, bo może to spowodować korozję,
  • Zawsze sprawdzamy stan ostrz i listew tnących – czy nie zostały uszkodzone lub nie wymagają ostrzenia. W przypadku usterek urządzeń elektrycznych najlepiej od razu oddać je do naprawy, gdyż mogą być niebezpieczne dla użytkownika,
  • Stępione nożyce ręczne należy naostrzyć,
  • Nożyce elektryczne wymagają regularnego smarowania listwy tnącej olejem konserwującym,
  • Elektronarzędzia podczas przechowywania powinny mieć założoną osłonę na listwie tnącej.

 

Czym smarować nożyce do żywopłotu?

Do smarowania nożyc używa się specjalnego oleju maszynowego. Dostępny jest on w każdym sklepie ogrodniczym czy markecie budowlanym. Zwykle przeznaczony jest do smarowania ostrzy wszystkich rodzajów nożyc do żywopłotu spalinowych, akumulatorowych i sieciowych. Większość produktów wyposażonych jest w atomizer ułatwiający aplikację oleju w spray’u. W ofercie sklepów dostępne są także specjalne szczotki. Dołączony do nich olej umieszcza się w pojemniku i przeciąga kilka razy po prowadnicy nożyc. Szczotka jednocześnie czyści i smaruje narzędzie. To ciekawy sposób na konserwację, a jednocześnie zabezpieczenie prowadnicy przed korozją i rdzewieniem. Jak przeprowadzić smarowanie nożyc do żywopłotu?

Konserwacja nożyc do żywopłotu składa się z dwóch głównych elementów: regularnego ostrzenia i smarowania. Ostrzenie można zlecić fachowcom lub przeprowadzić je samodzielnie pilnikiem lub specjalną ostrzałką elektryczną. Dla ułatwienia można rozebrać nożyce i każdy element ostrzyć osobno. Szpice najlepiej ostrzyć pilnikiem o drobnych ząbkach. Co ważne, nożyce do żywopłotu powinno ostrzyć się przed każdym sezonem. Po naostrzeniu ostrzy można przeprowadzić smarowanie nożyc do żywopłotu olejem. Po każdej zimie nakładamy olej także łańcuch i prowadnice. W sezonie, przycinając żywopłot, powtarzamy smarowanie podczas pracy co 60 minut. Jest to istotne dla prawidłowego działania ostrzy i uniknięcia przeciążenia silnika.