Spawanie duraluminium - czym i jak spawać stopy metali?

 

Spawanie rozwinęło przemysł i do dziś jest jednym z najpopularniejszych i najtrwalszych metod łączenia materiałów. Pomimo że pracę możemy zlecić specjalistom, warto zainteresować się tym tematem i zacząć przygodę ze spawarką we własnym garażu. W tym artykule poznamy podstawy spawania duraluminium, które powinien zgłębić każdy majsterkowicz.

 

Duralumium - co to takiego?

Duraluminium to ogólna nazwa, która odnosi się do wszystkich stopów metali, których przeznaczeniem jest obróbka plastyczna. Popularny dural został wynaleziony w 1909 roku. Za protoplastę materiału uchodzi niemiecki metalurg - Alfred Wilm. Nazwa stopu pochodzi od niemieckiej miejscowości Düren lub łacińskiego durus, czyli twardy. Duraluminium to mieszanka, która zawiera aluminium oraz dodatki stopowe, takie jak miedź, mangan, krzem, żelazo oraz magnez. Duraluminium cechuje duża wytrzymałość mechaniczna, która wzrasta po poddaniu stopu procesom przesycania i starzenia. Spawanie duraluminium znalazło swoje zastosowanie w lotnictwie, sportach ekstremalnych oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża odporność na czynniki zewnętrzne. 

 

Na czym polega spawanie?

Niezależnie czy chodzi o spawanie duraluminium, spawanie plastiku czy innych materiałów - proces wygląda tak samo. Spawanie to nic innego jak trwałe łączenie elementów poprzez nagrzanie i stopienie elementów. Spawanie duraluminium i innych materiałów najczęściej odbywa się przy udziale spoiwa. Najbardziej popularne jest spawanie łukowe, które, jak mówi nazwa, wykorzystuje łuk elektryczny jako spawalnicze źródło ciepła. Przed rozpoczęciem pracy spawany materiał wymaga przygotowania, w związku z czym krawędzie należy przygotować tak, by tworzyły pożądany kształt, na przykład rowek v-kształtny. W procesie spawania topi się zarówno materiał spawalniczy, jak i spawane krawędzie. Co istotne, spawać można metale takie jak aluminium, duraluminium, stal nierdzewną i stal węglową oraz tworzywa sztuczne, takie jak, chociażby plastik. W przypadku spawania tworzyw sztucznych jako źródło ciepła używany jest rezystor elektryczny lub gorące powietrze. Również spawanie duraluminium wymaga wybrania odpowiedniej metody.

 

Metody spawania duraluminium

Przy łączeniu powierzchni to spawacz dokonuje wyboru metody, na podstawie analizy gatunku, grubości i struktury materiału. Najbardziej popularne sposoby spawania to Mig / Mag i TIG. Obie mają swoje wady i zalety, a metodę warto dobrać pod kątem własnych potrzeb.

 

Spawanie metodą Mig / Mag

Spawanie Mig / Mag, czyli popularnym migomatem polega na wykorzystaniu tylko i wyłącznie gazu obojętnego. Z kolei Mag wykorzystuje gaz aktywny chemicznie. Co ważne, taki sposób wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu, ale także w pracach warsztatowych. Spawanie Mig przeznaczone jest do łączenia miedzi i aluminium oraz niezależnych stopów, takich jak na przykład duraluminium. Metoda spawania duraluminium migomatem daje wiele korzyści. Przede wszystkim jest relatywnie niedroga, powstałe spoiwa są trwałe, a rozwiązanie uchodzi za wydajne, uniwersalne i łatwe w automatyzacji. 

 

Spawanie metodą TIG

Z kolei TIG to metoda wykorzystująca łuk elektryczny wytworzony przez nietopliwą elektrodę Wolframową z udziałem gazu obojętnego - najczęściej helu lub argonu. Inne oznaczenie na tę metodę to GTAW. Przy spawaniu tzw. tigiem materiał spawalniczy topi powierzchnię. Warto dodać, że korzystania dodatkowych materiałów nie jest wymagane, choć nie jest to regułą. Niekiedy stosuje się materiał spawalniczy, który wprowadza się do jeziorka ręcznie, podobnie jak przy stosowaniu metody Mig / Mag. Oba sposoby różni jednak stosowany chwyt oraz fakt, że przy spawaniu tigiem metal krzepnie, gdy łuk elektryczny oddali się od powstałego jeziorka. Niezwykłą zaletą stosowania elektrody wolframowej jest możliwość spawania w dowolnie wybranej pozycji, co stanowi znaczne ułatwienie dla osób chcących pracować w przestrzeniach trudno dostępnych. 

 

Spawanie duraluminium - jak robić to bezpiecznie?

Obróbka cieplna należy do czynności wymagających zadbania o bezpieczeństwo pracy. Urazy wzroku i twarzy należą do zagrożeń zawodowych spawaczy. Aby cały proces przebiegł bez ryzyka, koniecznie należy założyć przyłbicę. Jest ona konieczna nawet podczas spawania krótkotrwałego, z wykorzystaniem małych elementów. Z kolei rękawice robocze pozwolą uchronić całe ręce przed ewentualnym wypadkiem, a kombinezony ochronne o resztę ciała spawacza. Zadbaj o odpowiedni sprzęt, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas spawania duraluminium i innych materiałów.