Stół warsztatowy - jak zrobić?

stół stolarski

 

Większość dorosłych mężczyzn chce przynajmniej od czasu do czasu poczuć się majsterkowiczem i zabiera się do działania pod hasłem “zrób to sam”. Niektórzy nawet posiadają warsztat, bądź chcą go dopiero stworzyć, co równoznaczne jest z odpowiednim wyposażeniem, jakie powinno się w nim znaleźć. Jedną z podstawowych rzeczy, których nie może zabraknąć, jest stół warsztatowy. Jak zrobić go w zaciszu domowym? Poznaj kilka sposobów! 

 

Stół stolarski - zrób to sam! 

Stół warsztatowy można zrobić samemu i nie potrzeba do tego pomocy stolarza, choć jeśli ktoś ma taką potrzebę, to też jest możliwe. Niemniej jednak, jeśli chce się wykonać stół samemu, należy się do tego odpowiednio przygotować. 

Po pierwsze - przygotuj projekt stołu warsztatowego. Jeśli nie potrafisz, nie zniechęcaj się - jest dużo dostępnych w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło “stół warsztatowy - projekt pdf”, choć wystarczy też “stół warsztatowy - projekt”, pdf, jako format nie jest konieczny, ponieważ to najmniej ważny szczegół. 

 

Budowa stołu warsztatowego 

Najpierw powinno określić się wysokość stołu, jaką chce się uzyskać. Najczęściej mają one od 80 do 90 cm, ale warto pamiętać, aby dopasować ją do warunków fizycznych osoby, która będzie na nim pracować. Można uwzględnić również regulację wysokości, jednakże wpłynie to niekorzystnie na stabilność i wytrzymałość stołu. Długość stołu powinna mieć od 150 do 300 cm, a szerokość od 80 do 100 cm. Są to uniwersalne rozmiary, które najczęściej można spotkać w domowym warsztacie.  Każdy stół powinien mieć: 

  • ramę nośną na czterech nogach; 
  • blat;
  • ewentualne szuflady i półki, które zostaną umieszczone na krawędzi stołu.

 

Jak zrobić stół warsztatowy z drewna? 

Pracę nad stołem powinno zacząć się od zrobienia blatu. Potrzebne do tego będą grube deski, koniecznie z twardego drewna. Najlepiej zdecydować się na bug, dąb, bądź grab. Blat musi być masywny po to, aby nie uginał się pod ciężarem materiałów wykorzystywanych do pracy na nim. Musi być również idealnie gładki, aby wykonywanie na nim prac nie było uciążliwe. Płytę stołu należy osadzić na solidnej podstawie. Najlepszym wyjściem byłoby przytwierdzenie podstawy do podłogi i ściany. Ma się wtedy pewność, że stół będzie bardziej stabilny. Podstawę stołu można wykonać z drewna, jak i ze stali profilowej. Niezależnie którą opcję się wybierze, każda będzie równie solidna. Płytę należy wkręcić w podstawę mocnymi śrubami. W tym celu będzie potrzebna wkrętarka. Można również połączyć je dodatkowo kantówkami, które zwiększą stabilność szkieletu. Do zrobionego stołu należy wbudować imadło, które dostępne jest do kupienia w większości marketów budowlanych. Warto wyposażyć stół warsztatowy w różnorakie schowki do przechowywania - półki lub pudełka. Sprawdzi się to do przechowywania śrubek, narzędzi i urządzeń. Skonstruowany stół należy pokryć lakierem, który powinien być na bazie wody. Nie wolno zapomnieć również o impregnacie przeciwpożarowym, a powłoka powinna wchłonąć się całkowicie w drewno. W przypadku chęci wykorzystywania stołu do celów mechanicznych, warto również zaopatrzyć się w impregnant przed różnymi olejami, lub smarami. 

 

Jak zrobić stół warsztatowy metalowy? 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać stół warsztatowy, który będzie metalowy. Blat powinien być zrobiony z ciężkiego drewna, a jego obicie powinno być z blachy ocynkowanej, bądź kwasoodpornej. Będą potrzebne do tego narożniki, którymi będzie złączona blacha z drewnem. Blat mocujemy do podstawy tak samo, jak w przypadku stołu wykonanego z drewna. 

 

Jak zrobić stół warsztatowy składany? 

Możliwe jest również wykonanie stołu warsztatowego, który będzie składany. Blat należy przykręcić do podstawy tak, aby z jednej strony móc zamontować zaciski, które posłużą do rozkładania stołu. Pod blatem należy umieścić rurkę, na której będzie się opierał po rozłożeniu. Należy pamiętać jednak, iż składany jest najmniej stabilną opcja i warto się na nią zdecydować tylko wtedy, kiedy rzeczywiście masz mało miejsca w swoim warsztacie. Stół warsztatowy powinien być przede wszystkim funkcjonalny i dopasowany do potrzeb osoby, która będzie z niego korzystała. Niezależnie czy będzie drewniany, metalowy, czy też składany, można na nim wykonywać wiele majsterkowych prac. Wystarczy odpowiedni projekt i można zabierać się za budowę stołu.