Strefy przemarzania gruntu

MRÓZ

 

Istnieje wiele specjalistycznych, nieznanym laikom słów, które występują w przestrzeni budowlanej. Posługują się nim przede wszystkim fachowcy, z którymi mamy do czynienia podczas wykańczania mieszkania, czy też budowania domu. Warto wiedzieć o nich nieco więcej niż lakoniczna definicja. Tym razem bierzemy pod lupę strefy przemarzania gruntu. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest, zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika na ten temat. 

 

Strefy przemarzania gruntu, a ich definicja

Strefy przemarzania gruntu, to nic innego jak głębokość ziemi, w której panuje temperatura ujemna. Ich określenie jest niezwykle ważne podczas budowania domu, a raczej jego fundamentów, by wiedzieć, gdzie ulokować rury kanalizacyjne. Głębokość przemarzania gruntu jest kluczowa, ponieważ w ziemi znajdują się cząsteczki wody. Pod wpływem ujemnej temperatury cząsteczki te zamarzają, czyli zwiększają swoją powierzchnię, przez co wysadzają one wszystkie znajdujące się w pobliżu obiekty. Tak jest właśnie z rurami kanalizacyjnymi, w których też znajduje się woda, fundamenty, przewody gruntowego wymiennika ciepła itp. Aby uniknąć tego typu zjawiska, fachowo nazywanego wysadzinami mrozowymi, warto dokładnie określić głębokość przemarzania. Fundamentowanie budynku wykonuje się zazwyczaj poniżej tej strefy, a to, jaka powinna ona być, określana jest przez geodetów za pomocą specjalistycznych narzędzi pomiarowych. W zależności od regionu głębokość przemarzania gruntu norma jest inna. 

 

Jaka jest norma głębokości przemarzania gruntu w Polsce?

Strefy przemarzania w Polsce są inne, a dla każdej z nich wskazano także odpowiednią głębokość, na której należy układać instalację wodno-kanalizacyjną. Gleby różnią się od siebie znacznie, stąd też zależnie od strefy, na innej głębokości buduje się domy. Polska podzielona jest na cztery strefy. Pierwsza strefa przemarzania gruntu wodociągpozwala na wybudowanie go około metr od powierzchni ziemi. W miejscu tym grunt zamarza mniej więcej 80 centymetrów od poziomu ziemi, jednak należy dodać 20 centymetrów, w celach bezpieczeństwa. Druga strefa przemarzania gruntu norma pozwala na wykopanie ziemi pod fundamenty na głębokości około 1,35 metra, co oznacza, że przemarzanie może być na poziomie metra. Jeśli chodzi o kolejne strefy, to trzecia pozwala na fundamentowanie na głębokości około 1,6 metra, co oznacza, że cząsteczki wody mogą tutaj zamarznąć do 1,2 metra poniżej poziomu ziemi. Czwarta strefa przemarzania to głębokość zamarzania na głębokości 1,4 metra. Za jej sprawą możemy ulokować rury kanalizacyjne, fundamenty itp. około 1,85 metra od powierzchni ziemi. Poniżej znajdują się dokładniej opisane strefy przemarzania gruntu w Polsce mapa.

 

Mapa przemarzania gruntów w Polsce – jak wygląda?

Mapa przemarzania gruntów w Polsce, jak już wcześniej wspominaliśmy, podzielona jest na cztery części. Są one zależne od rodzaju gleby. Pierwsza strefa znajduje się na zachodzie Polski, druga w jej centrum, trzecia na południu, czwarta zaś na północnym wschodzie. Jednak nie tylko strefy przemarzania wpływają na to, na jakim poziomie możemy wybudować dom. Tutaj ważny jest także aspekt związany z tym, czy jest gleba rodzima (naturalna), czy też jest gruntem nasypowym (powstałym poprzez działalność człowieka). Te drugie są niezwykle trudne do określenia głębokości fundamentowania budynku. Warto zatem w tej sytuacji zasięgnąć poradę specjalisty, geodety lub poprosić o taką informację budujących się wcześniej obok nas sąsiadów. Inaczej będziemy narażeni na nietrwałość naszego budynku, dodatkowe koszty i zmarnowany czas. 

 

Jak widać, to, na jakiej głębokości możemy budować fundamenty budynku, zależą od tego, w jakiej strefie przemarzania w Polsce się znajdujemy. Choć różnice nie są duże, to są one niezwykle kluczowe w budowaniu bezpiecznego i trwałego domu.