Strop drewniany - cena, wymiary, opinie

strop drewniany zerwany

 

Drewno wykorzystywano do najstarszych typów konstrukcji nośnych obiektu, które znane były już przed tysiącami lat. W dzisiejszych czasach w niektórych konstrukcjach nadal dominuje strop drewniany. Cena tego rozwiązania, dostępność materiałów i niewielkie skomplikowanie technologiczne wpływa na niesłabnące zainteresowanie tą konstrukcją. Z poniższego tekstu dowiesz się nie tylko jak zrobić strop drewniany, ale też czy możliwe jest oparcie belki drewnianej na murze i jak przeprowadzić mocowanie stropu drewnianego do wieńca. 

 

Strop drewniany w domu murowanym

Konstrukcja stropu drewnianego kojarzy się głównie z budynkami wykonywanymi w konstrukcji szkieletowej. Część początkujących budowlańców zastanawia się, czy można tworzyć strop drewniany w domu murowanym? Jest to możliwe i często stosowane z uwagi na niską cenę stropu drewnianego. Istotne jest jednak właściwe mocowanie stropu drewnianego do wieńca. Należy zadbać o to, żeby belki konstrukcyjne nie ruszały się i były stabilnie podparte. Strop drewniany w domu murowanym musi być także oparty na izolacji akustycznej i ułożony z zachowaniem przestrzeni na dylatację. 

 

Budowa stropu drewnianego - potrzebne materiały

Zastanawiasz się jak zrobić strop drewniany? W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie materiały. Dużą uwagę musisz poświęcić na belki drewniane. Wymiary tych elementów to jeden z najważniejszych wyborów, przed jakim staniesz. Musisz przeprowadzić dokładne obliczenia nośności konstrukcji i wybrać pełnowartościowe drewno, żeby uzyskać bezpieczny strop drewniany. Rozstaw belek i ich grubość możesz wyliczyć samodzielnie lub zlecić projektantowi. 

 

W jaki sposób wykończyć strop drewniany? Opinie konstruktorów i projektantów są różne. Historycznie wypełnienie stanowiły deski, ale obecnie strop drewniany w domu murowanym najczęściej wykonywany jest z płyt drewnopochodnych. Jeśli wybierzesz taki strop drewniany, cena będzie jego główną zaletą. Płyty dobrze zabezpieczone przed wilgocią nie będą zmieniały swojego kształtu, dlatego budowa stropu drewnianego będzie trwała.

 

Niezależnie od tego, czy jesteś na etapie oparcia belki drewnianej na murze, ustalanie jej długości, czy mocowania stropu drewnianego do wieńca, będziesz potrzebował narzędzi do obróbki drewna. Przy tak wymagających pracach, jak budowa stropu drewnianego krok po kroku, sięgnij po narzędzia wysokiej jakości od Festool. Ten producent tworzy maszyny przeznaczone głównie do pracy z drewnem, z których korzystają specjaliści. Szeroką gamę wyrzynarek, szlifierek czy innych elektronarzędzi znajdziesz w asortymencie sklepu Industria24. 

 

Budowa stropu drewnianego krok po kroku

Jeśli masz już zgromadzone wszystkie niezbędne materiały i narzędzia, możesz rozpocząć budowę stropu drewnianego. Zastanawiasz się jak zrobić strop drewniany? Jeśli dysponujesz ścianami w konstrukcji betonowej, pierwszym krokiem będzie oparcie belki drewnianej na murze. Jak wspomniano powyżej, zacznij od montażu złączy ciesielskich i do których mocowany będzie strop drewniany. Konstrukcja powinna być zabezpieczona warstwą izolacji od strony ściany. Montując strop drewniany w domu murowanym, nie zapomnij także o przestrzeni wentylowanej przy czole belki i na jej górnej powierzchni. 

 

Budowa stropu drewnianego krok po kroku wymaga odpowiedniego rozplanowania całej konstrukcji. Niezwykle istotny jest przy stropie drewnianym rozstaw belek nośnych. W zależności od obciążenia stropu drewnianego konstrukcja powinna mieć rozstaw elementów nośnych od 60 do 90 centymetrów. Istotne są także wymiary belki drewnianej, która z reguły mieści się pomiędzy  8/15 a 19/28 centymetrów. Podczas mocowania stropu drewnianego do wieńca pamiętaj, że belki o przekroju prostokątnym powinny być ustawione na sztorc.


Kolejnym etapem prac jest wypełnienie deskami lub płytami stropu drewnianego. Ceną niskiego kosztu i lekkiej drewnianej konstrukcji jest stosunkowo wysoka głośność stropu drewnianego. Opinie użytkowników często podkreślają spory hałas, jaki przenosi się podczas eksploatacji górnego poziomu obiektu. Dlatego budowa stropu drewnianego musi być dodatkowo wzbogacona izolacją akustyczną. Warto wybrać także elementy izolacji termicznej, dzięki czemu budowa stropu drewnianego krok po kroku zakończy się stworzeniem ciepłego i przytulnego obiektu.