Styropapa - cena za m2, czy warto?

styropian

 

Stryropian z uwagi na swoje właściwości stosowany jest izolacja budynków, natomiast papa słynie ze swoich właściwości wodoszczelnych i od lat używana jest do zabezpieczenia powierzchni płaskich, w szczególności dachów. Styropapa to połączenie tych dwóch materiałów, które razem tworzą skuteczny materiał izolacyjny. Jak wygląda ocieplenie dachu płaskiego styropapą?

 

Styropapa – czy warto?

Styropapa to nic innego, jak płyty styropianowe oklejone papą. Dzięki połączeniu tych dwóch popularnych i skutecznych materiałów otrzymujemy zabezpieczenie powierzchni przed zimnem i wilgocią. Styropian wyróżnia się lekkością oraz wytrzymałością, a dodatkowo bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, która wynosi od 0,031 W/(m·K) (przy gęstości 40 kg/m³) do 0,038 W/(m·K) (przy gęstości 15 kg/m³). Płyty styropianowe laminowane są jednej lub obu stron podkładową papą asfaltową. W ten sposób otrzymujemy styropapę, którą można stosować na dachy i podłogi. Mocowanie styropapy to jeden z najpopularniejszych sposobów izolowania dachów płaskich nie tylko z uwagi na właściwości, ale także na dobrą cenę.

 

Ile kosztuje styropapa – cena za m2

Styropian to jeden z najbardziej atrakcyjnych cenowo materiałów izolacyjnych na rynku. A jak kosztowo przedstawia się styropapa? Cena zależy przede wszystkim od tego, czy pokrycie papą występuje z jednej, czy z dwóch stron. Wycena zwykle podawana jest za m2. Warto mieć na uwadze, że ceny różnią się nie tylko z uwagi na warstwy papy, ale także grubość styropianu. W przypadku jednostronnego laminatu koszty wyglądają następująco:

  • Styropapa 5 cm – cena: ok. 19 zł,
  • Styropapa 10 cm – cena: ok. 25 zł,
  • Styropapa 15 cm – cena: ok. 32 zł,
  • Styropapa 20 cm – cena: ok. 40 zł,
  • Styropapa 25 cm – cena: ok. 47 zł.

Styropapa laminowana dwustronnie kosztuje:

  • Styropapa 5 cm – cena: ok. 26 zł,
  • Styropapa 10 cm – cena: ok. 33 zł,
  • Styropapa 15 cm – cena: ok. 40 zł,
  • Styropapa 20 cm – cena: ok. 48 zł,
  • Styropapa 25 cm – cena: ok. 57 zł.

 

Jak wykonać ocieplenie dachu płaskiego styropapą?

Prawidłowe mocowanie styropapy to klucz do skutecznej izolacji dachu. Dlatego, zanim zaczniemy, należy przygotować odpowiednio podłoże. Z powierzchni dachu usuwamy wszelkie zanieczyszczenia i nierówności, a następnie pod styropapę układamy warstwę paraizolacyjną. Jeśli okażę się, że podłoże jest wilgotne, to należy je osuszyć. Na suchą powierzchnię kładziemy  folię polietylenową albo membrany bitumiczne i dopiero wtedy styropapa. Montaż rozpoczynamy od ułożenia i dociśnięcia płyt i wywinięcia wystających zakładów papy na następne płyty. Na betonie mocowanie styropapy wykonuje się poprzez wkręcenie jej do podłoża łącznikami dwuelementowymi. Na drewnie albo na blasze trapezowej stosujemy łączniki złożone z teleskopu i wkrętu z wiertłem. Liczba łączników wyznaczana w zależności od rodzaju dachu, wysokości oraz strefy dachu. Ocieplenie dachu płaskiego styropapą kończymy zgrzewaniem papy za pomocą palnika.

 

Mocowanie styropapy na klej

Innym sposobem na mocowanie styropapy do podłoża jest klejenie. Podobnie, jak w poprzednim przypadku oczyszczamy powierzchnię, a następnie gruntujemy ją roztworem bitumicznym. Kiedy podłoże wyschnie, można rozpocząć klejenie płyt. Klej nanosimy punktowo, po czym układamy i dociskamy płyty. W razie potrzeby w narożnikach stosujemy dodatkowo łączniki. Warto pamiętać, aby koszt pokrycia dachu styropapą w przypadku klejenie uwzględniał cenę kleju do poliuretanu. Pamiętajmy, aby nie zawierał on rozpuszczalników, które mogą uszkodzić styropian, z którego zbudowana jest styropapa. Montaż najlepiej zlecić fachowcom, specjalizującym się w ocieplaniu dachów płaskich.

 

Koszt pokrycia dachu styropapą

Styropapa - czy warto kłaść ją na dach? Zdecydowanie to jeden z bardziej ekonomicznych pokryć dachowych. Jeśli chodzi o montaż styropapy cena to ok. 44-50 zł/m2. Ostateczna wycena może różnić się z uwagi na sposób mocowania oraz przygotowania powierzchni (konieczności usunięcia poprzedniej warstwy lub naprawa uszkodzeń). Dodatkowo istotną rolę w oszacowaniu kosztu będzie miała lokalizacja. Ceny w różnych województwach mogą znacznie się różnić. Dlatego przed rozpoczęciem prac warto zapoznać się z ofertami dekarzy z okolicy. Można to zrobić przez internet, wpisując w wyszukiwarkę hasło „styropapa montaż cennik” i właściwą miejscowość.