Styropian grafitowy - wady, opinie, ceny, problemy

zwykły styropian

 

Ogólnoświatowe trendy w dziedzinie budownictwa wymuszają stosowanie do budowy lepszych materiałów izolacyjnych. Pozwala to na zmniejszenie ilości energii wykorzystywanej do ogrzewania obiektów. Jednym z produktów, który coraz częściej staje się częścią izolacji jest, styropian grafitowy. Opinie o tym materiale są różne i postaramy się pokazać część z nich. Ponadto podpowiemy, jaki styropian na elewację biały czy grafitowy będzie lepszy, jak zamontować styropian grafitowy i jaki klej wybrać do mocowania. 

 

Jaki styropian na elewację: biały czy grafitowy?

Styropian grafitowy czy zwykły? Każda osoba, stojąca przed widmem tworzenia izolacji budynku zadaje sobie takie pytanie. Warto przed wyborem poznać podstawowe różnice, jakie mają styropian biały oraz styropian grafitowy, wady i zalety tych materiałów. Wszystko po to, żeby samodzielnie ocenić ich przydatność. Styropian grafitowy to nowoczesny materiał izolacyjny, który tworzony jest z polistyrenu spienionego z dodatkiem grafitu. Stąd bierze się jego nazwa - styropian grafitowy. 

 

Najważniejszą różnicą pomiędzy materiałami jest współczynnik przenikania ciepła, który różni się dla danych materiałów. Lepsze parametry i wyższą izolację może zapewnić styropian grafitowy. Opinie projektantów o tym produkcie mówią, że często wystarczy 30 procent mniejsza warstwa, żeby utrzymać ten sam poziom izolacji. Możesz zatem wybrać, czy chcesz cieńszy styropian grafitowy, czy zwykły o większej grubości. 

 

Jeśli zastanawiasz się jaki styropian na elewację biały czy grafitowy wybrać, weź też pod uwagę inne parametry. Już na pierwszy rzut oka zauważysz najważniejszą różnicę pomiędzy arkuszami białymi a styropianem grafitowym - ceny poszczególnych produktów. Lepsza izolacja i zastosowanie nowoczesnego materiału jest bardziej kosztowne, co niewątpliwie przy inwestycji stanowi wadę styropianu grafitowego. Inna strona tego zagadnienia jest taka, że wybierając styropian grafitowy, odpada częściowo koszt ogrzewania podczas eksploatacji obiektu, ponieważ ten materiał zapewnia lepszą izolację. 

 

Styropian grafitowy - opinie 

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na styropian grafitowy, opinie od monterów czy użytkowników mogą pomóc Ci w decyzji. Na forach internetowych wielu monterów zastanawia się jaki klej do styropianu grafitowego będzie odpowiedni? W odpowiedzi padają opinie, że styropian grafitowy można zamontować na dowolnym kleju do płyt polistyrenowych. Sporadycznie zdarzają się przypadki, że styropian grafitowy odpada po użyciu nieodpowiedniego preparatu.

 

Nie ma też większych problemów z tym, jaki tynk na styropian grafitowy można położyć. Materiał dobrze sprawdza się przy każdym typie tynków, jednak najlepiej sięgać po materiały z gotowych systemów dociepleń, zawierających konkretny styropian grafitowy. Wadą może być właśnie potrzeba skorzystania z często droższego materiału. Jednak jaki tynk na styropian grafitowy byś nie nałożył, nie będzie on miał wpływu na właściwości techniczne tej izolacji. 

 

Styropian grafitowy - wady

Sięgając po styropian grafitowy, ceny poszczególnych arkuszy nie są największym problemem. Coraz częściej uwidacznia styropian grafitowy wady, które mogą powodować problemy z eksploatacją i montażem. Część monterów zauważyło, że styropian grafitowy kurczy się w większym zakresie, jeśli wybierane są płyty o większej grubości. Te wady styropianu grafitowego mogą być szczególnie uciążliwe w przypadku izolacji podłogi pod wylewkę. Wówczas może to doprowadzić do pękania podłoża. Monterzy mocujący styropian grafitowy wady upatrują także w słabej odporności na rozpuszczalniki czy acetony, które powszechnie stosowane są do czyszczenia. Kontakt takiego preparatu z płytami sprawia, że styropian grafitowy kurczy się i traci swoją strukturę.

 

Styropian grafitowy a słońce

Wcześniej celowo nie wymieniliśmy jednej charakterystycznej zależności tego materiału: styropian grafitowy a słońce. O co chodzi? Spieniony polistyren nie jest wytrzymały na promienie słoneczne i niszczy się pod ich wpływem. Pod tym względem styropian grafitowy wady ma takie same. Narażony na działanie słońca styropian grafitowy kurczy się, a na jego powierzchni można zauważyć żółty osad. Jeśli nie zostanie on usunięty przed montażem, wówczas styropian grafitowy odpada i nie zachowuje parametrów izolacyjnych. Dlatego warto przypomnieć, że styropian grafitowy a słońce to niedobre połączenie i zawsze należy chronić płyty przed jego bezpośrednim działaniem. 

 

Wiesz już, czy warto montować styropian grafitowy, jaki klej użyć i jaki tynk na styropian grafitowy można nakładać. Niezależnie od tego jaki styropian na elewację biały czy grafitowy wybrałeś, do montażu będziesz potrzebował kilku elektronarzędzi i akcesoriów, które znajdziesz w sklepie Industria24.