Szkło wodne - zastosowanie, jak stosować?

szkło wodne

 

Jednym z najczęściej wykorzystywanych preparatów w budownictwie jest szkło wodne. Wiele osób jednak nadal nie ma pojęcia co to takiego i jakie ma zastosowanie. Można śmiało stwierdzić, że szkło wodne to mieszanka składająca się z krzemianów metali potasu sodu, amonu, litu lub rubidu i każda z nich wykorzystywana jest na rynku w zupełnie inny sposób. Nie do końca jednak wiadomo, jaka jest struktura szkła wodnego, a jedynie na razie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie – jak działa.

 

Szkło wodne – zastosowanie w budownictwie

Szkło wodne jest niezwykle popularne w dziedzinie budownictwa. Posiada szerokie spektrum zastosowań i właściwie cały czas badane jest pod nowym kątem, aby móc wykorzystywać je jeszcze bardziej. Zastosowanie szkła wodnego w budownictwie kształtuje się w następujący sposób:

  • wiąże w korozji powierzchnie betonowe;
  • jako szkło do betonu, które dodaje się do betonowych mieszanek, ponieważ szybciej i mocniej utwardza jego powierzchnię. Mieszankę można wypróbować w stosunku 1:100 i pomału dodawać 5% objętości. Warto pamiętać, żeby przygotowana mieszanka była rzadsza. Jeśli decydujemy się na szkło wodne do betonu, to musimy zachować proporcje;
  • używa się go jako materiał przeciwwilgociowy na ścianach;
  • jest to dodatek w farbach krzemianowych;
  • występuje w składzie klejów budowlanych i przemysłowych;
  • przy zakładaniu instalacji wodnych jest wykorzystywany, jako składnik antykorozyjny;
  • znajduje się w składzie produktów osuszających;
  • zabezpiecza żelazo i inne metale przed powstaniem korozji;
  • stabilizuje grunty.

 

Szkło wodne potasowe i jego zastosowanie w budownictwie to również przyczyna tego, że jest to materiał odporny na wysokie temperatury i ogień. Dzięki niemu wybielisz również płyty wiórowe. Używając szkła wodnego w budownictwie, należy jednak uważać na to, aby nie przedostało się do cieków wodnych, ponieważ pamiętajmy, że jest to środek chemiczny. Nie przechowujemy go również w naczyniach wykonanych z cynku czy aluminium.  

 

Szkło wodne – zastosowanie w ogrodnictwie

Szkło wodne można stosować również w ogrodnictwie, a najczęściej wykorzystywane jest jako jeden ze składników mieszanki ze środkiem grzybobójczym. Dzięki odrobinie dodanego szkła do przygotowanych roztworów z różnorodnych roślin można zdziałać prawdziwe cuda. Szkło wodne potasowe najczęściej dodaje się w proporcjach 1 do 2% objętościowo. Jakie jest więc główne zastosowanie szkła wodnego w ogrodnictwie?

 

  • Zabezpiecza i dezynfekuje;
  • chroni rośliny ozime przed mrozami;
  • nie pozwala na rozwój pasożytów i grzybów na roślinach;
  • winorośla lepiej się dzięki niemu związują.

 

Jest to tylko kilka przybliżonych zastosowań szkła wodnego, jednak jeśli chodzi o jego wykorzystanie w ogrodnictwie to tak naprawdę kropla w morzu, ponieważ pisano o nim już w czasach międzywojennych. 

 

Inne zastosowania szkła wodnego

Jak widać, szkło wodne posiada duże możliwości jego zastosowania. Są znane jeszcze dodatkowe możliwości zastosowania:

  • szkło wodne na komin – nie raz na kominie, zwłaszcza takim, który nie jest odpowiednio zabezpieczony, może pojawić się niepożądana charakterystyczna plama, świadcząca o tym, że komin jest nieszczelny.  Wówczas z pomocą, może przyjść szkło wodne, które odpowiednio zabezpieczy komin. Wówczas komin należy skuć, nanieść jedną lub dwie warstwy szkła wodnego i ponownie go zatynkować. Szkło wodne jest odporne na działanie wysokich temperatur więc w tym przypadku również całkowicie bezpieczne.
  • szkło wodne pod płytki – szkło wodne jest świetnym spoiwem płytek ceramicznych. Dzięki temu, że można zastosować go do fug, które dość często pękają, pozbywasz się takiego ryzyka; 
  • szkło wodne w baku – jest to dość niebezpieczne, ponieważ jeśli szkło wodne znajdzie się w naszym baku, możemy już umawiać się do mechanika na wymianę tłoka i cylindra. Surowiec ten może skutecznie unieruchomić każdy samochód;
  • szkło wodne używane do impregnacji materiałów – jest ono wykorzystywane w ten sposób, ponieważ posiada np. właściwości antyalergiczne, które w dzisiejszych czasach są drogocenne. Dlatego pokrywa się nim podłogi, blaty, ściany, guziki w windzie, wanny, umywalki czy nawet dziecięce zabawki, aby ograniczyć wzrost bakterii nawet do 50%. Wszystkie rzeczy codziennego użytku, jeśli jest to możliwe, powinny być zabezpieczone właśnie taką substancją. Jest ona groźna przed nałożeniem, jednak po zastygnięciu okazuje się bardzo przyjazna człowiekowi, jak i jego środowisku. Takie działanie mogłoby skutecznie ograniczyć potrzebę używania żrących preparatów do czyszczenia przeróżnych powierzchni.