Szlifowanie szkła - jak to zrobić dobrze?

szlifowanie szkła papierem ściernym

 

Wielu ludzi załamuje ręce, kiedy ich ulubione przedmioty szklane ulegają uszkodzeniu, struktura szkła nie jest już taka jak wcześniej, przedmiot nie wygląda już tak samo. Czy to będzie szklana misa czy wazon, szklana rzeźba czy też przedmiot spełniający praktyczne funkcje, uszkodzenie szkła zawsze powoduje obawy o dalszą funkcjonalność. Należy od razu powiedzieć, że podobnie jak przedmioty wykonane z innych materiałów, te ze szkła są bardzo często w pełni naprawialne. Szlifowanie szkła to właśnie sposób na pozbycie się wszelkiego rodzaju wypływek, zadziorów, ostrych krawędzi, chropowacizn. Szlifowanie szkła nie jest zabiegiem trudnym i jeżeli posiada się odpowiedni papier ścierny do szkła, można całkowicie pozbyć się niechcianych skaz, często bardzo widocznych na pięknym szklanym przedmiocie.

 

Szlifowanie szkła papierem ściernym

Jeżeli chodzi o zagadnienie, jakim jest szlifowanie szkła papierem ściernym, trzeba od razu powiedzieć, że dotyczy ono obróbki luster, a także szklanych opakowań, szyb samochodowych, okien do domów, czyli po prostu szkła okiennego, różnego rodzaju soczewek itd. Oczywiście szlifowanie szkła papierem ściernym wykonywane jest również dla wszelkiego rodzaju naczyń, czy to jakichś waz, flakonów albo półmisków. O takim typie szlifowania powiemy już za chwilę, teraz warto zaś powiedzieć, że proces szlifowania może być przeprowadzany według takich technologii jak: na płycie miękkiej i podporowej albo też podporowej tarczy, a także na taśmie, która pracuje swobodnie. Zawsze trzeba przy tym pamiętać, żeby szlifowanie szkła odbywało się także przy użyciu chłodzenia wodą. Chłodzenie to powinno być bardzo intensywne. W takim przypadku warto pamiętać o zaopatrzeniu się w taśmę wodoodporną z prasowanej tkaniny typu X. Nasyp takiej taśmy powinien być wykonany z węglika krzemu. Wielkość ziarna taśmy będzie zależała oczywiście od rodzaju obróbki.

Papier ścierny do szkła wyposażony powinien być właśnie w ziarno węglika krzemu na podłożu poliestrowym oraz płóciennym. Takie szlifowanie szkła papierem ściernym ma duże szanse na uzyskanie zadowalającego efektu. Szlifowanie szkła na mokro warto wykonywać pasem z korkowym nasypem. Szkło, z uwagi na to, że jest materiałem bardzo kruchym i podatnym na zniszczenie, powinno być traktowane pasami bezkońcowymi. Zapewniają one bardzo płynną pracę. Oprócz tego, że stosuje się papier ścierny do szkła, można zawsze pokusić się o użycie tzw. krążków samoprzyczepnych z ziarnem węglika krzemu.

 

Szlifowanie metodą na rysy

Szlifowania szkła papierem ściernym w warunkach domowych może być najprościej wykonywane tak zwaną metodą na rysy. Polega ona na tym, że na wybrane podłoże przykleja się papier ścierny w taki sposób, by nie mógł się przesuwać w żadną stronę. Krawędzie przedmiotu szklanego, czy też miejsca, które uległy zniekształceniu, należy dobrze zmoczyć. Następnie trzeba po prostu pocierać wybranym miejscem o dobrze umocowany papier ścierny. Czynić tak trzeba do momentu, aż ubytek, czy nierówność zostanie zeszlifowana tak, iż ciężko będzie rozpoznać powierzchnię oryginalną od tej szlifowanej. Jeżeli szlifowaniu podlegały krawędzie, należy je zaokrąglić na przykład używając do tego wiertarki z końcówką szlifującą. Jeżeli elektronarzędzia nie ma pod ręką, szlifowanie krawędzi może być wykonane papierem ściernym nawiniętym na jakąś rurkę bądź pisak, czy ołówek. W końcowej fazie można także użyć krążka do polerowania. Jak widać z powyższego opisu, szlifowanie szkła w domowym zaciszu jest jak najbardziej możliwe. Proces nie jest zbyt skomplikowany i narzędzi nie potrzeba też bardzo wiele, aby naprawić uszkodzoną misę, wazę czy inną szklaną rzecz.