Tapetowanie - cena robocizny, cennik 2021

tapetowanie

 

Tapetowanie przeżywa teraz renesans, a oferta wzorów, kolorów i rodzajów tapet sprawia, że to jeden z najczęściej wybieranych sposobów wykańczania ścian. Dużą zaletą tapetowania jest ukrycie niedociągnięć czy nierówności powierzchni oraz nadanie wnętrzu oryginalnego charakteru. Nowoczesne tapety są trwałe, odporne na uszkodzenia i zanieczyszczenia oraz bardzo efektowne. Jaki jest koszt położenia tapety i od czego zależą ceny tapetowania?

 

Koszt położenia tapety – co wpływa na cenę?

Usługa tapetowania to nie tylko położenie tapet, ale cały zakres działań, które wiążą się z przygotowaniem podłoża, a dopiero później jego wykończenia. Dlatego musimy być przygotowani na to, że cena tapetowania to w rzeczywistości koszt całej usługi tupeciarskiej. Jej głównym etapem jest doprowadzenie ścian do stanu, który pozwoli położyć tapety w sposób trwały i solidny.

Co wchodzi w jej skład i jak wygląda dokładny cennik tapetowania?

  • Oczyszczenie ścian – przed tapetowaniem musimy usunąć zanieczyszczenia, pajęczyny, a w razie konieczności umyć ściany,
  • Usunięcie starych powłok malarskich – jeśli ściany są pomalowane konieczne może być usunięcie farby,
  • Usunięcie starych tapet – nową tapetę kładziemy bezpośrednio na ścianę, dlatego w przypadku starych powłok należy je wcześniej usunąć. W przypadku zrywania tapety cena wynosi nawet połowę kwoty właściwego tapetowania. Dlatego tak istotne jest uwzględnienie jej w kosztorysie,
  • Gruntowanie ścian – w mieszkaniach deweloperskich podłoże trzeba zagruntować, aby ograniczyć wchłanialność kleju,
  • Naprawa ubytków i uszkodzeń – wszystkie zarysowania, otwory, pęknięcia należy naprawić, używając w tym celu zaprawy i szpachelki.

Tapetowanie – cennik wszystkich etapów

Jeśli chodzi o tapetowanie, cena robocizny będzie tylko jedną ze składowych wyceny. Najpierw musimy oszacować, ile wyniesie nas przygotowanie podłoża. Cenę za konkretne prace podaje się za metr kwadratowy i będzie się ona różniła przede wszystkim ze względu na lokalizację oraz doświadczenie ekipy remontującej. Średnio za mycie ścian zapłacimy ok. 10-12 zł/m2, za usuwanie starej farby 7-10 zł/m2. Jeśli chodzi o zrywanie tapety, cena jest taka sama jak w przypadku zeskrobywania farby. Najdroższą usługą związaną z przygotowaniem podłoża pod tapetowanie jest usunięcie ubytków oraz uszkodzeń i kosztować nas ono będzie od 11 do 13 zł/m2. W przypadku gruntowania musimy liczyć się z kosztem 4-6 zł/m2. Dopiero po wykonaniu przygotowania możemy rozpocząć prace tapetowania, które jest objęte oddzielną wyceną.

 

Tapetowanie ścian cennik za prace właściwe

Ceny tapetowania różnią się przede wszystkim z uwagi na rodzaj tapety i trudność jej wzoru. Wyróżniamy cztery główne kategorie w cenniku tapetowania. Podobnie jak w przypadku przygotowania podłoża czy zrywania tapety cena usługi zależy od lokalizacji i różnice te mogą być znaczące dla innych województw. Przykładowo za tapetowanie ścian jednolitą tapetą zapłacimy od 19 do nawet 28 zł/m2. Położenie tapety ze wzorem to koszt od 28 do 42 zł/m2, a tapety z włókna szklanego od 30 do 45 zł/m2. W cenniku wyróżniamy także położenie tapety natryskowej (z materiałem) i jej koszt wynosi od 36 do 53 zł/m2. Oddzielnym cennikiem objęte są sufity. Jeśli zdecydujemy się na tapetowanie sufitu, musimy liczyć się z dodatkową ceną w wysokości 26-38 zł/m2. Wszystkie koszty (oprócz tapety natryskowej) obejmują jedynie usługę robocizny i nie zawierają cen materiałów. Jeśli chcemy wiedzieć, ile za tapetowanie zapłacimy ostatecznie, należy doliczyć do podanych kwot odpowiednio przeliczonych na metraż pomieszczenia zakup niezbędnych materiałów.

 

Cena tapetowania – koszt tapety

Ceny tapet różnią się w zależności od ich rodzaju. Najtańsza jest papierowa, którą możemy zakupić już za 3-6 zł/m2 (ok. 30 zł/rolka). Jednak musimy liczyć się z tym, że będą one najmniej odporne na ścieranie, wilgoć oraz czyszczenie. Trwalsze i bardziej wytrzymałe są tapety winylowe, których koszt to ok. 10 zł/m2 (ok. 50 zł/rolka). Nieznacznie droższe są tapety flizelinowe, składające się z warstwy spodniej z flizeliny i wierzchniej z tworzywa sztucznego. Ich cena to średnio 11 zł/m2 (ok. 55 zł/rolka). Najdroższe są tapety z włókna szklanego, kosztujące ok. 14 zł za m2 (ok. 70 zł/rolka).