Tokarki ze złomu

tokarka ze słomu

 

Wśród urządzeń warsztatowych stosowanych przy obróbce elementów metalowych sporą popularnością cieszą się tokarki. Te urządzenia przeznaczone są do precyzyjnej obróbki, frezowania czy wiercenia otworów. W amatorskich warsztatach i na początku działalności firmy często stosowane są tokarki ze złomu z odzysku. Czy warto sięgać po używane akcesoria i na co zwrócić uwagę kupując tokarki ze złomu? Kilka wskazówek w poniższym tekście. 

 

Gdzie znaleźć tokarki ze złomu?

Pojęcie tokarki ze złomu nie zawsze odnosi się dokładnie do tego miejsca. Często tokarki ze złomu to urządzenia używane, które pozostały po modernizowanych lub  zlikwidowanych zakładach. Jeśli masz możliwość, dowiedz się, skąd na złom trafiła tokarka. Często urządzenia pochodzące z zakładów przemysłowych są mocno wyeksploatowane. Lepszym stanem mogą pochwalić się maszyny z fabryk zlikwidowanych, ponieważ one prawdopodobnie ciągle są funkcjonalne. Tokarki ze złomu to często także maszyny, które trafiają tam po likwidacji szkół zawodowych lub ich pojedynczych kierunków. Warto rozejrzeć się w okolicy, czy któraś z uczelni nie zamyka kierunków technicznych. Lepiej sięgnąć po taki sprzęt, niż szukać tokarki ze złomu.

 

Tokarki ze złomu - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nie da się ukryć, że tokarki ze złomu to urządzenia, które lata świetności mają już za sobą. Nie bez przyczyny przecież trafiły właśnie w to miejsce. W związku z tym wybierając tokarki ze złomu, zwróć uwagę na ich stan techniczny. Najważniejszą wadą takich urządzeń mogą być luzy, co będzie widoczne podczas pracy maszyny. Tokarki ze złomu mogą mieć także problemy z kołami zębatymi, które prowadzą poszczególne elementy urządzenia. Jeśli maszyna nie będzie poruszała się płynnie, trudno mówić o precyzji. Często tokarki ze złomu mają problemy z biciem na wrzecionach. Zużyte elementy również nie pozwalają na precyzyjną pracę. Część ze zużytych części możesz oczywiście wymienić. Być może nawet w tym samym miejscu znajdziesz bardziej zużyte tokarki ze złomu, które będą służyły jako dawca części zamiennych. Będzie to jednak wymagało kolejnych nakładów finansowych i czasu.

 

Wyposażenie tokarni - tokarki ze złomu i co jeszcze?

Jeśli interesują Cię tokarki ze złomu, musisz pamiętać o tym, że transport i dokładne ustawienie maszyny także będą po stronie kosztów. Nawet niekompletne tokarki ze złomu ważą do kilku ton. Weź to pod uwagę, planując dla nich miejsce na klepisku czy słabo utwardzonym podłożu. Nie możesz też zapominać, że urządzenia do precyzyjnej pracy wymagają ustawienia w dokładnym poziomie. Tokarki ze złomu to tylko jeden z elementów, jakiego będziesz potrzebował do stworzenia tokarni. Jeśli już dobrze ją zamontujesz, zadbaj o odpowiednie noże do tokarki ze złomu. Musisz sięgnąć po kilka wariantów tych akcesoriów, co pozwoli Ci wykonywać różne prace na wielu materiałach. Tokarki ze złomu będą wymagały także precyzyjnych narzędzi pomiarowych, za pomocą których ocenisz ich skuteczność. Sięgnij po suwmiarki elektroniczne od lidera branży, firmy Mutitoyo. Kilka wariantów tych niezwykle precyzyjnych narzędzi znajdziesz w sklepie Industria24.