Tynkowanie - cena robocizny, cena za m2


 

Tynkowanie jest bardzo ważną czynnością podczas kończenia prac remontowych albo budowlanych, stąd też koszt tynkowania, jest ciągle żywym tematem. W mieszkaniu na przykład tynkowanie wewnętrzne wykonywana jest bardzo często podczas wszelkiego rodzaju remontów, gdy budowane są nowe ścianki działowe itp. Tynkowanie powinno być wykonane solidnie, w fachowy sposób, bo tylko wtedy może być mowa o poprawie mikroklimatu pomieszczeń i zwiększeniu się walorów wizualnych pokoju, salonu, kuchni itp. Źle położony tynk, prace wykonane niechlujnie i niedokładnie psują wrażenie całości mieszkania, mogą denerwować domowników, tym samym narażając ich na poniesienie nowych kosztów związanych z wynajęciem nowej ekipy remontowej. Żeby więc tynkowanie było opłacalne, należy wybierać sprawdzonych fachowców i firmy budowlane, które zajmują się tynkowaniem. Trzeba znać również orientacyjny cennik usług remontowych, by nie dać się oszukać, zapłacić więcej niż potrzeba. Żeby tego uniknąć, wiele osób szuka porady na forach internetowych, pytając o to, ile kosztuje metr tynku, jaka jest za tynk cementowo- wapienny cena robocizny, jaka jest za tynki gipsowe cena robocizny, ile kosztuje tynkowanie domu z zewnątrz, jaka jest za tynkowanie ścian wewnętrznych cena, jaki jest ogólny koszt tynkowania ścian w domu, ile wynosi za tynkowanie cena za m2 itp. Pytań jak widać, jest dużo, co oznacza, że temat, jakim jest tynkowanie ścian, cena, jaką trzeba za nie zapłacić, jest bardzo popularny. Przyjrzyjmy się najpierw temu, ile kosztuje tynkowanie domu z zewnątrz, jaka jest za tynk cementowo-wapienny cena robocizny, jaka jest za tynki gipsowe cena robocizny itp. 

 

Tynkowanie ścian zewnętrznych – cena

Za używanie materiałów tradycyjnych i tynkowanie ścian zewnętrznych cena jest bardzo podobna w różnych częściach Polski. Oczywiście trzeba tutaj wliczyć cenę samego materiału i robocizny, czyli wiedzieć, ile wynosi za tynkowanie cena za m2. Ile kosztuje metr tynku? Za tynkowanie ścian zewnętrznych cena waha się od 5 do 7 zł za metr. Co innego, gdy w grę wchodzi malowanie elewacji. Tutaj za metr trzeba zapłacić 25-30 zł. Za tynkowanie ręczna cena mniej więcej jest taka, jak podana. Zaraz przyjrzymy się temu, jaka za tynki wewnętrzne cena się utrzymuje na rynku, teraz powiedzmy jeszcze tylko, że tradycyjne tynki wciąż stosuje się do ścian jedno- oraz trójwarstwowych albo do renowacji starych tynków. A jaka jest za wewnętrzne tynkowanie ręczne cena, czy za tynki wewnętrzne cena jest wysoka, niska? Już zaraz o tym powiemy.

 

Tynkowanie ścian wewnętrznych - cena

Na początku trzeba powiedzieć, że tynkowanie ścian wewnętrznych (cena czy duża, czy mała – w tym momencie jest to poza sferą naszego zainteresowania) to zabieg polegający na pokryciu tynkiem ścian, które znajdują się wewnątrz budynku. Może się więc wydawać, że używając dobrych narzędzi do tynkowania ( tak jak na przykład używając do cięcia, wiercenia narzędzi marki Festool można się spodziewać bardzo dobrych efektów pracy) pracę taką wykonuje się szybko i komfortowo, porównując ją do tynkowania zewnętrznego. Tymczasem nie zawsze się tak dzieje, zwłaszcza wtedy, gdy ściana tynkowana jest trudna, ma szereg ubytków i nie poddaje się łatwo zabiegom. Tynki ręczne (cena za metr będzie zaraz podana) mają rację wtedy, gdy powierzchnia tynkowana zawiera wiele krzywizn i zakamarków, skosów itp. W innych przypadkach można zastosować tynkowanie maszynowe, które jest łatwiejsze i szybsze do wykonania niż tynkowanie ręczne. W tym samym czasie można na przykład pokryć powierzchnię trzykrotnie większą niż w czasie, gdy wykonywane jest tynkowanie ręczne. Z drugiej jednak strony, jak wskazują niektórzy fachowcy, tynk maszynowy schnie dłużej od tego, który nakładany jest ręcznie. Wybór więc zawsze należy do inwestora, a ten na pewno weźmie pod uwagę wszystkie za i przeciw. Będzie chciał wiedzieć, jaka za tynkowanie ścian cena obowiązuje, ale też i to, ile będzie tynk wysychał, ile dni potrwa tynkowanie domu sposobem ręcznym, a ile maszynowo. Czy czas schnięcia maszynowego pokryje się z pracami wykonywanymi ręcznie, itd. Za maszynowe tynkowanie ścian cena jest jaka? Przecież to jest też bardzo ważne dla każdego inwestora, który porówna, ile za tynki wewnętrzne cena wynosi za ręczne, a ile za maszynowe tynkowanie. Należy powiedzieć, że cena za tynkowanie maszynowe będzie uzależniona od powierzchni, jaką trzeba będzie pokryć tynkiem, od tego również, jaka ekipa będzie je wykonywała. Różne formy mają także różny cennik usług. Można jednak założyć, że we wszystkich firmach budowlanych będzie obowiązywała zasada, że im większa powierzchnia, tym cena za metr kwadratowy będzie mniejsza. Kolejna rzecz to ta, że cena tynkowania będzie też uzależniona od grubości oraz jakości ścian, które będą podlegały murowaniu. Ceny tutaj zaczynają się od około 14 złotych za metr kwadratowy i mogą także wynosić około 30 złotych w miastach najbardziej znanych, największych. Koszty położenia tynku w sposób tradycyjny, czyli ręczny są bardzo podobne w każdym mieście, ale oczywiście różnice są, czasem rzędu 10, czasem 5 złotych.