Układanie kostki brukowej - cena, wzory, cennik, krok po kroku

kostka brukowa

 

Przy pracach związanych z wykończeniem przestrzeni przed domem, coraz popularniejsze staje się układanie kostki brukowej. Technologia łatwa do opanowania i spora dostępność materiałów sprawiają, że ten rodzaj wykończenia sprawdza się nie tylko w przestrzeni miejskiej. Do układania układanie kostki brukowej zachęcają wzory i kolory w wielu wariantach, co pozwala na tworzenie ciekawych realizacji. W poniższym tekście przedstawimy sposób na układanie kostki brukowej krok po kroku, wspomnimy o kosztach i podpowiemy, dlaczego szczególnej uwagi wymaga układanie kostki brukowej na betonie.

 

Układanie kostki brukowej na istniejącym podłożu betonowym

Układanie kostki brukowej krok po kroku rozpoczyna się od przygotowania podłoża. Wielu specjalistów wymaga usunięcia do pół metra gruntu i wypełnienia tej przestrzeni kruszywem oraz podsypką. Dopiero na tak przygotowanym podłożu prowadzi się układanie kostki brukowej. Na podjeździe przed domem często mamy do czynienia z podłożem betonowym. Układanie kostki brukowej na istniejącym podłożu betonowym jest możliwe tylko w sytuacji, kiedy jest ono trwałe i niepopękane. 

 

Jak wspomniano, układanie kostki brukowej na betonie spękanym i nierównym nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli planujesz układanie kostki brukowej na istniejącym podłożu betonowym, zadbaj o zdjęcie lub zeszlifowanie  wierzchniej warstwy. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, układanie kostki brukowej na istniejącym podłożu betonowym rozpocznij od wysypania grubszej niż standardowo warstwy podsypki w postaci piasku. Po jego utwardzeniu możesz już normalnie przejść do układania kostki brukowej we wzory wybrane wcześniej.

 

Układanie kostki brukowej ceny za metr

Zanim zabierzesz się za układanie kostki brukowej cena za metr stanie się dla Ciebie istotnym czynnikiem. Pozwoli ona policzyć, ile będzie kosztowało kompleksowe układanie kostki brukowej bez obrzeży, z obrzeżami i wszystkimi elementami wykończenia. Jest wiele czynników, które mają wpływ na koszt układania kostki brukowej: wzory płytek i materiał wykonania to najważniejsze z nich. W związku z tymi różnicami przy układaniu kostki brukowej cennik materiału będzie się wahał od 20 do 80 złotych. Przy układaniu kostki brukowej ceny za metr są najbardziej popularne. Jeśli bierzesz pod uwagę układanie kostki brukowej granitowej, cennik może być podany w tonach.

 

Do ceny układania kostki brukowej trzeba doliczyć koszt podsypki i kruszywa do utwardzania podłoża. Dodatkowo ktoś musi wykonać układanie kostki brukowej. Cennik w Wielkopolsce i innych województwach jest w zasadzie podobny. Układanie kostki brukowej na betonie lub warstwie kruszywa to koszt od 120 do 160 złotych za metr kwadratowy. W dolnej granicy widełek znajdzie się układanie kostki brukowej bez obrzeży, jednak sprawdza się to tylko w niektórych przestrzeniach. 

 

Technologia układania kostki brukowej granitowej i jej waga sprawiają, że zazwyczaj taka usługa jest bardziej kosztowna. Jeśli wybierzesz układanie kostki brukowej granitowej, cenniki wielkopolskie wskazują nawet na kwotę 200 złotych za metr kwadratowy. Na podstawie tych danych możesz obliczyć, że przy układaniu kostki brukowej ceny za metr kształtują się na poziomie od 150 do nawet 300 złotych.

 

Samodzielne układanie kostki brukowej krok po kroku   

Jak zauważyłeś, przy układaniu kostki brukowej cena za metr zawsze uwzględnia robociznę. Jeśli jednak czeka Cię układanie kostki brukowej na podjeździe, czy w ogrodzie, możesz spróbować podjąć się tego zadania samodzielnie. Wystarczy, że sprawdzisz dokładnie technikę układania kostki brukowej krok po kroku i dostosujesz ją do swoich możliwości. Dzięki temu cena układania kostki brukowej będzie znacznie niższa.

 

Przy samodzielnym układaniu kostki brukowej ceny za metr wyglądają już na bardziej przystępne. Różnicę w kosztach możesz poświęcić na zakup profesjonalnego sprzętu. Wszelkie prace na zewnątrz obiektu mogą wymagać niezależnego źródła energii. W związku z tym możesz wpisać w kosztorys układania kostki brukowej cenę agregatu prądotwórczego Pramac. Urządzenia od tego producenta pomogą Ci zasilić elektronarzędzia podczas prac związanych z układaniem kostki brukowej. W cenniku sklepu Industria24 znajdziesz ten profesjonalny sprzęt, który dotrze do Ciebie już w kilka dni.

 

Wyposażony w wiedzę i sprzęt, możesz już podjąć się samodzielnego układania kostki brukowej bez obrzeży i z obrzeżami. Samodzielne układanie kostki brukowej na podjeździe przed domem może być sposobem nie tylko na poprawę wizerunku obiektu. To także szansa na rozwój spróbowanie swoich sił w branży budowlanej. Spoglądając choćby na cennik w Wielkopolsce za układanie kostki brukowej, może się to okazać przyzwoite źródło dochodu.