Utwardzanie spróchniałego drewna

Spruchniałe drewno

 

W naszym otoczeniu niemal na każdym kroku możemy trafić na elementy drewniane. Stanowią części dekoracyjne obiektów, elementy wyposażenia, a często także elementy konstrukcyjne. Niestety spróchniałe drewno odkryte w każdym z wymienionych elementów zwiastuje kłopoty. W niektórych przypadkach rozwiązaniem może być utwardzanie spróchniałego drewna. Na czym polega proces utwardzania drewna i czy po jego przeprowadzeniu zbutwiałe drewno odzyskuje swoje parametry?

 

Spróchniałe drewno - jak je utwardzić?

Utwardzanie spróchniałego drewna to proces chemiczny, który można spróbować przeprowadzić w niektórych elementach drewnianych. Wybrany element nasącza się w miejscach, gdzie widoczne jest zbutwiałe drewno. Środki chemiczne używane do tego procesu wykorzystują właściwości wiążące żywic polimerowych. Dzięki nim preparat głęboko wnika w spróchniałe drewno i dostaje się we wszystkie ubytki, zaklejając je. Utwardzanie drewna w ten sposób to proces bardzo szybki i najpóźniej po dobie od aplikacji element jest gotowy do eksploatacji. Jeśli wybierasz utwardzanie spróchniałego drewna takim sposobem, musisz pamiętać o tym, że przy dużych ubytkach nie będzie on skuteczny. Jeśli sporej wielkości element spróchniały jest w całości lub spróchniałe drewno zajmuje jego większość, wybrany fragment nie będzie w stanie związać z pozostałymi częściami. W takiej sytuacji fragment utwardzanego drewna może wypaść, ponieważ z żywicą będzie sąsiadowało zbutwiałe drewno.

 

Utwardzanie spróchniałego drewna - kolejność wykonywania czynności

Zanim przejdziesz do prac mających na celu utwardzanie spróchniałego drewna, musisz sprawdzić, czy rzeczywiście masz do czynienia z próchnicą. Zbutwiałe drewno jest miękkie i gąbczaste w dotyku. Jeśli test wypadnie pozytywnie i rzeczywiście będziesz miał do czynienia ze spróchniałym drewnem, musisz ocenić, czy element da się jeszcze naprawić. Powinieneś usunąć warstwę zainfekowanego materiału. Jeśli szybko natrafisz na zdrowy materiał, możesz spróbować przeprowadzić proces utwardzania drewna. Warstwę zniszczonego materiału usuń do głębokości zdrowej części tak, żeby całkowicie pozbyć się spróchniałego drewna. Następnie możesz wypełnić ubytki preparatem do utwardzania spróchniałego drewna. Po odczekaniu czasu, który opisany jest na opakowaniu, możesz przejść do dalszych prac wykończeniowych. Utwardzanie drewna możesz zakończyć szlifowaniem powierzchni i nadaniem jej odpowiedniej gładkości. Następnie warto pomalować dany element. 

 

Utwardzanie spróchniałego drewna czy wymiana elementu?

Jak widzisz utwardzanie spróchniałego drewna to sposób, który sprawdza się tylko w niektórych przypadkach. Najczęściej można wykorzystać środki chemiczne w sytuacji, kiedy spróchniałe drewno obejmuje tylko fragment elementu, a pozostała część jest zdrowa. Wówczas skuteczność tej metody jest spora, zbutwiałe drewno odzyskuje dawne parametry, właściwości i wygląd. Przed przystąpieniem do prac należy ocenić, czy uszkodzony fragment nie jest zbyt duży. Jak wspomniano wcześniej, jeśli spróchniałe drewno pokrywa większość elementu, wówczas naprawa żywicą nie przyniesie efektu lub będzie on krótkotrwały. Dlatego lepszym sposobem niż utwardzanie spróchniałego drewna na większej przestrzeni będzie usunięcie zniszczonego elementu i wstawienie na jego miejsce zdrowego drewna. 

 

W pierwszej kolejności powinieneś ocenić, czy spróchniałe drewno znajduje się tylko w obrębie jednego elementu. Wówczas może uda się go zdemontować i zastąpić nowym. W innej sytuacji zbutwiałe drewno najlepiej będzie wyciąć, zabierając dodatkowo margines zdrowego drzewa. Pozwoli to usunąć całość próchnicy nawet z niewidocznymi gniazdami. Przy tak skomplikowanych pracach z drewnem, potrzebne Ci będą profesjonalne narzędzia. W sklepie Industria24 znajdziesz ręczne pilarki do drewna firmy Festool. Te urządzenia cenione są zarówno przez profesjonalistów, jak i majsterkowiczów. Pomogą ci nie tylko przy utwardzaniu spróchniałego drewna i wycinaniu chorych elementów, ale także w innych pracach warsztatowych.