Winda dekarska - z Niemiec, własnej roboty, używane czy nowe?

Winda dekarska

 

Prace w obrębie połaci dachowej należą do uciążliwych i charakteryzuje je wysoki poziom skomplikowania. Szczególnie dostarczenie na górę ciężkich materiałów do układania połaci dachowej może być trudne. Winda do dachówki to konstrukcja, która zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Podpowiadamy, jak działa winda dekarska, jakie uprawnienia są potrzebne do jej obsługi i czy winda dekarska własnej roboty to dobry pomysł. 

 

Jak działają windy dekarskie?

Winda dekarska to proste urządzenie, które w oficjalnych dokumentach nazywane jest wciągarką pochyłą. Montuje się ją poprzez wtykanie elementów szynowych i zabezpieczanie ich nakrętką. Taka winda do dachówki przeznaczona jest tylko do transportu materiałów na połać dachową. Nie mogą być windy dekarskie używane do transportu osób. Korzystając z tych urządzeń, warto też wziąć pod uwagę maksymalny ciężar, jaki mogą wynieść windy dekarskieW naszym kraju windy dekarskie dopiero zyskują popularność, a do transportu materiałów na dach nadal używa się wind z kołowrotkiem. Jednak w innych krajach wciągarka dekarska jest jednym z podstawowych urządzeń przeznaczonych do prowadzenia prac na dachach. W których rejonach popularnością cieszy się winda dekarska? Niemcy, Francja i inne kraje Zachodniej Europy to kolebki produkcji i stosowania tej maszyny. Nic dziwnego, że przy sprowadzaniu windy dekarskiej Niemcy są miejscem, gdzie najłatwiej nabyć wysokiej klasy sprzęt. Kto może obsługiwać windę dekarską? Uprawnienia na ten sprzęt wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego na okres dziesięciu lat. Kurs na wyciągi towarowe to odpowiednie uprawnienia do windy dekarskiej. Żeby zostać operatorem, nie trzeba być specjalistą, a wystarczy odrobina wiedzy technicznej z zakresu obsługi  wciągarki dekarskiej i ogólnej wiedzy technicznej. 

 

Windy dekarskie używane - czy warto?

Do naszego kraju powszechnie sprowadza się windy dekarskie z Niemiec. To miejsce jest też rynkiem zbytu maszyn z drugiej ręki. Windy dekarskie używane w dobrym stanie mogą mieć cenę nawet o połowę niższą niż nowe maszyny. Przy zakupie sprzętu z przeszłością warto jednak zwrócić uwagę na stan techniczny i komplet akcesoriów. Winda dekarska niekompletna lub uszkodzona może być trudna do naprawy w naszym kraju. Tymczasem w przypadku kontroli lub nieszczęśliwego wypadku na budowie to właśnie winda dekarska będzie w pierwszej kolejności sprawdzana pod kątem sprawności. 

 

Winda dekarska własnej roboty

Winda dekarska podczas prac remontowych czy monterskich znacznie ułatwia i przyspiesza wykonywania zadań. Niestety nawet windy dekarskie używane są dosyć kosztowne. Nie każdego stać na wydatek kilkunastu tysięcy złotych na windy dekarskie z Niemiec, nie wspominając już o kredycie na zakup nowego urządzenia. Dlatego część osób decyduje się na windę dekarską własnej roboty. Czy takie rozwiązanie ma sens? Przede wszystkim warto przypomnieć, że wszystkie windy dekarskie muszą być urządzeniami o nienagannym stanie technicznym. W przypadku kontroli pracowników z Urzędu Dozoru Technicznego z pewnością sprawdzona będzie każda wciągarka dekarska pod kątem dokumentacji technicznej i schematu elektrycznego. Windy dekarskie z Niemiec muszą mieć także instrukcję obsługi przetłumaczoną na język polski. Z pewnością żadna winda dekarska własnej roboty nie jest wyposażona w takie dokumenty, zatem można używać jej tylko do własnych potrzeb.

 

W takim razie warto się zastanowić, czy winda do dachówki lub sporadycznych prac serwisowych w ogóle jest potrzebna? Często, zamiast kosztownej windy dekarskiej lepiej sięgnąć po drabiny rozsuwane. Jednym z lepszych producentów tego sprzętu jest firma STABILO, która oferuje wysokiej jakości bezpieczne drabiny. Przy zasięgu ponad dziewięciu metrów i wyjątkowej stabilności, drabina spełnia większość zadań wykonywanych przez windy dekarskie używane i samoróbki. Dodatkowo może przydać się także przy pracach remontowych wewnątrz budynku lub zadaniach sadowniczych. W sklepie Industria24 można nabyć drabiny STABILO w kilku wariantach, co ułatwi dopasowanie ich do wysokości dachu.