Własna studnia na działce - jak zrobić studnię?

studnia

 

Kiedy pojawia się pomysł, by stworzyć własne źródło wody na wybranym terenie? Własna studnia staje się pożądanym obiektem, kiedy na działce, na podwórku, w gospodarstwie agroturystycznym brak jest dostępu do sieci wodociągowej, gdy nie można wody uzyskać inaczej niż przez własne źródło. Własna studia pojawia się także pod wpływem kaprysu, chęci posiadania studni w ogródku przydomowym czy na podwórku. Często na forach internetowych pojawiają się pytania o to, jak samemu wywiercić studnię, jak zrobić studnię głębinową, jak wygląda budowa studni głębinowej, przepisy jakie obowiązują przy inwestycji, jaka jest najlepsza lokalizacja studni na działce itp. Użytkownicy chcą się także dowiedzieć, czy studnia bez zgłoszenia jest możliwa do wykonania, czy koniecznie trzeba mieć pozwolenie na studnię. Na pierwsze w tych pytań odpowiemy już za chwilę. Jeżeli zaś chodzi o ostatnie pytania, odpowiedź jest następująca. Studnia bez zgłoszenia jest jak najbardziej zgodna z przepisami, ponieważ od  28 czerwca 2015 r. nie trzeba żadnych nadmiernych formalności wypełniać. Prawo budowlane określa, że studnia bez zgłoszenia może pojawić się na danym terenie, wykonanie bowiem „opraw ujęć wód podziemnych” nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia. Pozwolenie na studnię nie jest więc potrzebne. Studnia na działce może powstać, śmiało można planować taką budowę. Zanim jednak to nastąpi, warto zapoznać się z tym, jakie są rodzaje studni. Wybór jednego z nich jest przecież bardzo ważny dla każdego właściciela działki czy podwórka. Rodzaje studni określają, czy dany zbiornik będzie tylko dodatkowym źródłem wody, służącym np. jedynie do podlewania roślin, czy też będzie przeznaczony do poboru wody pitnej. 

 

Rodzaje studni – jaką wybrać?

Studnia na działce, która jest najbardziej popularna, to studnia głębinowa. To, jak zrobić studnię głębinową, nurtuje wielu początkujących majsterkowiczów. Widzą oni, jakich narzędzi użyć do montażu, wybierają do wykańczania studni elektronarzędzia np. marki Festool, ale nie widzą, jak wykopać studnię, jak samemu wywiercić studnię. A studnia głębinowa to przecież nic innego jak kopany lub wiercony świdrem otwór, sięgający głębokich warstw wodonośnych. Taka studnia jest wyposażona w obudowę oraz pompę i rurociąg. Dzięki temu jest ona przeznaczona do stałego poboru wody. Dla każdego, kogo interesuje budowa studni głębinowej, przepisy są ważne. Wspominaliśmy już, że studnia bez zgłoszenia może powstać, ale żeby wszystko odbyło się legalnie i mogła powstać studnia głębinowa, przepisy pewne trzeba zachowywać. Na przykład musi być zachowana określona odległość studni od elementów architektury.  Jakie to odległości? Otóż dla obiektu, jakim jest studnia głębinowa, przepisy określają wymaganą odległość: 5 metrów od granicy działki,  7,5 metra od przydrożnego rowu, 15 metrów od budynków inwentarskich, a także zbiorników do gromadzenia nieczystości, 30 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji, 70 metrów od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych. Kiedy te odległości będą zachowane, można myśleć o konkretnej lokalizacji studni na działce i zastanawiać się, jak wykopać studnię. Głębinowa studnia na działce rekreacyjnej powinna mieć głębokość sięgającą od kilku do kilkudziesięciu metrów, szerokość zaś powinna dawać możliwość wprowadzenia do wnętrza pompy. Inne rodzaje studni to: studnia abisyńska oraz kręgowa. Ta pierwsza jest podobna do głębinowej, ale jej szerokość uniemożliwia umieszczenie w niej pompy. Ta druga zbudowana jest z kręgów betonowych i jest dość płytka. Wodę więc pobiera się z pierwszej warstwy wodonośnej. Taka własna studnia, jeśli jest to studnia na działce umieszczona, narażona jest na zanieczyszczenia, zbierające się w pierwszej warstwie wodonośnej.

 

Jak wykopać studnię?

Aby w  ogóle powstała studnia na działce rekreacyjnej, trzeba wiedzieć jak wykopać studnię, czy też jak samemu wywiercić studnię. Oczywiście sprawa podstawowa to lokalizacja studni na działce. Jeżeli już wiadomo, gdzie ma powstać własna studnia, można zabrać się do kopania lub wiercenia. Studnie głębinowe są budowane na dwa sposoby – z rurą osłonową lub bez niej. Jeżeli chodzi o pierwszy sposób, jak to wygląda? Otóż do wywierconego w ziemi otworu wkłada się rurę osłonową, do której wsuwa się rurę filtracyjną, sięgającą głębiej niż ta osłonowa. Do studni zaś wpuszcza się pompę głębinową. W studni drugiego typu  instaluje się jedynie rurę filtracyjną. Odwiert w gruncie wykonuje się tak samo, jak w przypadku studni z rurą osłonową.  Rura do filtracji jest opuszczona aż do wodonośnej warstwy, a do czerpania wody stosuje się pompę ssącą albo też głębinową.