Wyciszanie ściany - czym wygłuszyć?

wyciszenie ścian

 

Mieszkanie w bloku wiąże się czasem z niedogodnościami, z którymi trudno jest walczyć.Jedną z nich jest na pewno brak podwórka, na które można swobodnie wyjść, na którym można zostawić dzieci, nie lękając się o to, że gdzieś się zawieruszą itp. Kolejną niedogodnością jest częsty brak ciszy dokoła. Jeżdżąca winda, kroki sąsiadów, donośne okrzyki zza okien – to rzeczywistość, z która musi mierzyć się każdy mieszkaniec bloku. Cisza jest czymś więc bardzo pożądanym w warunkach mieszkania w bloku. Sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy w mieszkaniu słychać odgłosy dobywające się za ścianą, za którą mieszkają sąsiedzi. Czasem przeszkadzają także odgłosy, które dobywają się za ścianą działową, za którą mieszka dorastający syn słuchający głośnej muzyki. Co wtedy zrobić, jak odgrodzić się od innej rodzinny, od głośnego sąsiada, od domownika? Czy jest możliwa izolacja akustyczna ścian w bloku? Jeśli tak, to czym wygłuszyć ścianę działową? Jak odbywa się izolacja akustyczna ścian działowych? Czy wygłuszenie ściany wewnętrznej to trudna sprawa? Postaramy się tutaj odpowiedzieć na te pytania, wskazać na czym polega wyciszenie ścian wewnętrznych, wygłuszenie ścian działowych, czyli najprościej rzecz ujmując, odpowiemy na nurtujące wielu pytanie: jak wyciszyć ścianę w bloku? 

 

Wyciszenie ścian, wygłuszenie ścian – jakie różnice?

Wyciszenie ścian, wygłuszenie i wytłumienie – czy te określenia wskazują także na znaczące różnice między tymi sposobami wyciszania hałasu? Czy wyciszenie ściany w bloku może być dokonywane na wiele sposobów? Przypatrzmy się temu. Otóż wygłuszenie ściany działowej to po prostu sposób na odizolowanie się od innych dźwięków. Wygłuszenie ściany wewnętrznej powoduje, że nie słychać żadnych hałasów, które mogłyby dobiegać z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia i vice versa. Wygłuszenie ściany działowej związane jest z konstrukcją budynku, a także z jak najlepszą izolacyjnością akustyczną ścian. Dzieje się to wtedy, gdy są ograniczone mostki akustyczne, przez które dochodzi do zwiększonego przenoszenia się dźwięków. Jeżeli więc, ciężko jest ingerować w strukturę ściany, jak sobie poradzić, czy wygłuszenie ścian działowych jest jeszcze możliwe? Albo pytając inaczej, czym wygłuszyć ścianę działową? Trzeba wiedzieć, że na rynku budowlanym istnieje szereg specjalistycznych materiałów wygłuszających i wyciszających, którymi można zniwelować negatywne skutki hałasu. Takie materiały należy montować dobrymi narzędziami, na przykład marki Festool, Bosch itp. Zaraz już powiemy, jak wyciszyć ścianę w bloku przy ich użyciu, teraz powiedzmy jeszcze, czym jest wyciszenie ściany w bloku. Przyjmuje się, że nazwą tą określa się efekt braku hałasu spowodowany zarówno wygłuszeniem, jak i wytłumieniem. Skoro tak, skoro tak określa się wyciszenie ściany, to czym jest wytłumienie? Wytłumieniem nazywa się zabieg, który zwiększa izolacyjność akustyczną w mieszkaniu albo w dowolnym pomieszczeniu. Izolacja akustyczna ścian działowych polega więc tutaj na takiej aranżacji wnętrza, by elementy ją tworzące pochłaniały dźwięk i zniwelowały jego negatywne efekty. Takie wyciszenie ściany może być dokonane poprzez umieszczenie elementów takich jak dywaniki, dywany, poduszki, duże kwiaty doniczkowe itp. Wyciszenie ścian wewnętrznych tym sposobem, czyli tak naprawdę wytłumienie ich, należy do najłatwiejszych czynności, jakie można podjąć, by uzyskać efekt wyciszenia dźwięków. Przypatrzmy się teraz temu, jak może wyglądać izolacja akustyczna ścian w bloku.

 

Izolacja akustyczna ścian w bloku

Wyciszenie ścian może być dokonane dzięki zastosowaniu tapety. Sprawdzi się ona, gdy zapotrzebowanie na izolację hałasów z zewnątrz nie będzie duże. Żeby wyciszenie ścian dzięki tapecie przyniosło skutek, trzeba kierować się fakturą, bo to chropowaty materiał w delikatny sposób pochłania dźwięki. Wyciszenie ścian w bloku może być też dokonane przy użyciu paneli ściennych. Jest to sposób bardziej efektywny od tapetowania, ale i droższy. Wygłuszenie ściany wewnętrznej panelami polega na tym, że są one wypełnione pianką o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku, która stanowi barierę przed dźwiękami z zewnątrz. Innym sposobem na wyciszenie ściany w bloku jest montaż ekranu akustycznego, który składa się z metalowego stelażu, płyty gk albo ołowianej, które są wypełnione wełną mineralną. Ekran taki odbiera dźwięki wysyłana zza ściany i je niweluje. Charakteryzuje się wysoka skutecznością.