Jak wymienić olej w kosiarce?

 

Zapewnienie silnikowi prawidłowego smarowania to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi przed użytkownikiem sprzętów mechanicznych. Niezależnie od tego, czy dbasz o samochód, czy kosiarkę spalinową, powinieneś pilnować stanu i jakości oleju. Regularna wymiana oleju w kosiarce to jedna z prac, o której nie powinieneś zapomnieć. Z tego tekstu dowiesz się między innymi, jak spuścić olej z kosiarki oraz jak wymienić olej w kosiarce i kiedy to robić.

 

Wymiana oleju w kosiarce - jak często?

Podczas pracy narzędzi mechanicznych olej cały czas pracuje, docierając do każdego ruchomego elementu silnika. Regularnie nagrzewa się i stygnie, dodatkowo zabierając ze sobą opiłki metali wygenerowane podczas pracy silnika. Z uwagi na to zużycie wymiana oleju w kosiarce Husqvarna, Makita, Stig, czy każdej innej powinna odbywać się regularnie.

 

Są dwie zasady, które mówią, jak często powinno się wlać nowy olej. W myśl pierwszej z nich wymiana oleju w kosiarce powinna odbywać się raz do roku przed startem sezonu. Według drugiej zasady nowy olej powinieneś wlać po określonej ilości roboczogodzin. W zależności od modelu silnika jest to od 20 do 50 roboczogodzin. W związku z tym wymiany powinieneś dokonać po wystąpieniu pierwszego z wymienionych przypadków.

 

Pierwszy krok, czyli jak spuścić olej z kosiarki?

Wymiana oleju w kosiarce Viking, Stiga, czy Husqvarna przeprowadzana jest zazwyczaj w podobny sposób. Niezależnie od tego, jakiej marki jest Twoja kosiarka spalinowa, wymiana oleju zacznie się od wylania starego. W dobrej jakości maszynach znajdziesz korek spustowy w dolnej części urządzenia. Jego odkręcenie pozwoli Ci na całkowite wypuszczenie zawartości zbiornika. 

 

Jeśli nie wiesz jak wymienić olej w kosiarce bez korka spustowego, do wylania starej zawartości wykorzystaj wlew. W tym celu sięgnij po strzykawkę i sukcesywnie wyciągaj olej. Możesz też przechylić kosiarkę i pozwolić siłom grawitacji wydobyć zużyty płyn. Musisz jednak uważać na filtr powietrza, który może zostać zalany paliwem. Jak spuścić olej z kosiarki i nie zalać filtra powietrza? Wystarczy wyjąć go przed przechyleniem maszyny. Wymiana oleju w kosiarce wymaga od ciebie przestrzegania zasad ochrony środowiska. Zużytego preparatu nie możesz wylać do ogrodu czy kanalizacji. Może to spowodować ogromne szkody dla środowiska naturalnego szczególnie wokół Twojego domu. Zużyty olej powinieneś wywieźć do PSZOK. Jeśli masz nie po drodze, z pewnością pobliski mechanik samochodowy grzecznościowo odbierze od Ciebie stary olej.

 

Wymiana oleju w kosiarce - ile potrzeba oleju?

Kosiarki do prac wokół domu wyposażone są z reguły w silniki o niewielkiej pojemności. W związku z tym nie potrzebują do pracy wiele oleju. W standardowych maszynach wystarczy od pół do jednego litra oleju. Dlatego wymiana oleju w kosiarce nie będzie bardzo kosztowna. Dokładną pojemność zbiornika na olej znajdziesz w instrukcji obsługi. Możesz też sprawdzić, ile starego oleju wydobyłeś ze zbiornika. 

 

Jaki olej do kosiarki?

Wiesz już jak zmienić olej w kosiarce. Teraz pora na zakup właściwego preparatu. Dokładne informacje o tym, jaki olej do kosiarki należy zastosować, prezentowaliśmy już we wcześniejszych tekstach. Przy okazji odpowiedzi na pytanie, jak wymienić olej w kosiarce, przypomnimy tylko kilka najważniejszych szczegółów. Przede wszystkim, jeśli zależy Ci na utrzymaniu dobrego stanu technicznego urządzenia, nie wlewaj do niego zużytego oleju samochodowego. Unikaj też produktów typowo samochodowych. Kosiarki dysponują nieco innymi silnikami, dlatego do wymiany oleju w kosiarce powinieneś wykorzystać specjalny preparat. Niejednokrotnie producenci wskazują, jaki olej jest najlepszy do ich sprzętu. Przykładowo do wymiany oleju w kosiarce Stiga zalecany jest specjalny produkt do czterosuwów. W sklepie Industria24 znajdziesz taki produkt z logo Makita. Możesz być pewien wysokiej jakości oleju i jego korzystnej ceny.