Wymiana zamka w drzwiach - krok po kroku

jak naprawić zamek w drzwiach

 

Tylko sprawny zamek w drzwiach gwarantuje bezpieczeństwo domu i jego użytkowników. Czasem jednak zdarza się, że budowa zamka do drzwi szwankuje i otwieranie jest utrudnione. Wówczas potrzebna będzie wymiana zamków w drzwiach. Jeśli zdecydujesz się na usługę profesjonalnego montażu zamka w drzwiach, cena może Cię przerazić. Dlatego naprawa może być tańszym i wystarczającym rozwiązaniem. Z poniższego tekstu poznasz budowę zamka do drzwi, dowiesz się, jak wymienić zamek w drzwiach wejściowych, oraz jak wymienić wkładkę w drzwiach. 

 

Jak wymienić wkładkę w drzwiach?

Nie każda awaria drzwi musi wiązać się z potrzebą demontażu całego skrzydła. Może się okazać, że potrzebna będzie jedynie wymiana zamków w drzwiach. Niektóre budowy zamka do drzwi umożliwiają wymianę jedynie wkładki, bez potrzeby demontażu całości. Jest to możliwe w konstrukcjach tak zwanych łuczników. Jak zmienić zamek w drzwiach zamykanych takim mechanizmem?

 

W pierwszej kolejności musisz zaopatrzyć się w nową wkładkę, której wymiary będą pasowały do zamków w drzwiach. Wymiana polega na demontażu dotychczasowej wkładki. Warto zacząć od odkręcenia szyldu, usunięciu go, a następnie odkręceniu śruby mocującej wkładkę. Od tej pory wymiana zamka w drzwiach będzie sprowadzała się jedynie do wyjęcia wkładki i wstawienia nowej. Następnie całość należy skręcić i wymiana zamka w drzwiach jest gotowa. Poniżej dowiesz się też, jak naprawić zamek wpuszczany do drzwi. Po wymianie zamków w drzwiach nie zapomnij o tym, że będziesz je obsługiwał innymi kluczami. Wielu specjalistom zdarza się wymienić zamek w drzwiach wejściowych, a zapomnieć o podmianie kluczy. Pamiętaj też o doborze odpowiednich wkładek do montażu zamka w drzwiach. Cena pomyłki może być bowiem bardzo wysoka.

 

Jak naprawić zamek wpuszczany do drzwi?

Nie zawsze psuje się element łatwiejszy do naprawy, dlatego często wpuszczany zamek także ulega usterkom. Jak naprawić zamek wpuszczany do drzwi? Taka budowa zamka do drzwi sprawia, że naprawy są trudne. W tym wypadku często nie ma innego wyjścia, jak zdemontować zamek w drzwiach. Dopiero później będzie można ocenić, czy można go naprawić.

 

Jak zdemontować zamek w drzwiach? W tym celu należy rozmontować klamkę, a następnie zdjąć szyldy z drzwi. Potrzebne będzie także odkręcenie śrub, które znajdują się w drzwiach po ich otwarciu i wyjąć cały zamek. Wówczas możesz przyjrzeć się budowie zamka do drzwi i ocenić możliwość naprawy. Jeśli naprawa nie będzie możliwa, nie pozostaje Ci nic innego jak zmienić zamek w drzwiach na nowe urządzenie. Jak wymienić zamek w drzwiach? Po demontażu zostaje Ci tylko wsunięcie nowej wkładki i przykręcenie całości. Jak wymienić zamek w drzwiach wejściowych? Jeśli dysponujesz drzwiami antywłamaniowymi, często nie obejdzie się bez pomocy specjalisty, który zna lepiej budowę zamka do drzwi antywłamaniowych i potrafi je naprawić.

 

Wymiana zamka w drzwiach - zrób to sam

Powyżej przedstawiliśmy kilka sposobów na to, jak wymienić zamek w drzwiach. W zależności od tego, jak wygląda budowa zamka do drzwi, będzie potrzebny inny sposób działania. Teraz już wiesz jak zmienić zamek w drzwiach oraz jak wymienić wkładkę w drzwiach. Pewnie zauważyłeś też, że do tych prac nie potrzeba wielkiego doświadczenia, ani specjalistycznego sprzętu. Jeśli wezwiesz specjalistę do montażu zamka w drzwiach, cena usługi może być zbliżona do nowego skrzydła drzwi wewnętrznych. Weź sprawy w swoje ręce i przekonaj się, że wymiana zamków w drzwiach to nie skomplikowane zajęcie. 

 

Jak zdemontować zamek w drzwiach? Wystarczy odkręcić śruby mocujące za pomocą wkrętaka. Dobrym rozwiązaniem będzie wkrętak z grzechotką od firmy Ryobi. Wraz z urządzeniem w skład zestawu wchodzi prawie sześćdziesiąt końcówek. Wśród nich z pewnością znajdziesz właściwą do wymiany zamka w drzwiach. Ten ciekawy gadżet, wraz z innymi akcesoriami do montażu znajdziesz w sklepie Industria24. Możesz sięgnąć także po narzędzia budowlane, które przydadzą Ci się w czasie wymiany drzwi z futryną. To na wypadek, gdyby wymiana zamka w drzwiach nie przyniosła spodziewanego efektu.