Figury Lichtenberga, czyli wypalanie w drewnie prądem

Wypalanie drewna

 

Drewno jest materiałem, z którego bardzo chętnie korzystamy. Tworzymy z niego nie tylko konstrukcje budynków czy meble, ale dobrze czujemy się także wśród dekoracji wykonanych z jego pomocą. Coraz modniejszym sposobem na tworzenie dekoracji z użyciem tego materiału jest wypalanie w drewnie prądem. Podczas tego procesu powstają tak zwane figury Lichtenberga o interesujących kształtach. Z poniższego tekstu dowiesz się, w jakich sytuacjach stosowane jest wypalanie drewna prądem, a także czym wypalić figury Lichtenberga.

 

Figury Lichtenberga - co to takiego?

Być może pierwszy raz spotkałeś się z pojęciem figury Lichtenberga na drewnie. Tymczasem to określenie odnosi się do charakterystycznych wzorów, jakie tworzy prąd elektryczny przepływający przez dielektryki. Figury Lichtenberga swoją nazwy wzięły od nazwiska osiemnastowiecznego niemieckiego fizyka Georga Christopha Lichtenberga. To on jako pierwszy zauważył, charakterystyczne rozgałęzienia, które powstały podczas wyładowania elektrycznego. 

 

Figury Lichtenberga na drewnie przypominają nieregularnie rozgałęzione drzewo lub krzew. Co ciekawe, te wzory pojawiają się nie tylko w procesie wypalania w drewnie prądem. Powszechnie wymusza się je na bryłach z tworzyw sztucznych, co stanowi interesujący element dekoracyjny. Figury Lichtenberga pojawiają się także na skórze ludzi, którzy zostali porażeni prądem lub piorunem. Wykonywane transformatorem lub spawarką figury Lichtenberga mają dokładnie taki sam kształt. 

 

Co będzie potrzebne do tworzenia figury Lichtenberga na drewnie?

Zainspirowała Cię figura Lichtenberga? Jak zrobić taki wzór? Z pewnością będziesz potrzebował do tego zadania prądu elektrycznego o wysokim napięciu. Najlepiej sięgnij po dwa szeregowo połączone transformatory do wypalania w drewnie. Jeśli ich nie masz, możesz sięgnąć po akcesoria ze zużytych kuchenek mikrofalowych. Wystarczy odseparować z nich transformatory, po czym wypalić figury Lichtenberga. 

 

Często wykonuje się figury Lichtenberga spawarką. To urządzenie jest dużo bezpieczniejsze niż transformator do wypalania w drewnie wyjęty z kuchenek mikrofalowych. Urządzenie musisz podłączyć do dwóch gwoździ wbitych w wybranym fragmencie deski. Po włączeniu prądu będziesz obserwował, jak wypalają się na drewnie ogniste figury Lichtenberga, kierujące się wzajemnie w swoje strony.

 

Wypalanie drewna prądem - do czego może się przydać? 

Figury Lichtenberga spawarką wypalane na drewnie mają interesujące naturalne kształty. Zazwyczaj traktowane są jako część dekoracji elementów drewnianych. Z reguły wypalanie drewna prądem jest sposobem na dekorację blatu od stołu, który został wykonany z bali o naturalnym wyglądzie. Różnej wielkości figury Lichtenberga mogą stać się dekoracją drzwi drewnianych czy innych mebli. Szczególnie dobrze figury Lichtenberga na drewnie prezentują się we wnętrzach industrialnych i naturalnych. Wówczas naturale staje się podświadome porównanie efektów wypalania w drewnie prądem do uderzenia piorunem. 

 

Na co uważać przy wypalaniu drewna prądem?

Skoro wiesz już czym wypalić figury Lichtenberga pora przejść do kolejnego etapu, czyli samodzielnej pracy. Jeśli chcesz zachować figury Lichtenberga na drewnie i nie chcesz, żeby pojawiły się także na Twoim ciele, zadbaj o bezpieczeństwo podczas pracy. Wypalanie drewna prądem i stosowanie transformatora do wypalania w drewnie z mikrofalówki o napięciu ponad 2000 V jest niezwykle niebezpieczne. Dlatego podczas prac przy tworzeniu figury Lichtenberga spawarką lub innym urządzeniem zadbaj o bezpieczeństwo. W sklepie Industria24 znajdziesz profesjonalne urządzenia firmy Makita, które mogą służyć jako transformator do wypalania w drewnie. Ten wysokiej jakości profesjonalny sprzęt pozwoli Ci bez obaw wykonywać także inne prace warsztatowe. Wypalanie w drewnie prądem i wszystkie inne prace elektryczne warto przeprowadzać w specjalnych rękawicach gumowych. Rękawice dla elektryków Knipex pozwolą Ci bezpiecznie wykonać figurę Lichtenberga, jak i zrobić inne prace związane z instalacją elektryczną.