wysokosc komina

 

Odprowadzanie spalin powstałych podczas ogrzewania to jedno z zadań, jakie stoi przed instalacją kominową. Jeśli planujesz wzniesienie takiego systemu, pewnie zastanawiasz się, jaka wysokość komina będzie odpowiednia? Z poniższego tekstu dowiesz się jaka wysokość komina powinna być zaprojektowana i jaka musi być minimalna odległość komina od dachu.

 

Minimalna wysokość komina - przepisy

Zastanawiasz się, jaka powinna być prawidłowa wysokość komina spalinowego, żeby zapewnić w nim ciąg? Osoby odpowiedzialne za prawo budowlana ustaliły sposób na obliczenie wysokości komina. Przepisy określają dokładnie jaka powinna być minimalna wysokość komina przy kotłach zasilanych określonym paliwem. Musisz zatem pamiętać, że wysokość komina ustalana jest do rodzaju wybranego kotła, a nie odwrotnie. W przypadku kotła opalanego gazem wysokość komina nie powinna być mniejsza niż 4 metry. Jeśli ustalasz przy kotłach zasilanych olejem wysokość komina, przepisy mówią o pięciu metrach. Przy kotłach węglowych przyjmuje się minimalną wysokość komina nie mniejszą niż cztery metry, liczone od trójnika spalinowego. Mniejsza wysokość komina nie zapewni odpowiedniego ciągu i może być przyczyną kłopotów. Warto pamiętać, że oddzielne przepisy dotyczą wysokości komina spalinowego ponad dachem. 

 

Wysokość komina ponad dach

Przepisy prawa budowlanego dokładnie określają, jaka powinna być wysokość komina ponad dach. W obiektach o dachu płaskim lub z niewielkim spadkiem do 30 procent wysokość komina nad dachem powinna wynosić jeden metr. Zachowując taką wysokość komina, zyskujesz pewność, że zanieczyszczenia powstałe w czasie spalania zostaną odprowadzone. Planując wspomnianą wysokość komina spalinowego ponad dachem, zapewnisz prawidłowe funkcjonowanie komina, unikniesz cofania się spalin czy nawiewania śniegu do wewnątrz. Nieco większe problemy przy określaniu wysokości komina nad dachem będą w przypadku połaci dachowej o sporym spadku. Nachylenie połaci powyżej 40 procent wymaga już innych obliczeń dotyczących minimalnej wysokości komina. Tu będziesz musiał zmierzyć odległość komina od dachu i wyznaczyć, w którym miejscu wynosi ona jeden metr. Od tego punktu wysokość komina spalinowego powinna wynosić przynajmniej trzydzieści centymetrów w górę.

 

W przypadku prac związanych z określaniem wysokości komina spalinowego ponad dachem będziesz potrzebował dokładnych urządzeń pomiarowych. Tradycyjny metr w tych trudnych warunkach może się nie sprawdzić. Do pomiaru odległości komina od dachu i wyznaczania szczytu przyda Ci się laserowy dalmierz. Dzięki niemu łatwo odmierzysz wysokość komina i wszystkie niezbędne zależności. Jeśli szukasz profesjonalnego sprzętu, który przyda Ci się nie tylko podczas pomiaru wysokości komina, sięgnij po Dalmierz laserowy GLM 30 od Bosch. Ten producent znany jest z dbałości o jakość swoich urządzeń oraz intuicyjnej obsługi. Dzięki temu z łatwością dokonasz wszystkich pomiarów nawet w tak trudnych warunkach. W sklepie z narzędziami Industria24 znajdziesz także inne dalmierze od tego producenta w wielu wariantach i przystępnej cenie. 

 

Wysokość komina spalinowego przy kotłach przemysłowych

Jeśli chodzi o kotłownie przemysłowe, minimalna wysokość komina obliczana jest w nieco inny sposób. W kotłowniach o mocy ponad 300kW wysokość komina spalinowego powinna taka, żeby zapewniać rozwiewanie zanieczyszczeń do poziomu dopuszczalnego. W myśl tego przepisu przy obliczaniu wysokości komina należy wziąć pod uwagę także inne uwarunkowania związane z klimatem i położeniem geograficznym obiektu. 


Jeśli dowiedziałeś się, jaka powinna być całkowita minimalna wysokość komina i potrafisz obliczyć wysokość komina ponad dach, sprawdź też inne poradniki na naszym blogu. Dowiesz się z nich, czym jest łupek dachowy, przekonasz się czy warto stosować blachodachówkę, oraz jak wybrać obuwie dekarskie. Dzięki tym informacjom lepiej zorganizujesz sobie prace dekarskie niezależnie od tego, na jaką wysokość komin będziesz musiał wyprowadzić.