Zabudowa tarasu - pozwolenie, przykładowe rozwiązania

 

Taras coraz częściej staje się elementem budynku, który ma zapewnić mieszkańcom możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pomimo mało sprzyjającego klimatu i możliwości korzystania z tarasu zaledwie przez kilka tygodni w roku, wiele osób  w naszym kraju decyduje się na niego. Może się jednak okazać, że rosnąca liczba mieszkańców lub zmiana pomysłu na zagospodarowanie tej części obiektu będzie wymagała zabudowy tarasu. W poniższym tekście podpowiemy, jak zabudować taras i jakie formalności trzeba będzie załatwić.

 

Zabudowa tarasu - pozwolenie czy zgłoszenie?

Zabierając się do prac związanych z zabudową tarasu, warto zastanowić się nad potrzebą zgłoszenia tej pracy do odpowiednich organów administracyjnych. W myśl przepisów budowlanych zabudowa tarasu na pokój, zadaszenie go czy stworzenie ogrodu zimowego, nie wymaga pozwolenia. Nie jest to praca związana z rozbudową obiektu, ponieważ taras jest jego częścią. W związku z tym, jeśli planujesz zabudowę tarasu, pozwolenie będzie niepotrzebne. Możesz jedynie spróbować zgłosić te prace do jednostki administracyjnej.

 

A co jeśli interesuje Cię zabudowa balkonu? Pozwolenie czy zgłoszenie będzie potrzebne przed rozpoczęciem pracy? W tym przypadku wszystko zależy od formy zabudowy, jaką przyjmujesz. Jeśli stawiasz lekki aluminiowy stelaż i przeszklenia z pleksy, nie musisz zgłaszać takiej zabudowy. Przy zabudowie tarasu w bloku wymagana jest jedynie zgoda członków wspólnoty mieszkaniowej. Z kolei, jeśli wybrałeś solidną konstrukcję zabudowy tarasu, będziesz musiał uzyskać zgodę Miejskiego Wydziału Architektury. W związku z tym odpowiedź na pytanie: zabudowa balkonu - pozwolenie czy zgłoszenie, zależy od pomysłu na rodzaj konstrukcji.

 

Zabudowa tarasu w domku jednorodzinnym - od czego zacząć?

Zabudowanie tarasu wymaga stworzenia solidnej konstrukcji nośnej. W związku z tym zabudowę tarasu w domku jednorodzinnym powinieneś rozpocząć od wyboru odpowiedniego materiału konstrukcyjnego. Tu wiele zależy od charakteru elewacji całego obiektu. Jeśli masz do czynienia z domkiem drewnianym w stylu rustykalnym, zabudowanie tarasu dobrze będzie wykonać z podobnego materiału. Wówczas do konstrukcji użyjesz profili drewnianych. W nowoczesnych obiektach może to być konstrukcja wykonana z aluminiowych lub stalowych elementów. 

 

Część inwestorów kusi zabudowa tarasu na pokój wykonana z cegieł lub murowana z pustaków. Wówczas stanie się ona integralną częścią budynku. Tu jednak mogą wystąpić dwa problemy. Pierwszym z nich jest wątpliwość, czy taka zabudowa tarasu nie będzie wymagała pozwolenia, z uwagi na przebudowę połaci dachowej. Drugą jest trudność w ewentualnych pracach rozbiórkowych. Zabudowa tarasu w domku jednorodzinnym z oddzielnym dachem i lekkimi ścianami może być łatwo zdemontowana. Jeśli sytuacja mieszkańców zmieni się lub obiekt trafi w inne ręce, chęć powrotu do tarasu będzie można łatwo zrealizować.

 

Jak zabudowac taras, jeśli masz już konstrukcję nośną? Pora na ściany i zadaszenie. W przypadku ścian najlepszym rozwiązaniem będzie transparentna przegroda z tworzywa sztucznego. Taka zabudowa tarasu utrzyma kontakt przestrzeni z ogrodem i otoczeniem budynku. Jednocześnie zachowa odrębność tego pomieszczenia i pozwoli na utrzymanie tam wyższej temperatury. Do zadaszenia tarasu możesz wykorzystać dowolny materiał. Jednak przy nowoczesnych zabudowach tarasu ciekawie prezentuje się właśnie transparentny materiał w postaci pleksy.

 

Zabudowa tarasu - niezbędne akcesoria

Jak zauważyłeś, zabudowa tarasu na pokój lub ogród zimowy wymaga stworzenia solidnej konstrukcji. Jeśli podejmujesz się tego samodzielnie, będziesz potrzebował wysokiej jakości elektronarzędzi. Wykorzystując ofertę sklepu Industria24 możesz nabyć sprzęt, dzięki któremu zabudowa tarasu przebiegnie szybko i bez komplikacji. Z pewnością będzie Ci potrzebna szlifierka kątowa czy pilarka do drewna. Możesz potrzebować także wiertarki bez udaru do wykonywania otworów montażowych. Sprawdź wysokiej jakości narzędzia firmy Festool, a przekonasz się, że do kolejnych prac nie weźmiesz już innego sprzętu.