Demontaż kaloryfera

demontaż kaloryfera

 

Demontaż grzejnika jest jedną z tych prac remontowych, które przy odrobinie wiedzy i cierpliwości jesteśmy w stanie wykonać sami. Aby prawidłowo zdemontować grzejnik, należy przestrzegać kilku zasad, które poznasz w trakcie lektury niniejszego tekstu. Jak odkręcić kaloryfer ze ściany i przy okazji nie zalać mieszkania? Sprawdźmy!

 

Usunięcie kaloryfera w budownictwie wielorodzinnym

Usunięcie grzejnika w każdym obiekcie budowlanym zaburza bilans cieplny takiego obiektu. Oznacza to, że w danym budynku będzie mniej źródeł ciepła, a więc wszyscy jego mieszkańcy zapłaca wyższy rachunek za ogrzewanie. Z tego tez powodu, stałe usunięcie kaloryfera w obiektach wielorodzinnych jest niedozwolone – grzejnik możemy usunąć chwilowo, w związku z demontażem i wymianą na nowy. Sprawa wygląda inaczej w budownictwie jednorodzinnym – jednakże i w tym wypadku należy wcześniej dobrze rozważyć straty cieplne wywołane usunięciem danego grzejnika.

 

Zobacz: Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

 

Kiedy warto wymienić grzejniki?

Stare kaloryfery wykonane są najczęściej z żeliwa – wysokowęglowego stopu żelaza. Kaloryfery tego typu nagrzewają się dużo dłużej, grzejniki nowego typu, które zwane są potocznie grzejnikami aluminiowymi, a faktycznie wykonane są ze stopu aluminium, miedzi i krzemu. Należy również wspomnieć o tym, że grzejniki z czasem nagrzewają się coraz wolniej, ponieważ w ich wnętrzu zbiera się osad wapienny – czyli inaczej pochodzący z wody kamień, ten sam, który osadza się na przykład w czajnikach czy na kabinach prysznicowych.

 

Jak zdemontować grzejnik?

Demontaż grzejnika łazienkowego przebiega w podobny sposób co demontaż grzejnika w salonie i w każdym innym domowym pomieszczeniu – czynność jest ta sama niezależnie od lokalizacji demontowanego kaloryfera. Należy pamiętać o odcięciu dopływu wody do grzejnika oraz wyłączeniu głównego źródła ogrzewania w budynku, zanim jeszcze rozpoczniemy demontaż. Poniżej opisujemy jak zakręcić dopływ wody do grzejnika oraz jak odkręcić kaloryfer.

  1. Wyłącz główne źródło ogrzewania.
  2. Zakręć główny zawór wody na czas demontażu i montażu grzejnika. W wypadku budownictwa wielorodzinnego działanie to będzie wymagało zgody ze strony pozostałych mieszkańców budynku.
  3. Obniż ciśnienie wody w urządzeniu grzewczym – działanie to obniży także ciśnienie wody w całej sieci grzewczej. Sposób obniżenia ciśnienia może się różnić w zależności od typu zastosowanego urządzenia grzewczego w danej instalacji, dlatego przy tym punkcie kieruj się wytycznymi producenta urządzenia. Najczęściej ciśnienie wody w instalacji grzewczej obniża się poprzez spuszczenie części wody z kotła bądź pieca do sieci kanalizacyjnej. Zwróć też uwagę na to, czy grzejniki posiadają blokowany zawór odpływu – jeżeli go nie mają, to konieczne będzie spuszczenie całej wody z instalacji.
  4. Zakręć zawór termostatu oraz zawór odpływu w grzejniku.
  5. Odpowietrz grzejnik poprzez odkręcenie zaworu odpowietrzania. Jeżeli zauważysz, że z zaworu przez dłuższy czas leci woda, to należy ponownie sprawdzić, czy wszystkie powyższe punkty zostały poprawnie wykonane. Z zaworu odpowietrzania może polecieć nieznaczna ilość wody pozostałej w grzejniku, ale jeżeli leci ona w dalszym ciągu, to oznacza, że woda wciąż cyrkuluje w sieci grzewczej w budynku.
  6. Odkręć zawór odpływu grzejnika przy wykorzystaniu klucza hydraulicznego takiego jak klucz do rur Ridgid Prosty 6, który dostępny jest w sklepie Industria24.pl.
  7. Odkręć zawór dopływu grzejnika również przy wykorzystaniu wspomnianego lub podobnego klucza hydraulicznego.
  8. Zdemontuj śruby, którymi grzejnik jest przytwierdzony do ściany. Do realizacji tego zadania przydadzą się dwie osoby – tak, by jednak trzymała grzejnik, a druga zajmowała się demontażem.

 

Przeczytaj także: Jak odnowić stare meble?

 

Spuszczanie wody z grzejnika

Wiesz już jak odkręcić kaloryfer. Teraz opowiemy o tym, w jaki sposób spuścić wodę z grzejnika. Zdemontowany kaloryfer umieść przy kratce kanalizacyjnej lub w ogrodzie. Odwróć kaloryfer w pionie – czyli w taki sposób, by zawór dopływu znajdował się u góry, a odpływu na dole i poczekaj, aż z grzejnika spłynie cała woda. Nie zalecamy wykonywania tej czynności w wannie czy kabinie prysznicowej, ponieważ możemy je porysować ciężkim kaloryferem.