Pleśń w domu. Co robić?

 

Grzyb i pleśń na ścianie to bardzo częsty problem dotyczący nie tylko mieszkań, kamienic, domów starych, lecz także nowych, które zostały wybudowane lub oddane do użytku w ostatnich latach. Powracająca pleśń psuje wygląd pomieszczenia poprzez rozplenianie się na ścianie i suficie; na ich powierzchniach pojawiają brzydkie plamy, które całkiem wyniszczają tapetę albo farbę. Taki widok zaawansowanego zagrzybienia pojawia się najczęściej w starych budynkach, w tych nowszych nie jest częsty albo nie ma go w ogóle, bo mieszkańcy reagują dość szybko na pierwsze objawy występowania pleśni. Czarny grzyb wykwitający na ścianie wpływa także na samopoczucie i zdrowie mieszkańców; organizm może zareagować alergicznie. Osoby przebywające w pomieszczeniach z pleśnią często uskarżają się na ból głowy, podrażnione są ich górne drogi oddechowe, system nerwowy.

 

Przyczyny występowania grzyba na ścianie

Występowanie grzyba na ścianie ma swoje przyczyny w zbyt dużej wilgotności, która pogłębia się, gdy brak jest wentylacji. Jeśli zabraknie tej ostatniej, warunki do powstania pleśni robią się sprzyjające, a w niewentylowanym i wilgotnym pokoju już za chwilę ozdobą staje się czarny grzyb, rozprzestrzeniający się na niegdyś białej i czystej ścianie. Najczęściej oczywiście grzyb pojawia się na suficie albo ścianie łazienki, kuchni, kotłowni, w tych miejscach panuje przecież największa wilgoć, ale może także pojawić się w pokoju jadalnym, sypialni czy salonie. Dzieje się tak, gdy budynek kryje w sobie błędy konstrukcyjne i w jego izolacji powstają mostki termiczne, czyli miejsca, w których dochodzi do punktowego wychładzania. Temperatura ściany staje się niższa i temperatura skraplania się pary wodnej zostaje przekroczona. To właśnie taki proces powoduje, że grzyb pojawia się na ścianie, wspomniane przyczyny są dość łatwe do odgadnięcia.

 

Jak usunąć grzyba, pleśń, które pojawiły się na ścianie?

Pytanie, jakie stawia sobie każdy, kto zauważy grzyb na ścianie swego domu, brzmi: czy istnieje sposób na skuteczne usuwanie pleśni? Wydaje się, że odpowiedź jest dość prosta. Czy jednak na pewno? Czy niewiedza na temat występowania pleśni na ścianie jest tak duża, że pytania o to, jak ją usunąć, są czymś oczywistym? Najczęściej dzieje się tak, że ktoś dotknięty problem wilgoci na ścianie, grzyba przy podłodze, pędzi do najbliższego sklepu chemicznego i kupuje zwykły preparat, który w krótkim czasie usuwa pleśń. Jest to oczywiście właściwe zachowanie. Preparat grzybobójczy nanosi się na powierzchnię i po dłuższej chwili obserwuje sią zanik pleśni, jej całkowite zniszczenie. Skoro już pozbycie się wykwitów okazało się skuteczne, trzeba pamiętać o obserwacji powierzchni od czasu do czasu. Grzyb na ścianie może się bowiem znów pojawić i konieczne będzie jego usuwanie jeszcze raz. Dzieje się tak dlatego, że wniknął on głęboko w mur. W takich wypadkach bardzo częstym rozwiązaniem jest mały remont. Na pytanie o to, jak zwalczyć pleśń na ścianie, która się co jakiś czas odnawia, trzeba odpowiedzieć prosto – kując mur i likwidując ją bardzo głęboko. Miejsca, w których występuje pleśń należy kilkakrotnie zabezpieczyć preparatem grzybobójczym, wpierw je oczyszczając. Pamiętajmy, że jeżeli wilgoć na ścianie jest wyczuwalna przy podłodze (a tak najczęściej się dzieje) warto i tam trochę skuć mur i miejsca narażone na wykwity spryskać preparatem.

 

Na koniec warto dodać, że istnieją porady mówiące, jak zwalczyć pleśń na ścianie domowymi sposobami. Wystarczy mieć tylko w posiadaniu ocet, który ma właściwości grzybobójcze. Należy nalać go do butelki z atomizerem i spryskać nim ścianę w miejscu, w którym pojawiła się grzybnia. Po dłuższej chwili trzeba po prostu zetrzeć pleśń ze ściany przy pomocy ściereczki namoczonej w ciepłej wodzie. Czynność należy powtórzyć. Pleśń na ścianie można też dobrze, jak przekonują niektóre panie domu, usunąć za pomocą wybielacza z chlorem.