Jakie urządzenie wybrać do czyszczenia kostki brukowej?

Jakie urządzenie do czyszczenia kostki brukowej

Na wielu przydomowych podwórkach znajdują się przestrzenie wyłożone kostką brukową. Na początku, zaraz po położeniu i po kilku tygodniach, kostka wygląda bardzo ładnie, jest czysta i, można powiedzieć, lśni nowością. Niestety, w miarę upływu czasu pojawiają się na niej zabrudzenia, nieczystości, ulega ona też erozji pod wpływem czynników atmosferycznych, spomiędzy łączeń zaczyna wyłaniać się trawa. Aby zapobiec takiemu stanowi rzeczy, kostkę trzeba odpowiednio pielęgnować, usuwać z niej zabrudzenia, wyrywać wciąż odrastającą trawę. W dobrych sklepach można zawsze zaopatrzyć się w jakieś odpowiednie urządzenie do czyszczenia kostki brukowej, które pozwoli na utrzymywanie jej w dobrym stanie przez długie lata.

Jeżeli by zapytać, jaka maszyna do czyszczenia kostki brukowej jest najlepsza, odpowiedź nasunie się jedna. Taka, która najlepiej sobie poradzi z zabrudzeniami i nieczystościami, zrobi to dokładnie i w bardzo szybkim czasie. Taka maszyna powinna być też ergonomiczna, powinna służyć nie tylko do czyszczenia kostki brukowej ale i płytek chodnikowych.

Urządzeniem do czyszczenia kostki brukowej, które jest wśród użytkowników najbardziej popularne, jest na pewno myjka ciśnieniowa, nazywana bardzo często karcherem. Jej działanie opiera się o pompę, która doprowadza do myjki wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem. Lanca i dysza wytryskują punktowo wodę, która bardzo dokładnie oczyszcza zabrudzenia tkwiące głęboko w kostce brukowej.

Kolejnym urządzeniem, którego używa się do sprzątania zabrudzeń z kostki i płytek chodnikowych jest zamiatarka, która usuwa zewnętrzne nieczystości, nie docierając jednak głęboko do szpar i ubytków, w których zaległ się brud. Na zamiatarkę decydują się ci użytkownicy, którzy stawiają na wygodę. Nie chcą biegać wciąż z miotłą, by żmudnie wciąż na nowo oczyszczać brudne, pełne piasku powierzchnie kosek. Zamiatarka kilka razy szybciej upora się z piachem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami, a operowanie nią nie wywoła tak wielkich tumanów kurzu, jak to się dzieje w przypadku pracy miotłą.

Ciekawym urządzeniem jest szczotka do czyszczenia kostki brukowej, która jest przeznaczona do wysokociśnieniowych urządzeń czyszczących. Posiada ramię obrotowe, które zawiera dwie dysze ciśnieniowe. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie wydajności powierzchniowej myjki nawet o 500%. Szczotki takie zawierają zazwyczaj w zestawie przedłużki zwiększające ich zasięg. Urządzenie posiada też zbiornik z pokrętłem, które pozwala zmieniać ilość dozowanego środka chemicznego. Szczotka do czyszczenia kostki brukowej spełni swe zadanie o wiele lepiej, jeśli dobierze się do niej odpowiednią chemię, czyli środek, jaki będzie dozowany ze zbiornika umieszczonego na szczotce. W środki chemiczne potrzebne do pracy ze szczotką można się oczywiście zaopatrzyć w wybranym sklepie, czy to stacjonarnym, czy to internetowym.

Wszyscy wiedzą, że każda nowa maszyna do czyszczenia kostki brukowej to także cena, którą trzeba z nią zapłacić. Nie zawsze będzie ona przyjazna dla kieszeni klienta, ale przy odrobinie cierpliwości, sprytu i chęci, zawsze można dobrać taką, która nie nadszarpnie bardzo mocno domowego budżetu. Maszyna, którą się wybierze, ma spełniać swe zadanie czyszczenia kostki brukowej w sposób doskonały, a jej cena nie powinna być zbyt wygórowana. 

Narzędzie do usuwania mchu i trawy z kostki brukowej

Kolejnym interesującym nas tutaj urządzeniem do czyszczenia jest narzędzie do usuwania mchu z kostki brukowej. Mech zaczyna porastać powierzchnię płytek dopiero po jakimś czasie od ich położenia, ale kiedy się już raz pojawi, można przypuszczać, że będzie się rozrastał. Jeśli ktoś chciałby usunąć roślinę ręcznie, powinien zaopatrzyć się w narzędzie do usuwania mchu, a z kostki brukowej można się go pozbyć, używając specjalnej szczotki ze stalowym włosiem oraz skrobaka do fug i szczelin. Ręczne narzędzie do usuwania mchu to jedno z wyjść, bowiem z kostki brukowej można go jeszcze usunąć przy pomocy palnika gazowego. Płomień emitowany z palnika usuwa roślinę bardzo szybko i skutecznie.

W przypadku trawy rzecz się ma podobnie. Odpowiednim narzędziem do usuwania trawy z kostki brukowej będzie zarówno specjalistyczna szczotka, jak i specjalny przyrząd o mocy 140W 230V do likwidowania chwastów i traw ze szczelin w kostce oraz w płytkach chodnikowych. Dzięki niemu nie trzeba już na klęcząco wyrywać chwastów, tracąc przy tym dużo czasu.