Jak wkręcać wkręty do metalu?

jak wkręcać wkręty do metalu

 

Wkręty do metalu są powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej, konstrukcyjnej, stolarskiej czy wykończeniowej. Umożliwiają szybkie zespolenie dwóch metalowych elementów – na przykład arkuszy blachy trapezowej, która jest często używana jako pokrycie dachów. Jakie są rodzaje wkrętów do metalu? Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej? Na co zwrócić uwagę przy zakupie wkrętów do metalu? Czym różnią się wkręty do drewna od wkrętów do metalu? Sprawdźmy!

 

Wkręty do metalu a wkręty do drewna – jak je rozróżnić?

 

Oba typy wkrętów wyglądają z pozoru bardzo podobnie – różni je jednak kilka detalów. Różnice te są spowodowane strukturą materiału, któremu dedykowane są dane wkręty. Drewno jest miękkim i kruchym materiałem – trzon wkrętów do drewna musi mieć więc taką budowę, która pozwala solidnie zakotwiczyć się w drewnie i nie uszkodzi materiału w trakcie wkręcania. Trzon takiego wkręta jest zazwyczaj ostro zakończony, ma również zazwyczaj mniejszą średnicę przekroju, niż wkręt do metalu o analogicznej długości. W wypadku wkrętów do metalu mamy do czynienia z walcowatym trzonem i gęstym gwintem – co pozwala na solidne zespolenie dwóch połaci blachy.

Wyjątkiem są tutaj wkręty samonawiercające – ich trzon zakończony jest końcówką o kształcie umożliwiającym przebicie blachy w trakcie wkręcania, czyli bez dodatkowego wiercenia. Kolejną różnicą również związaną z właściwościami materiału, do którego obróbki przeznaczona jest dana śruba, jest materiał jej wykonania. Wkręty do drewna wykonane są najczęściej ze stali zwykłej lub ocynkowanej, wkręty do metalu produkuje się natomiast z wytrzymałej stali konstrukcyjnej. Czy stosowanie wkrętów do drewna do połączenia dwóch połaci metalu jest dobrym pomysłem? Nie, tego typu śruby nadają się do łączenia elementów drewnianych łączenia wykonane przy ich wykorzystaniu, nie będą odporne na drgania i naprężenia co może skutkować ich rozerwaniem.

 

Przeczytaj: Klej na gorąco - rodzaje i zastosowania

 

Kiedy najczęściej wykorzystuje się wkręty do metalu?

Wkręty do metalu są tak powszechnie wykorzystywane, że odpowiedź na to pytanie mogłaby zająć cały artykuł. Przede wszystkim, wykorzystuje się je w branży budowlanej, stolarskiej i wykończeniowej – na przykład do przytwierdzania uchwytów w meblach metalowych lub łączenia elementów metalowych z innymi materiałami. Wkręty do metalu są również niezastąpione przy montażu dachówki blaszanej – jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej, z której najczęściej wykonane są dachy blaszane?

 

Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej?

Na początek trochę cennych informacji – do mocowania dachów stosuje się wkręty do metalu z uszczelką gumową. Taki system mocowania jest odporny na działanie warunków atmosferycznych – gumowa uszczelka zabezpiecza otwór w blasze i dachu przed wdaniem się wilgoci. Kolejna sprawa to same wkręty – należy się upewnić, że są one wykonane ze stali nierdzewnej lub pokryte powłoką antykorozyjną (tak zwane wkręty nierdzewne). Arkusze blachy trapezowej łączymy ze sobą na zakładce wzdłużnej. Wkręty wkręcamy w górną podstawę trapezu blachy. Chodzenie po arkuszach blachy trapezowej w trakcie ich łączenia nie jest wskazane – wywoływane w ten sposób naprężenia mogą spowodować odgięcia i krzywizny na łączeniach.

 

Zobacz także: Jak usunąć starą fugę?