Klej na gorąco- rodzaje i zastosowania

klej na gorąco

 

Stosowanie kleju na gorąco pozwala na szybkie i sprawne połączenie ze sobą powierzchni dwóch materiałów. Zaletą tego typu kleju jest to, że jest on w stanie połączyć nawet takie tworzywa, których nie zwiążemy przy wykorzystaniu innych klejów. Gęstość i szybki czas zastygania kleju termicznego sprawia, że już po około 2 minutach możemy cieszyć się trwale sklejonym wazonem czy krzesłem, w którym odklejało się obicie. Pomimo że rodzaj tego spoiwa jest bardzo uniwersalny i wielozadaniowy, należy zwrócić uwagę, na jego rodzaj i charakterystykę, aby poprawnie i trwale połączyć ze sobą dane elementy.  

 

Klej na gorąco - rodzaje. 

Najpopularniejszymi rodzajami klejów na gorąco są: 

  • kleje uniwersalne
  • kleje przemysłowe
  • kleje poliamidowe
  • kleje poliuretanowe 
  • kleje kauczukowe 

 

Kleje uniwersalne swoje zastosowanie znajdą w każdym domu. Poradzą sobie przy większości tworzyw i materiałów, szczególnie np. przy klejeniu kartonów, kabli, ceramiki, drewna, szkła, skóry czy materiałów sztucznych. Ich temperatura topnienia utrzymuje się pomiędzy 180 a 220 stopni Celsjusza.

 

Kleje przemysłowe również jak te uniwersalne mają szeroką gamę zastosowań i składów. Wykorzystywane są przede wszystkim w szeroko pojętym przemyśle, do klejenia tworzyw sztucznych takich jak PCV, PE czy PP, elementów metalowych, a nawet części betonowych. 

 

Kleje poliamidowe ze względu na swój skład posiadają bardzo wysoką odporność na niskie temperatury oraz zmywanie, podczas którego nie ulegają uszkodzeniu. Dzięki swoim cechom i wyjątkowej trwałości wykorzystywane są głównie w przemyśle specjalistycznym. 

 

Kleje poliuretanowe jeszcze długo po podgrzaniu utrzymują formę płynną, co sprawia, że możemy na nich pracować i dokonywać poprawek. Dzieli się je na kleje jednoskładnikowe, które zwiększają swoją objętość, tworząc tym samym elastyczne spoiwo oraz dwuskładnikowe z dodatkiem żywicy i utwardzacza, w tym wypadku w zależności od ilości danego składnika będzie on klejem elastycznym lub twardoplastycznym. Kleje z tego rodzaju stosowane są najczęściej w branży motoryzacyjnej, wykorzystywane do klejenia metali i tworzyw sztucznych. 

 

Kleje kauczukowe nazywane inaczej klejami wiecznie żywymi. Produkowane są w oparciu o kauczuk termoplastyczny. Charakteryzują się niepełnym wiązaniem, co w praktyce oznacza, że nigdy nie zastygają, lecz pozostają stale lepkie. Dzięki swoim cechom wykorzystywane są najczęściej przy pakowaniu przesyłek czy innych opakowań, które później łatwo będzie otworzyć. Grupa tych klejów określana jest również skrótem PSA - Pressure Sensitive Adhesive (klej wrażliwy na nacisk), co oznacza, że aby je “aktywować” potrzeba siły niedużego docisku między sklejanymi elementami. 

 

Klej na gorąco używany jest w wielu branżach, przydaje się on zarówno w domowej codzienności, jak i w dużych fabrykach czy na budowach. Wykorzystywany jest głównie w szeroko pojętym przemyśle. Dobór odpowiedniego rodzaju kleju termotopliwego jest ważny, aby uzyskać odpowiednią charakterystykę i trwałość połączeń pomiędzy wieloma różnymi materiałami, tak aby spoiwo było trwałe i jak najlepiej spełniało swoje funkcje. 

 

Zobacz także:

- Ile kosztuje cyklinowanie parkietu? 

- Jaki beton na chudziaka?